İlk Arap Uzay Görevi Marsa Başarılı Bir Şekilde Başlatıldı

Marsa, ilk Arap uzay görevinin bu pazartesi Japonya’da hava gecikmelerinden sonra sonunda “Umut” ismi altında uçuşu başladı. Arapça adı “Al-Amal” olan insansız roketin güney Japonya’da Tanegashima Uzay Merkezi’nden kalkışı canlı yayınlandı.

Mitsubishi Ağır Endüstrilerinin roket üreticisi kalkıştan kısa bir süre sonra:

“Emirates Mars Görevinin (EMM) UMUT uzay aracının taşıyıcısı H-IIA Fırlatma Aracı Numara.42(H-IIA F42)’yi saat 6:58:14 (JST) (Türkiye saatiyle saat 01.00)’de uçuşunu başlattık.” Diye açıklama yaptı.

İlk Arap Uzay Görevi Marsa Başarılı Bir Şekilde Başlatıldı

Uçuşun başlayışından beş dakika sonra, uzay aracını taşıyan roket aracı yolunun üzerinde uçuşunun ayrılacak olan ilk parçasını taşıyordu.

Emirati Projesi Mars için yarış içinde olan üç projeden bir tanesi, bunun yanında Çin’in Tianwen-1 projesi ve ABD’nin Mars 2020 projesi Dünya ile Mars’ın birbirine en yakın oldukları anı yararlarına kullanmak istiyorlar.

NASA’ya göre bu ekim Dünya’ya 62.07 milyon km  kilometre daha yakın olacak.

“Umut” ‘un Şubat 2021 gibi Mars’ın yörüngesine gireceği tahmin ediliyor. Yani 7 emirliğin müttefikliği olan Birleşik Arap Emirlikleri’n 50. Yıldönümüne denk geliyor.

                Marsın Yörünge Yılı

Bu yıl için planlanmış olan iki öbür Mars girişimlerinin aksine Kızıl Gezegene inmektense yörüngesinde bir Mars yılı, 687 gün, geçirecek.

Mars’taki amacı atmosferindeki hava dinamiklerinin kapsamlı görsellerini yakalamak olsa da uzay aracın daha büyük bir hedefin temeli–Mars’ta sonraki yüzyıl içinde insan yerleşmeleri kurmak.

Birleşik Arap Emirlikleri aynı zamanda bu projenin Arap gençliğine, mezhebi çatışmalar ve ekonomik krizlerin çoklukla yaşandığı bir diyarda, ilham kaynağı olmasını istiyor.

“Umut” uzay aracının fırlatmadan bir saat sonra roketten ayrılması bekleniyor.Birleşik Arap Emirlikleri Mars Projesi Müdür YardımcısıSarah al-Amiri fırlatmadan önce AFP’ye bu açıklamayı yaptı.

İleri Bilimler Devlet Bakanı Amiri, “Gönlümde,ayırmadan 24 saat sonrasını ve işimizin sonucunu görmek için sabırsızlanıyorum.” diye açıkladı.

Bu ayın başında kendisi AFP’ye “İlk sinyali aldığımızda, uzay aracının çalıştığını, solar panellerinin açıldığını, yörüngeye girdiğimizi ve Mars’a ilerlediğimizi anlayacağız” diye açıkladı.

                Bütünsel Bakış

İlk Arap Uzay Görevi Marsa Başarılı Bir Şekilde Başlatıldı

1960’lardan beri Kızıl Gezegene bir sürü uzay aracı, çoğu Amerikan, yollandı. Birçoğu o kadar uzağa gidemedi, ya da inişi başarısız oldu.

Mars’ı keşfetme arzusu 10 yıl önce yüzeyinde su bulunana kadar yavaşlamıştı.

Görevin Proje Yöneticisi Omran Sharaf’a göre, “Umut” uzay aracı, anlaşılmaz olan Kızıl Gezegene özel bir bakış açısı sunacak.

Sharaf fırlatmadan önce “Bu görevi özel yapan şey dünya çapındaki bilimsel topluluklar günün farklı vakitlerinde ve farklı mevsimlerde Mars atmosferinin bütünsel bir bakışına sahip olacaklar.”

“İnsanlık bir gün Mars’a insan koymaya karar verirse yardımcı olacak teknolojiler ve bilimsel çalışmalarını geliştirme konusundaki küresel çabaya katkıda bulunacak bir stratejimiz var.”

Birleşik Arap Emirlikleri şimdiden yörüngede 9 çalışan uyduya sahip, gelecek yıllar içinde 8 tane daha yerleştirmeyi planlıyor. Eylül’de ilk vatandaşını Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’e gönderdi.

Fakat BAE’nin hedefleri, 2117 yılına kadar Mars’ta bir insan yerleşimi inşa etmek amacıyla bunun ötesine geçiyor.

Eren Cem Tezcan

Burçlar Değişmedi! NASA’nın Açıklamaları Arasında Yer Almıyor

Jane Goodall: Eğer Bu Salgının Ardından Değişmezsek, İnsanlık Mahvolur.