İlk Denisovan kafatası parçalarının keşfi onaylandı

İlk kez bir Denisovan kafatası yığını tanımlandı – hominin soy ağacının en belirsiz kollarından birinin bilinen örneklerine büyük bir katkı. Toronto Üniversitesi’nden Paleoantropolog Bence Viola, Mart ayının sonunda Cleveland, Ohio’daki Amerikan Fiziksel Antropologlar Derneği’nin yaklaşmakta olan toplantısında henüz yayınlanmamış keşiflerini sunacak.

Neandertallerin kardeş grubu olan soyu tükenmiş bir hominin dalı olan Denisovalar hakkında çok az şey biliniyor. Daha önce sadece dört bireysel Denisova tespit edilmişti, hepsi Sibirya’daki bir mağaradandı.

İlk Denisovan kafatası parçalarının keşfi onaylandı

İlk Denisovan 2010 yılında elin küçük parmağına ait bir kemik parçasından tespit edilmişti ve sonrasında tane daha diş bulundu. Yaklaşık üç yıl önce aynı Sibirya mağarasında yapılan kazıdan çıkarılan bu kafatası parçası, beşinci bireyi temsil ediyor.

Viola “Sonunda böyle parçalara sahip olmamız çok hoş” diyor. “Tam bir kafatası değil, ama kafatasının bir parçası. Bize parmak ve dişlerle karşılaştırıldığında daha fazlasını veriyor olması güzel. Ancak, yine de tam bir iskelet değil. ”diye ekliyor.

“Biz her zaman açgözlüyüz, daha fazlasını istiyoruz.”

Yeni keşif, kafatasının yanlarını ve çatısını oluşturan paryetal kemiğin arka tarafındaki, birlikte yaklaşık 8 cm x 5 cm ölçüsünde olan iki yan parçadan oluşuyor.

DNA analizi, parçanın Denisovan olduğunu kanıtlar, ancak radyokarbon teknikleriyle ölçülemeyecek kadar yaşlanmamış. Viola ve meslektaşları, konferans özetine göre parçaları, modern insan ve Neandertallerin kalıntılarıyla karşılaştırdılar, ancak Viola, çalışma yayınlanana kadar öğrendiklerinin ayrıntılarını tartışmak istemiyor.

Çalışmaya dahil olmayan ancak Denisova’larla ilgili aynı konferans oturumunda sunum yapacak İngiltere Londra’da Doğal Tarih Müzesi’nde paleoantropolog olan ChrisStringer gelişmeler için “Bu heyecan verici, ancak, elbette, bu sadece küçük bir parça. Bu, daha da eksiksiz bir örneğin bulunacağına dair umutların artırılmasında önemlidir.”

Ne yazık ki, yeni keşfedilen parça, teşhisi destekleyecek genetik bilgi olmadan başka bir yerde Denisovan olarak bulunan diğer kafataslarını tanımlamak için kullanılacak kadar büyük değil.

Araştırmacılar hala, Denisova’lıların koleksiyonlarını ve anlayışlarını arttırmaya yardımcı olacak bir keşif bekliyor. Araştırmacılar soyu tükenmiş homininlerin bir zamanlar Asya’da yaygın bir şekilde dolaştığını düşünüyor, ancak çoğu fosil genetik analiz için yeterli bir şekilde korunmadığından, başka yerlerde Denisovaları tanımlamak zor.

2017’de, bazı araştırmacılar Çin’de bulunan iki kısmi kafatasının Denisovan olup olmadığını merak ettiler, ancak bu hala doğrulanmadı. Stringer, “Bu [yeni bulgunun] benim gibi insanların iddia ettiği gibi, Xuchang’dan Çin fosilleriyle ne kadar iyi uyuştuğunu görmek mümkün olmalı” diyor.

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Crew Dragon Kapsülü dünyaya döndü

Google, CERN ve NASA'dan Çevrimiçi Sergi