Bu yeni ilaç çalışması biyolojik yaşlanmayı tersine çevirebilir mi?

Ön bulgular, insan DNA ’sındaki yaşla bağlantılı değişikliklerin tersine çevirilebilir olabileceği fikrini veriyor. Kronolojik yaşınız hakkında hiçbir şey yapamazsınız; ancak ufak bir yeni çalışma, “biyolojik yaş”taki saati geri çevirmek mümkün olabilir fikrini telkin ediyor. Çalışma, yaşlandıkça biriken DNA’daki değişimlerle ölçülen bir ilaç rejiminin biyolojik yaşı tersine çevirdiğini buldu.

Çalışmada, 9 sağlıklı gönüllü (51-65 yaş arası beyaz erkekler) Los Angeles’ta bir biyomedikal firması olan Intervene Immune tarafından desteklenen bir ilaç denemesinin bir parçası olarak bir büyüme hormonu, bir diyabet ilacı ve bir hormon takviyesi kokteyli aldı.

Her gönüllü, bir yıl boyunca haftada birkaç kere kendi kendilerine uyguladılar, ardından bilim insanları gönüllülerin DNA’larına bir göz attı. DNA’yı donatan karakteristik işaretler, katılımcıların biyolojik yaşlarının ortalama 2.5 yılını tersine çevirdiğini ileri sürdü.

Başka bir deyişle, araştırmacılar çalışmayı icra etmek için zamanı durdurmuş olsaydı, gönüllüler girdiklerinden 2.5 yıl “daha genç” ortaya çıkacaklardı. Gerçekte bir yıl geçmiş oldu, bu durumda gönüllüler hayatlarının 1.5 yılını geri kazanmış oluyor.

DNA ’mız hayatımız boyunca sarmal yapısı ile birlikte yeni kimyasal etiketler alır.

İsveç, Solna’daki Karolinska Enstitü’sünde moleküler epidemiyolog olan Sara Hägg, bir e-mailde Live Science’ye şunları söyledi: “Tahmin edilen biyolojik yaşın daha önce hiç gösterilmemesi… aynı bireylerde zamanla tersine çevrilebilir olması… ve özellikle de bu tür bir müdahaleden sonra…”

Çalışma, 8 Eylül’de Aging Cell dergisinde yayınlandı. Yaşlanmanın karakteristik simgeleri için DNA’yı tarayan “epigenetik saatler”i kullanarak biyolojik yaşı öngördü. DNA ’mız hayatımız boyunca sarmal yapısı ile birlikte yeni kimyasal etiketler alır.

Bu etiketler, DNA’ya yapışan ve hücrelerimizin, genetik bilgilerimizin belirli bir bölümünü nasıl okuduğunu değiştirebilen, karbon ve hidrojenden oluşan metil gruplarını içerir. Kimyasal modifikasyonlar, genetiğin “başı”nda anlamına gelen,  “epigenetik” değişimler olarak bilinir.

Kimyasal etiketler, bir barkottan fark olmaksızın, bir DNA ipliği boyunca kendilerini farklı şekillerde düzenler.

Bu yeni çalışmaya dahil olmayan Hägg, bu barkodların bir kişinin biyolojik yaşını bir ila üç yıl arasında hesaplamak için kullanılabileceğini söyledi.

Araştırma, bu değişimlerin tersine çevrilebilir olduğunu telkin etmektedir fakat Hägg, sonuçların daha sadece başlangıç olduğunu ve tersine dönmenin sebebini söyleyemediğinin üzerinde durmaktadır.

Örneğin, kimyasal etiketlerin kendileri değişimleri mi yönlendiriyor yoksa sadece epigenetik saatleri mi?

Bu yeni ilaç çalışması biyolojik yaşlanmayı tersine çevirebilir mi?

“Bu ilaç karışımı ile tersine çevrilmiş olan vücuttaki biyolojik sürecin bir işaretçisi mi?” diye sordu.

Aslında, ilaç denemesi biyolojik saati tersine çevirmeyi değil, yaşlanmanın başka bir simgesine tersine çevirmeyi hedefliyordu: Timus bezinin küçültülmesi. Organ, olgunlaşmamış bağışıklık hücrelerini istila eden patojenleri arayan ve yok eden özel hücrelere dönüştürür.

