Güney Kutbu, Gezegenin Geri Kalanından Üç Kat Daha Hızlı Isınıyor!

Yeni bir çalışmada Antarktika’da toplanan 60 yıllık hava durumu verileri incelendi ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Bizim düşündüğümüzün aksine, buzlu kıta gerçekten gezegenin geri kalanından daha hızlı ısınıyor.

İklim, değişimlere duyarlı karmaşık bir makinedir ve her bir makinenin sağlığı döndüğü makinelerin sağlığını belirler. Bu nedenle, Pasifik Okyanusu‘ndaki sıcaklık değişiklikleri Antarktika’daki iklim koşulları üzerinde sert ve beklenmedik bir etkiye sahip olabilir. Bu, yakın zamanda uluslararası bir araştırma ekibinin yapmış olduğu sürekli endişe verici bir durum.

60 yıllık hava durumu verilerini analiz ederek ve bilgisayar modellerini uygulayarak bilim insanlarının yıllardır paylaştıkları bir inancı düşürdüler: Antarktika soğurken, dünyanın geri kalanı sıcak bir plakaya oturuyordu.

İlginizi çekebilir: Antarktika Eşi Görülmemiş Bir Yaz Sıcak Hava Dalgası Yaşadı

Güney Kutbu ısınıyor

Yüzey havası sıcaklığındaki (SAT) artış küresel seviyede gözle görülür bir şekilde görülmemekle birlikte, 19. Yüzyıldan beri tüm bölgeler eşit değildir. Araştırmacılar, 1970’lerden beri, gezegenin on yılda ortalama 0.15 ila 0,2 ° C arasında ısındığını tahmin ediyor. Ancak, Antarktika’da, boyanmakta olan tamamen farklı bir resim. Uzun süren doğal iklim olayları tarafından maskelenen Güney Kutbu’ndaki SAT artışı, tüm büyüklüğünde ortaya çıktı ve son 30 yılda on yılda ek 0,6 ° C’lik endişe verici bir rakam gösterdi!

Nature Climate dergisinde yayınlanan çalışmanın başyazarı Kyle R.Clem, “Güney Kutbu inanılmaz bir hızda ısınıyor ve bu değişiklik çoğunlukla tropik bölgeler tarafından destekleniyor” dedi. 1957’den beri tesiste kaydedilen kutup sıcaklıkları, verilere göre sabit ya da düşüş gösterdi.

Batıdan gelen rüzgarlar kıtanın etrafında sıcak bir havanın içeri girmesini önleyen koruyucu bir bariyer oluşturdu. Ancak, 20. yüzyılın sonlarına doğru, düşman buzdan kaleyi hava yoluyla değil su yoluyla fırtınaya hazırlanıyor.

İlginizi çekebilir: Antarktika’daki eriyen buzul ortaya keşfedilmemiş yeni bir ada çıkarıyor.

Antarktika Yarımadası’nın en kuzey kısmı. © Nasa, John Sonntag

Döngüsel bir görüngü, sadece

Interdecennial Pasifik Salınımı (IPO), kuzey yarımküreden güney yarımküreye uzanan döngüsel iklimsel bir olgudur. 15 ila 30 yıllık bir süre boyunca, Pasifik Okyanusu iki aşamadan geçer: pozitif, tropik bölgelerde normal sulardan daha sıcak ve kuzeyde daha soğuk ve bu paternin tersini gösteren bir negatif.

Geçen yüzyılın sonunda, halka arz, kartopu etkisi ile Antarktika’nın ısınmasına yol açan pozitif fazına girdi. Hava tropik bölgelerde ısınır ve Amundsen Denizi ve Weddell Denizi üzerinde aşırı basınç düşüşüne neden olur. Bu görüntü, ılık havanın Güney Atlantik’ten Antarktika kıtasının iç kısmına yatay taşınmasını (veya savunmasını) kolaylaştırır, bu da yirmi yıldır gözlemlenmiştir.

Antarktika’nın ısınması kısmen yeni tartışılan çeşitli iklim olaylarından kaynaklanıyor olsa da, araştırmacılar insan faaliyetlerinin bu olayda tamamen söz konusu olamayacağına dikkat çekiyorlar.

“İç Antarktika belki de bu aşırı değişkenlik nedeniyle antroponim sinyalin çıkarılmasının kolay olmadığı Dünya’da kalan son yerlerden biri,” diye devam ediyor Clem. Ancak, sera gazlarının salınmasında bir artış olmadan böyle belirgin bir ısınma trendi elde etmek çok, çok olası değildir. Şu anda, Antarktika’nın iç kısmındaki buz, sahilin aksine, bu değişiklik tarafından doğrudan tehdit edilmiyor. Ama yakında birer olabilirler. (Antroponim, kişi adlarını inceleyen bilimdir.)

Antarktika olağanüstü bir ısı dalgası yaşadı

1 Nisan 2020’de Natalie Mayer tarafından yayınlanan makale

Bu yaz Antarktika’da sıcaklıklar çeşitli yerlerde rekorlara ulaştı. Araştırmacılar, Doğu’daki ilk sıcak hava dalgası olayını bile rapor ettiler. Ekosistemi uzun vadede etkileyebilecek bir bölüm. Şubat başında, Antarktika’da sıcaklık kayıtları düştü. İlk kez, Casey Antarktika üssü (Avustralya), ard arda üç gün boyunca – 23-26 Ocak 2020 – aşırı minimum ve maksimum sıcaklıklar – kaydedildi. Bölge için ilk sıcak hava dalgası bölümü.

“Ocak ayında bu üç gün boyunca Casey, sıfırın üzerinde minimum sıcaklıklar ve 7,5 ° C’nin üzerinde maksimum sıcaklıklar yaşadı ve 24 Ocak’ta en yüksek maksimum 9,2 ° C’ye ulaştı. Ertesi sabah en düşük 2,5 ° C’lik en yüksek seviyesinden “dedi. Wollongong Üniversitesi’nden (Avustralya) bir biyolog olan Sharon Robinson. “Bu maksimum, son 31 yıl için istasyonun ortalama maksimum sıcaklığından 6,9 ° C daha yüksekken, minimum 0,2 ° C daha yüksektir. ”

Ekosistem için sonuçlar

Araştırmacılar artık yerel nüfusun, toplulukların ve tüm ekosistemin uzun vadeli – olumlu veya olumsuz – bozulmasından korkuyorlar. Antarktika’daki yaşamın çoğu, su temini için buzun erimesine bağlıdır.

İlginizi çekebilir: Tuhaf havalar, Grönland’ı rekor seviyedeki en kötü buz kaybına sürüklüyor.

Dolayısıyla bu yüksek sıcaklıklar, yosunların, likenlerin, mikropların ve omurgasızların büyümesinin ve çoğalmasının kaynağı olabilir. Ancak aşırı su kaynakları bitkileri yerinden oynatabilir ve toplulukların bileşimini değiştirebilir.

İlginizi çekebilir: Avustralya’nın içme suyu kaynakları tükeniyor. Su hırsızlığı başladı!

Ekoloji uzmanı Dana Bergstrom, “Ve eğer sezon başında buz tamamen erirse, ekosistemler sezonun geri kalanında kuraklıktan mustarip olacak” dedi. Adapte olmayan bireylere uygulanan ısı stresinden bahsetmiyorum bile.

Esin Hakverdi

Yoruma kapalı.

Bir yorum

    Avustralya’da Yeni Bir Tuzak Kapılı Örümcek Cinsi Keşfedildi!

    Yapay Zekalar Piksellerden İnsan Yüzü Üretiyor