Hindistan'ın uzay aracı Ay'a inemedi. Yüzeye 2 kilometre kala iletişim koptu

Hindistan’ın Ay görevleri için tasarladığı Chandrayaan-2 uzay aracı, Ay’a inemedi. Ay’ın güney kutbunda su arayan ilk uzay aracı olması için tasarlanan Chandrayaan-2 ‘nin Hindistan’ı ‘Ay’a inen 4. ülke’ olarak tarihe geçirmesi planlanıyordu.

Hindistan’ın Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme için yaptığı cumartesi günkü girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Chandrayaan-2, yaklaşık 1 buçuk aylık yolculuğunun ardından bu akşam Ay’ın güney kutbuna bir iniş gerçekleştirmeye çalıştı ancak yüzeye 2 kilometre kala araçla iletişim koptu.

İçerisinde bulunduğu Pragyan robotik aracını Ay’ın güney kutup bölgesine indirme planları olan Chandrayaan-2, Ay’ın güney kutup bölgesinde su arayan ilk uzay aracı olacaktı. Hindistan, bu başarısız inişin ardından Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olma fırsatını kaçırdı.
Hint uzay ajansından yapılan açıklamada, uzay aracının yüzeyden 2.1 kilometre kala olması gerektiği gibi çalıştığı ifade edilirken, olaya ilişkin elde edilen verilerin incelenmekte olduğu kaydedildi.
150 MİLYON DOLARA MAL EDİLDİ
Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Chandrayaan-2 aracı hem Ay’ın güney kutbunda su arayacak, hem de Ay yüzeyindeki sarsıntıları ölçecekti.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Çin’in uzay aracı Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı
İsrail’in uzay aracı Ay’a iniş denemesinin başarısız olduğu belirtildi
İran’ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu
NASA, Ay’ın karanlık yüzüne yapacağı sefer için Çin’in yardımına başvurmuş
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM
Kaynak: https://www.rt.com/news/468212-india-moon-landing-fails/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Probiyotikler Her Yerde Ama Bir İşe Yarıyorlar Mı?

Yeryüzündeki Yarım Milyar Yıllık İlk Canlılardan Birinin İzleri Bulundu