Ekinoks, Mısır’ın ikonik Sfenks’inin sırlarından birini ortaya koyuyor

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığına göre, Sfenks’in Güneş ile “özel astronomik” bir ânı vardı. Bahar ekinoksu sırasında, parlayan bir güzellikte güneş, 19 Mart’ta yarı insan yarı aslan olan heykelin omuzunun üzerinden batıyordu.

Bakanlığa göre, bu hadise mart ayında ilkbahar ve eylül ayında da sonbahar ekinoksunda olmak üzere yılda sadece iki kez gerçekleşir. Ekinoks tarihlerinde, gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

Kedilerin güneşlenmeyi sevdiği bilinmektedir, 74 metre yüksekliğindeki Sfenks bir istisna değildir. Efsanevi yarı adam-yarı aslan kireçtaşından oyulmuştur. Encyclopedia Britannica ansiklopedisine göre, heykeldeki insan yüzü, Giza’nın ikinci ve üçüncü piramitlerini inşa eden eski Mısır ’ın dördüncü hanedanının dördüncü kralı, Firavun Khafre olabilir.

Güneş, bu yıl bahar ekinoksu sırasında Sfenks’in sağ omzunun üzerinden battı. (Resim: © © Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı)Sfenks, güneşin Khufu ve Khafre firavunları pirametileri arasında battığı Haziran ayında, yaz gündönümü için stratejik olarak yerleştirilmiştir.

Sfenks’İn ekinokslar ve yaz gündönümü sırasındaki konumu, eski Mısırlıların aslan-adam heykelini kasıtlı olarak konumlandırdığını göstermektedir. Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı bir yazısında,

“Bu hadise, arkeologların eski Mısırlıların kazara eski bir kaya bulup onu bir insan yüzünün ve insan olmayan bir bedenin heykeline dönüştürdüğü söylentilerinin yanlış olduğunu kanıtlıyor.” şeklinde belirtti.

Diğer antik kültürler de gündönümü ve ekinoks sırasında kısacık anları yakalayan büyük yapılar inşa etmiştir. Örneğin, İngiltere’de Stonehenge, Sicilya’da bir “kaya-takvim”, şu an Tulum olarak bilinen Meksika’daki Maya şehri…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Market eşyalarını dezenfekte etmek zorunda mıyız?

Evrimdeki Bir Paradoks: Fedakarlık (Diğerkamlık)