‘Böcek Kıyameti’ ile ilgili haberler neden bu kadar kafa karıştırıcı?

Böcek popülasyonu azalma dönemi sona mı eriyor?  Almanya Biyoçeşitlilik Merkezi’nin yaptığı açıklamalar son yıllarda sıkça araştırılan, küresel popülasyon düşüşünün sandığımız gibi dik bir şekilde ilerlemediğini hatta bazı popülasyonlar için iyiye bile gittiğini gösteriyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte, omurgasız biyokütlesinin yaklaşık on yılda bir küçüldüğü görüldü. Belki de bu durum insanlığın harekete geçmesi için doğanın bize biraz daha zaman kazandırdığını gösteriyordur.

ilginizi çekebilir: Dünya’daki bütün böcekler yok olsaydı ne olurdu?

‘Böcek Kıyameti’ ile ilgili haberler neden bu kadar kafa karıştırıcı?

Hatta geçen yüzyıla göre, tatlı su böcek popülasyonundaki büyüme, su kalitesini arttırmak için devam eden çalışmaların başarılı bir kanıtı olabilir. Ancak arıların yıllardır pestisitler sebebiyle çektikleri acılar ve yıllık binde birlik bir popülasyon düşüşüne sahip böcek ve örümceklerde olduğu gibi, tablo her noktada aynı değil.

12 yıl boyunca 40 tan fazla ülkedeki korunan ortamlardan alınan bir başka çalışma ile; araştırmacılar analizlerin sadece trendleri değil, girişimlerin hangi habitat türlerine ve bölgeye yapılması gerektiği konusunda da bizlere yol göstereceğini belirtiyor. Özellikle Kuzey Amerika, riskin en yükseğe çıktığı yer olarak göze çarpıyor.

Çalışma sonuçlarının çeşitliliği aslında böcek ekolojisinin ne kadar karmaşık olduğu ve durumun her an değişeceğini gösteriyor. Hükümetlerin çevresel koruma tedbirlerini alması için analizleri veya olası bir böcek kıyameti tehdidini beklememelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Başak BOYACI / Kaynak: Sciencealert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Kaplumbağa Türleri Keşfedildi

DSÖ: Salgın Bitmekten Çok Uzak