Intervene Immune ’nin eş kurucusu ve baş bilim görevlisi ve çalışmanın baş yazarı olan Biyogerontolog Gregory Fahy; “Timus bezinin işlevi ergenlik döneminden sonra bozulmaya başlar, bez dokusunu kaybetiği ve yağ biriktirdiği için bozulmaya devam eder” şeklinde açıkladı. Ama hayvanlarda ve insan HIV hastalarında yapılan çalışmalar; büyüme hormonunun, kaybedilen dokunun geri kazanılmasına teşvikte yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Fahy, 2000 ’lerin başlarında, solo çalışmasının bir parçası olarak kendine büyüme hormonu enjekte etti ve “buldu… Timik yeniden büyümenin kanıtını,” ama bulguyu daha büyük ve sağlıklı bir toplulukta çoğaltmak istedi.

Fahy 9 gönüllüsünde, tehlikede olan timik dokularının iyileşmeye başladığına ve yeni özel bağışıklık hücreleri ürettiğine dair kanıtlar buldu.

Ek olarak, Fahy “Bağışıklık sistemini geliştirmekten daha fazlasını yapabileceğimize dair bazı belirtiler gördük.” dedi. Katılımcılardaki kan metabolitleri, böbreklerin kandaki toksinleri daha verimli şekilde filtre etmeye başladığı fikrini telkin etti.

Sonuçlar

Sonuçlar, 1988 fare çalışmasındaki sonuçları yineledi; genç bir farenin Timusunu yaşlı bir hayvana nakletmek, hem timik hem de böbrek işlevini , diğer bağışıklık bilimi ile ilgili olmayan işlevlerle birlikte eski haline getirmek için ortaya çıktı.

Fahy, ilaç denemesinin katılımcıları değiştirip değiştirmediğini görmek için; Epigenetik saatleri hatasız bir şekilde değiştirmeyi iyi bilen, Los Angeles California Üniversitesinde bir profesör olan Steve Horvath’tan yardım istedi. Horvath, deneme süresi boyunca örneklenmiş ve muhafaza edilmiş olan katılımcıların kanından DNA aldı.

Kriterler olarak dört tane kurulmuş epigenetik saat kullanmak, Horvath; deneme boyunca, erkeklerin tahmin edilen mevcut biyolojik yaşlarının azaldığını buldu. Yaşı tersine çevirmenin epigenetik belirtileri tedavinin dokuzuncu ayında hızlandı ve deneme sona erdikten altı ay sonra da çoğunlukla sağlam kaldığı ortaya çıktı.

Bu noktada, her ilacın yaşlanma karşıtı etki verdiği kesin değil ve örnek çok küçük olduğu için sonuçların diğer insanlarda da geçerli olup olmayacağı bilinmiyor. Fahy “Bunun küçük çaplı bir çalışma olduğunu kesinlikle kabul ediyoruz.” dedi. Araştırmacılar, çalışmayı daha büyük ve daha çeşitli gruplarda çoğaltmayı hedefliyor.

Hägg, “Çalışma ile ilgili en büyük endişe, bir kontrol grubunun olmaması veya ilaç kokteylini almayan bir grup katılımcının olmasıdır.” dedi.

Hägg, “Ayrıca, katılımcıların yaşam tarzlarında sonuçları etkileyebilecek başka büyük değişiklikler yapıp yapmadıkları veya bir tür ‘Plasebo Etkisi’ olup olmadığı bilinmemektedir.” şeklinde ekledi.

(Plasebo etkisi, tedavinin herhangi bir fizyolojik etkisinden ziyade insanın, tedavinin işe yaradığına olan inancından kaynaklanan bir etkidir.) Epigenetik saati özellikle cerh edenden bağımsız olarak, “Biyolojik yaşın tersine çevrilebileceği fikri, son derece ilgi çekici bir gözlemdir.” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    ABD ; Çin, askeri uzay teknolojilerimizi çalıyor!

    "Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının; kazananları belli oldu