Dünya’daki doğum oranının düşüklüğü Elon Musk’ı Endişelendiriyor

Elon Musk: Mars’ta Koloni Kurmak İçin Yeterli Sayıda İnsan Olmayabilir.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, düşük doğum oranlarının insanlığın çöküşüne neden olabileceğine olan inancı konusunda sessiz kalmadı. Ancak şimdi yeni bir endişesi var: Ya azalan doğum oranları, Mars’ı kolonileştirmek için yeterli sayıda insan olmayacağı anlamına geliyorsa?

Nüfus çöküşü kaygılarını belirten Musk, doğum oranının düşüklüğünün kendini endişelendirdiğini belirtip “İnsanların medeniyeti desteklemek için yeterli sayıda çocuk yapmasını önemli buluyorum” ifadesini kullandı.

elon musk
Fotoğraf: Elon Musk

Musk, Twitter’da nüfus azalmasından şuanda olduğundan çok daha fazla korkmamız gerektiğini düşündüğünü belirten bir gönderi paylaştı.

“BM tahminleri tamamen saçmalık” diye yazan Musk ayrıca, “Geçen yılki doğum sayısını ortalama yaşam süresiyle çarpın. Doğum oranındaki düşüş trendi göz önüne alındığında, tersine çevrilmediği sürece en iyi durum budur.

“Eğer nüfusumuz Dünya için yeterli değilse, Mars için kesinlikle yeterli olmayacaktır.”

İddia Değişmiyor

Şu ana kadar Kızıl Gezegen’e gönderilen insan sayısı 0 olsa da, Musk’ın 2050 yılına kadar 1 milyon insanı 1000 kişilik uzay mekikleri ile Mars’a göndereceğine olan iddiasını değiştirmedi.

Dünyadaki milyarlarca insan olduğu göz önünde bulundurulduğunda bir milyon insanı Mars’a göndermek istemek fazla gibi gözükmeyebilir ancak Musk, Marslı projesinin Dünyadaki nüfus artış hızındaki düşüş sebebiyle gerçekleşmemesinden kesinlikle endişeleniyor.

1950’lerde dünya genelinde kadınlar hayatları boyunca 4.7 çocuk doğuruyorlardı. Son araştırmaların gösterdiği kadarıyla 2017’deki doğum oranı 2.4 ile neredeyse önceki oranın yarısı kadar. Araştırmayı yürüten ekip doğum oranının 1.6 olabileceğini de öngördü. 2.1’in altındaki herhangi bir doğum oranı nüfusun azaldığını gösterir. Aynı ekip, nüfusun azalmaya başlamadan önce 2064’te pik yaparak 9.73 milyara ulaşacağını tahmin ediyor.

Özellikle yaşlanan bir nüfusa nasıl baktığımız konusunda bir zorluk olsa da, diğerleri Dünya’da sürekli büyüyen bir nüfusun nasıl sürdürülebileceği konusunda endişe duyuyor.

”Çevre sorunlarımızı daha az insanla çözmek daha kolay ”

David Attenborough tartışmalı bir şekilde “Çevre sorunlarımızı daha az insanla çözmek daha kolay hale geliyor” dedi. “Ve her zamankinden daha fazla olan bir insan nüfusu ile çözmek daha zor ve nihayetinde imkansız olacaktır.”

Aynı zamanda Musk ise azalan nüfusumuzun varlığımıza bir tehdit oluşturacağına inanıyor.

Musk, Aralık 2021’de “Bence medeniyet için en büyük risklerden biri düşük doğum oranı ve hızla azalan doğum oranıdır.” dedi.

“Yine de akıllı insanlar da dahil olmak üzere pek çok insan dünyada çok fazla insan olduğunu ve nüfusun kontrolden çıktığını düşünüyor. Aslında olan ise bunun tamamen tersi.”

“Lütfen rakamlara bakın. Eğer insanlar daha fazla çocuk sahibi olmazsa medeniyet çökecek, sözlerime dikkat edin.”

Çeviren : Ümit Erkut Çolak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cryonics Projesi

Cryonics Projesi: Kendinizi dondurup gelecekte uyanmak ister misiniz?

Magnetarlar Nasıl Oluşuyor? Gizemli “hızlı radyo patlamaları” ipucu veriyor