Coronavirüs Sona Erdikten Sonra Hayat Nasıl Olacak?

Uzmanlar COVID-19’un sosyal sonuçlarını tahmin ediyor.

Bruce Bower:

Salgın tarihe karıştığında nereye gidiyor olacağımızı ister istemez merak ediyoruz. COVID-19’un olası uzun vadeli etkileri hakkında, Science News birkaç bilim insanına merakla şu soruyu sordu. “Pandemiden sonra ne şekilde sosyal değişiklikler öngörüyorsunuz?” Baseball’dan Yogi Berra’nın da bir keresinde dediği gibi: “Tahminde bulunmak zor, özellikle de gelecekle ilgili”.

John Bar Barry

Önümüzdeki altı ay içinde olacaklar, daha uzak bir gelecek için olumsuz bir etkiye sahip olacak. Aşılar çok etkili olup bağışıklık birkaç yıl sürerse öngörebildiğim birkaç değişim var. Virüs bir tehdit olarak kalırsa değişim oldukça derin olabilir; hepsi de yoğunlaştırıcıdan (de-densifying) kaynaklanır, böyle bir kelime varsa, genel olarak yaşam demek istiyorum. Bu eğilim insanların nerede çalıştıklarını, konut piyasasını ve ticari gayrimenkul uygulamalarını etkileyecektir. Daha fazla araba ve daha az toplu taşıma olurdu.

John Barry

Katherine Hirschfeld

Muhtemelen sosyal medyada yayılan komplo teorileri tarafından saldırıya uğrayan ve siyasi bölünmeyle ekonomik eşitsizliği kapsıyor. Etkili bir aşı geliştirilirse ve 2021’de yaygın olarak kullanılabilir hale gelirse, pandemi azalır. Ancak sosyal hayat hala yeni hastalık salgınlarını destekleyecektir. COVID sonrası dünyanın pandemi sonrası bir dünya olacağını varsaymak için hiçbir neden yoktur.

Bu alışılmadık derecede kasvetli geliyor olabilir. Ancak bunlar Sovyet sonrası çatışmaları ile ilgili yıllarca süren araştırmalarımdan kaynaklanır. Bu dönemde birçok farklı kültürlü ülke, kolayca önlenebilir hastalıkların salgınlarını tetikleyen savaşlarda parçalandı.

Katherine Hirschfeld

Anna Mueller

Pandemi, çevrimiçi eğitimin özellikle engelli öğrenciler için sınıfı daha kolay hale getiren bir araç olduğunu gösterdi. Geçmişte, bazen sınıfa dahil olmak için mücadele eden öğrencilerim vardı. Çünkü kaygı ile başa çıkıyorlardı ya da belki de bir acıyla yaşıyorlardı. Derse katılarak empatiye ve esnekliğime ihtiyaç duyuyorlardı ancak yine de sınıf deneyimini kaçırıyorlardı. Şimdiyse bir kamerayı ve mikrofonu açmanın ne kadar kolay olduğunu anlıyorum. Böylece öğrenciler evlerinin konforunda derslere katılabiliyor.

Pandemi nedeniyle iş veya gelir kaybeden ailelerin sayısı göz önüne alındığında; yoksunluk, güvensizlik ve travmatik stres yaşayan çocuklarda bir artış göreceğiz. Yaşamın erken dönemindeki bu zorluklar, fiziksel ve zihinsel sağlık için kalıcı sonuçlar doğurur. Etkilenen çocuklara ve ailelerine yardım etmek için aktif adımlar atılmazsa bunun ABD toplumu üzerinde uzun vadeli trajik bir etkisi olacaktır.

Anna Mueller

Mario Luis Small

COVID-19, hiçbir şey yapmamış olsa bile aslında birçok işin çevrimiçi olarak gerçekleşebileceğini göstermiştir. Ebeveynler ve öğrenciler muhtemelen kampüs içi deneyimin ne kadarının gerçekten gerekli olduğunu soracak ve alternatifler talep edecektir. Virüs kontrol altına alındığında; şirketlerin, kuruluşların, hükümetlerin ve bireylerin seyahat uygulamalarına bir göz atacağından ve bunu bitirmeye karar vereceğinden şüpheleniyorum ancak aynı zamanda birçoğumuz sosyal etkileşimin bir parçası olan fiziksel temasa girmeye özlem duyacağız.

İnsanların yalnızlıkla savaşma ve izolasyondan kaçınma için nasıl yöntemler oluşturduğunu ve bunların hangilerinin pandemi sona erdikten sonra da süreceğini merak ediyorum.

Mario Luis Small

Christopher McKnight Nichols

Canlı müzik konserleri ve spor etkinlikleri de dahil olmak üzere salgın sonrası boş zaman etkinliklerinde ve toplu toplantılarda dramatik bir artış görebiliyorduk. 1920’lerde yani 1918 (grip) pandemisi ve I. Dünya Savaşı’ndan sonra toplumlar ortaya çıktıkça, Amerika Birleşik Devletleri’nde, profesyonel beyzbolun ve kolej futbolunun yaygınlığı arttı. Avrupa’da profesyonel futbol yaygınlaştı. Şu anda ise birlikte eğlenmiyoruz.

Bu, el sıkışma ve sarılma gibi sık kullanılan sosyal davranışların devam edip etmeyeceği ile ilgili açık bir sorudur.

Christopher McKnight Nichols

Editleyen: Aksel Deniz Günal

Sinestezili İnsanlar Hakkında Bilgiler

2020 Felaket Rekorları!