Dünya, Bir Kara Delik Tarafından Çekilirse Neler Olacağını Söyleyen Hesap Makinesi

Bir parçacık fizikçisi, Dünya veya başka bir astronomik nesne; bir kara deliğe çekildiğinde ne olacağını hesaplayabilmenizi sağlayan, çevrimiçi bir araç üretti.

Polonya’ daki Varşova Üniversitesi’ nden Álvaro Diez tarafından geliştirilen araç; size farklı boyutlardaki nesnelerle çarpışmaların üreteceği, enerji miktarı gibi çeşitli parametreleri gösterir.
Örneğin; hesap makinesi, Samanyolu’ nun merkezinde yer alan Dünyayla aynı kütleye sahip bir nesne ile yaklaşık dört milyon güneş kütlesine sahip kara delik arasında bir çarpışma sonucu, ortaya çıkan enerjiyi göstermektedir.

Kabaca bu enerji 32.200.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 megajül olacaktır.

İlgili: Kara delik nedir? Detaylı ve sade anlatımıyla kara delik hakkında bilgiler

Dünya, Bir Kara Delik Tarafından Çekilirse Neler Olacağını Söyleyen Hesap Makinesi

Diez, Newsweek’ e “Bu olaylar o kadar büyük ki, boyutunu anlamaya henüz başlayamadık” ,
“Bu kadar büyük bir miktar için gerçekten fazla bir içerik yok. Kara delikler o kadar küçük ve dolayısıyla etraflarında o kadar güçlü bir yer çekimi var ki, onlara yaklaşan herhangi bir şeyle ilgili hızlar, kuvvetler ve enerjiler hayal gücümüzün dışında kalıyor” dedi.

Diez; “Son zamanlarda yer alan kara delik keşiflerinden ilham alarak, hesap makinesini ürettiğini”, söyledi.

“Bu yıl, Nobel Ödüllü işbirliği olan LIGO tarafından toplanan verilerden, bir kara deliğin ilk resminden, iki haftadan az bir sürede ortaya çıkan; bir kara delik ve bir nötron yıldızı arasındaki çarpışmayı yayınlayan NASA’ ya kadar, bu yıl hayli kara delik yılı oldu. İlk olarak, kara deliklerin anlaşılmasında; bir ya da daha fazla atılım yapılmadan, bir ay boyunca yol alamıyacağımız anlaşılıyor ” dedi.

“Özellikle, bu son hikaye, insanlara yalnızca kara deliklerin ne olduğunu ve nasıl etkileşime girdiklerini değil, aynı zamanda etkileşimlerin ve çarpışmaların sonuçlarını da gösterebilen kara delik hesap makinesinin daha eksiksiz bir versiyonunu oluşturmama ilham oldu” dedi.

Ölü Yıldızlar

Basit bir ifadeyle, kara delikler; süpernova olarak patladıktan sonra, artık hiçbir şeyin onları bir arada tutamayacağı kadar kütleye sahip, ölü yıldızlar olurlar.

Bu ölü yıldızlar zamanla kendi içlerinde, tekillik olarak bilinen, yerçekiminin sonsuz olduğu tahmin edilen ve bildiğimiz fizik yasalarının parçalandığı tek bir sonsuz yoğunluk noktasına yoğunlaşırlar. Tekillik; olay ufku ile çevrilidir; aşırı çekim kuvveti nedeniyle hiçbir şeyin kaçamayacağı sınırdır.

Diez: “Bir kara delik; kütlesi ya da ‘geri dönüş noktasını’ işaret eden yüzey olan Schwarzschild Radius tarafından tanımlanır. Bu mesafeden daha yakın olan herhangi bir şey kara delikten kaçamaz, hatta ışıktan kaçamaz “dedi.

Kara Delik Varlığı Konusunda Bizi Uyaran İki Etkileşim Türü

Dünya, Bir Kara Delik Tarafından Çekilirse Neler Olacağını Söyleyen Hesap Makinesi

Fizikçiye göre; kara delikler ve varlıkları konusunda, bizi uyaran diğer nesneler arasında iki ana etkileşim türü vardır: Yıkıcı ve yıkıcı olmayan. Tahribatsız (yıkıcı olmayan) etkileşimlerde gökbilimciler; çoğu yıldız olan astronomik cisimleri gözlemlerler. Son derece güçlü bir çekim kuvveti ve var olmayan bir cisim etrafında dönen birşeylerin varlığını görürler.

Diğer tüm seçenekleri göz ardı ettikten sonra gökbilimciler; nesneyi doğrudan göremeseler bile, bunun bir kara deliğin varlığına işaret ettiğini söyleyebilirler.

Daha şiddetli( yıkıcı) karşılaşmalar, nesnelerin kara deliğe çok yaklaşmasını ve yutulmasını içerir. Bu olaylar o kadar yaygın değildir ancak; yıldızlar gibi nesneler, kara deliklere düştüğünde çarpışmalar, kaç ışık yılı uzakta (diğer galaksilerde olsa bile), kızılötesi ve gama ışını dedektörü kullanılarak Dünya’ da tespit edebileceğimiz çok büyük miktarda enerji üretimini, sağlarlar.

Bazen yıldızlar, karadeliğe çok yaklaşır ve “gelgit bozulması” olarak bilinen parçalanmaya uğrarlar. Bu işlem, yıldızın farklı bölümlerinin, kara deliğe farklı hızlarda nasıl çekildiğini ve sonuçta ölümüne neden olduğunu açıklar. Kara delik yediğinde, hesap makinesinin gösterdiği gibi; olay ufku büyür.

Son zamanlarda NASA; bu tür kara delikler (nesneler) tarafından üretilen aşırı çekim kuvvetlerinin etrafındaki ışıkların, bir karnaval aynası gibi nasıl yansıdığını gösteren, simüle edilmiş görüntüyü yayına sundular.

Jul: Jul fizikte bir newton’luk bir kuvvetin, uygulandığı noktayı kendi doğrultusunda 1 m hareket ettirmesiyle yaptığı işe eşdeğer enerji (mekanik, ısı ve elektrik) birimi. … Eskiden ısı enerjisi birimi olarak kullanılan kalorinin de yerini almıştır. (1 kalori= 4,1868 jul).

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyurken Beyinde Yıkanan Omurilik Sıvısını Gösteren Büyüleyici Video!

Sahtekarlık Sendromu

Çocuğunuzda Oluşabilecek Sahtekarlık Sendromu Nasıl Önlenir?