Beyin anevrizması nedir? Bir belediye başkanının ani ölümü merak etmenizi sağlayabilir

Beyin anevrizması yüzünden Wilton Belediye Başkanı Justin Flippen’in ani ölümü, Güney Florida ve ülke çapında şok etkisi yarattı. 41 yaşındaki politikacı aslı gecesi bir şehir Komisyonu toplantısına giderken aniden hastalanıp hastaneye kaldırıldı ve kısa bir süre sonra öIdü. Çarşamba günü, Broward tıp uzmanı Flippen’in beyin anevrizmasından öIdüğünü belirtti.

Beyin Anevrizması Çeşitleri

Ne tür bir beyin anevrizmasının Flippen’in ölümüne neden olduğu veya neden ölümcül bir atak yaşadığına dair belirtilere dair ayrıntılar açıklanmadı. Mayo Clinic’e göre, “beyin anevrizması beyindeki bir kan damarında şişkinlik veya balonlaşmadır.” ▪ Anevrizma sızabilir veya yırtılarak hemorajik inmeye neden olabilir ve beyin kanamasına neden olabilir. (subaraknoid kanama olarak da bilinir.)

Yırtılmış bir beyin anevrizması genellikle beyin ile organı örten ince dokular arasındaki boşlukta meydana gelir. Mayo Klinik, yırtık bir anevrizmanın hızla hayatı tehdit ettiğini ve acil tıbbi müdahale gerektirdiğini söyledi.

Wilton Belediye Başkanı Justin Flippen

Ancak tüm anevrizmalar yırtık değildir.

 • Klinikte, özellikle küçükse, bozulmamış bir anevrizma farkedilmeyebilir. Bazen bir gözün veya genişlemiş bir göz bebebeğinin üstünde veya arkasında ağrı yapabilir.
 • Sızan bir anevrizma ani, şiddetli bir baş ağrısına neden olabilir ve daha kritik veya ölümcül bir rüptüre yol açabilir. Kliniğe göre beyin anevrizmaları arter duvarlarının incelmesi sonucu gelişir.
 • Sakküler anevrizma, ana artere veya dallarından birine bağlı kan içeren yuvarlak bir kesedir.
  Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) bir parçası olan Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre sakküler anevrizma salkımda asılı bir yemişe benzediği için ‘’yemiş anevrirzması’’ olarak da bilinir. Yemiş veya sakküler anevrizma, serebral anevrizmanın en yaygın şeklidir ve çoğunlukla  yetişkinlerde görülür.
 • Bir fuziform anevrizma arterin her tarafında şişer veya çıkıntılar oluşturur.
 • NIH’ye göre mikotik anevrizma, bazen beyindeki arterleri etkileyebilecek bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. “Enfeksiyon arter duvarını zayıflatır ve şişkin anevrizmanın oluşmasına neden olur.”

Beyin Anevrizması Kimlerde Olabilir?

Beyin anevrizması
Beyin anevrizması nedir

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre beyin anevrizmaları herhangi birinde ve her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak NIH, en çok 30 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde daha yaygın olduğunu ve kadınlarda erkeklerden daha yaygın olduğunu, ayrıca belirli kalıtsal bozuklukları olanlarda da daha yaygın olduğunu belirtti.

NIH’ye göre yılda yaklaşık 30.000 Amerikalı beyin anevrizması yırtılması yaşıyor. “Kaç kişinin serebral anevrizması olduğu hakkında çok daha az şey biliniyor, çünkü her zaman semptomlara neden olmuyorlar.”

Araştırmacılar, Amerikalıların% 3 ila% 5’inin hayatlarının bir noktasında anevrizma olabileceğine inanıyorlar. Düşme veya çarpma gibi bir yaralanmadan kaynaklanan kafa veya beyin travması anevrizmaya yol açabilir. Yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol de olabilir, çünkü bu rahatsızlıklar ateroskleroz için risk faktörleridir – arter duvarlarının içinde yağların biriktiği bir kan damarı hastalığı. NIH’ye göre bu, fusiform bir anevrizma geliştirme riskini artırabilir.

Uzmanlar sigara içmenin ve kokain kullanımının da beyin anevrizmasına yol açabileceğini söylüyor.
Beyin anevrizmalarından ölen ulusal olarak önde gelen insanlar arasında “ER” senaryo yazarı David Mills, Eski Gator ve Oakland Raiders linebacker Neiron Ball, “Zorro” oyuncusu Guy Williams, “Batman” oyuncusu Shelby Grant ve ilk Afrikalı-Amerikalı kadın Stephanie Tubbs Jones yer alıyor. Ayrıca Paul McCartney gruba katılmadan önce The Beatles’ın orijinal basçısı Stuart Suttcliffe, 1962’de beyin anevrizmasından öIdü.

Ekim 1980’de 39 yaşında, Jefferson Airplane kurucusu Paul Kantner serebral anevrizma yaşadı. Hayatta kaldı, iki yıl sonra deneyimi hakkında bir şarkı yazdı ve 2016’da kalp krizinden 74 komplikasyonda öIdü.

Beyin Analizi Belirtileri

Mayo Kliniği ve Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre belirtileri şunlar:

 • Ani, aşırı şiddetli bir baş ağrısı.
 • Bulantı ve kusma.
 • Boyun tutulması.
 • Bulanık veya çift görme.
 • Işığa duyarlılık.
 • Nöbet.
 • Sarkık bir göz kapağı.
 • Bilinç kaybı.
 • Karışıklık.
 • Bir gözün üstünde ve arkasında ağrı ve / veya genişlemiş bir anevrizma durumunda, yüzün bir tarafına genişlemiş bir göz bebeği veya uyuşma.

Bu Belirtilere Sahipseniz Ne Yapmalısınız?

Ani, aşırı şiddetli bir baş ağrınız varsa, mümkünse acil yardım isteyin.
Belirtiler gösteren biriyle birlikteyseniz veya ani, şiddetli bir baş ağrısından şikayetçi olduğunu duyuyorsanız, 112’yi arayın.

Olasılıklar

 • NIH’ye göre serebral anevrizması rüptürü olan kişilerin yaklaşık% 25’i 24 saat içinde ölüyor. Bir diğer% 25’i altı ay içinde komplikasyonlardan ölmektedir.
 • Subaraknoid kanamalar kalıcı nörolojik hasara yol açabilir.
 • Yine de diğerleri tamamen veya çok az veya hiç engelsiz olarak iyileşebilir. NIH, “Bir serebral anevrizmayı mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek ve tedavi etmek, tam iyileşme şansını artırmaya yardımcı olacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En ÖIümcül 5 KatiI Element!

Aztek Ölüm Islığı, Duyacağınız En Korkunç Sesi Çıkarıyor!