Dev Örümcek İrritabl Bağırsak Sendromu Ağrısının Rahatlaması İçin Umut Vadediyor

Dünyanın en büyük örümceklerinden birisinin zehrinden elde edilen moleküller, Queensland Üniversitesi liderliğindeki araştırmacıların; irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan insanlar için ağrı kesiciler düzenlemesine yardımcı olur. Araştırmacılar, bacaklarıyla birlikte 30 santimetre çapa ulaşabilen ve en ümit verici sonuçları veren; Venezuela Pembe Ayak Goliath Tarantulası dâhil 28 örümcek türünü inceledi.

Queensland Üniversitesi’nden Profesör Richard Lewis liderliğindeki ekip; Flinders Üniversitesi’nden Profesör Stuart Brierley ve Güney Avusturalya Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile; kronik bağırsak ağrısı için bir çözüm bulmayı umuyor. “Bütün ağrılar karmaşıktır fakat bağırsak ağrısını tedavi etmek özellikle zordur. Ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde yirmisini etkiler.” diyor Profesör Lewis.

“Mevcut ilaçlar yan etki yapacak dozun altında kaldığında etkili bir ağrı kesici rol üstlenemiyor.” diyor Profesör Brierley. IBS ve diğer gastrointestinal bozukluklar ve mesane bozuklukları; iç organları etkileyen kronik viseral ağrıya neden olur. “İç organlar, uyaranları algılamak için çok çeşitli voltaj bağımlı iyon kanallarına ve reseptörlere sahip karmaşık bir duyu sinir ağına sahiptir.” diyor.

“Bu sinirlerdeki bozukluk sonucu oluşan aşırı hassasiyet ise genellikle ağrı oluşmasına sebep olur.”. Voltaj bağımlı iyon kanalları, kronik viseral ağrının bir nedeni olarak tanımlanan işlev bozukluğu ile; hücre zarındaki değişikliklere göre açılır ve kapanır.

“Maalesef bu peptitler tamamen ağrıları hedef alacak şekilde seçici değil.”

Profesör Lewis örümcek zehirlerinde peptit olarak bilinen yüzlerce küçük proteinin bulunduğunu ve bunların voltaj bağımlı iyon kanallarının açılmasını inhibe edebildiğini söylüyor. “Maalesef bu peptitler tamamen ağrıları hedef alacak şekilde seçici değil.”

“Amacımız, kalpte veya diğer kanallarda aktif olmayan; daha etkili ve kronik viseral ağrı için sodyum kanallarını hedefleyen özelleşmiş ağrı kesiciler bulmaktı.”. Ekip tarantula zehrinden izole edilen iki peptidin; ağrının sebebi olan en önemli iyon kanallarını inhibe ettiğini, mesane ve bağırsaktaki duyu sinirlerinin hassasiyetini düşürmede etkili olduğunu ve kronik viseral ağrıyı neredeyse tamamen kestiğini buldu.

Profesör Lewis; “Şu anda bu örümcek zehri peptitlerinin yapısı ve işlevleri hakkında çok önemli bilgilere sahibiz.” dedi . “Çok seçici olanları ağrı için çözüm olacak bir potansiyele sahip. Diğerleri ise farklı bozukluklardaki ağrıların altında yatan sebepleri anlamamıza imkân sağlayacak araştırma araçları olmaları açısından yararlı.”

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı 100 Yılın Ardından Tekrar Görüldü

Uydu Görüntüleri Rusya’da Bulunan Gizemli Toprak Oluşumlarını Ortaya Çıkardı!