İngiltere Başbakanı Koronavirüse Yakalandı! İşte Tüm Detaylar.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs testi pozitif çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson koronavirüs için pozitif test yapan ilk büyük dünya lideri oldu. Johnson enfeksiyonu resmi Twitter hesabında doğruladı. Sağlık bakanı Matt Hancock ’un testi sonucu pozitif çıktı.

İngiltere lideri 55, son 24 saat içinde hafif semptomlar geliştirdiğini, ancak ülkenin salgına karşı verdiği mücadeleyi sürdürmeye ve koordine etmeye devam edeceğini söyledi. “Şimdi kendimi izole ediyorum, ancak bu virüsle savaşırken hükümetin mücadelesine video konferans yoluyla liderlik etmeye devam edeceğim” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Koronavirüse Yakalandı

“Ancak, modern teknolojinin büyüsü sayesinde, koronavirüse karşı ulusal mücadeleye öncülük etmek için tüm üst düzey ekibimle iletişim kurmaya devam edebileceğime şüphe yok.”

41 yaşındaki Hancock’un belirtileri de hafif ve o da evden çalışacağını söyledi.

Başkan Donald Trump ve Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro da dahil olmak üzere bir dizi dünya lideri, hastalığı yakalanan yetkililer ve danışmanlarla temasa geçtikten sonra koronavirüs için test yaptıı.

Alman Şansölyesi Angela Merkel, doktorunun virüs testi pozitif test çıktığından beri karantina altında, ancak ilk iki test sonucu negatif çıktı.

– ikisi Temsilciler Meclisi ve biri Senato’dan Üç ABD milletvekilinin; temsilci Mario Diaz-Balart, R-Fla., Temsilci Ben McAdams, D-Utah ve Sen RandRand Paul, R-Ky test sonucu pozitif çıktı. Johnson, Hancock ve İngiltere’nin hazine bakanı Rishi Sunak ile günlük acil koronavirüs toplantılarına başkanlık ediyor ve medya ile günlük çevrimiçi brifingler düzenliyor. Medya brifingleri sırasında Johnson, ülkenin en iyi bilimsel ve tıbbi danışmanlarının yanı sıra bizzat katıldı.

Monako Prensi Albert

Bu ayın başlarında, Monako Prensi Albert, solunum yolu hastalığı tanısını halka açıklayan ilk devlet başkanı oldu. Ancak Johnson, virüsü yakalanan en yüksek profile sahip lider.

Video açıklamasında, salgının yayılmasını engellemek için aldığı önlemlere atıfta bulunan Johnson, “Bunu başaracağımız yol, elbette hakkında çok şey duyduğunuz önlemleri uygulamaktır.” Dedi. Bunlar, İngiliz ekonomisinin çoğunu etkili bir şekilde kapattı ve insanların günlük hareketlerine sıkı engeller getirdi.

İngiltere lideri en son Perşembe gecesi resmi konutu ve 10 No’lu Downing Caddesi’ndeki ofisinin dışında göründü, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi üyelerine yaklaşık bir dakika alkışlayarak virüsle mücadele etmek için ülke çapında bir jest yaptı.

Johnson ülkeyi yönetemeyecek kadar hasta olursa, İngiliz protokolü uyarınca Dışişleri Bakanı DominicRaab geçici olarak hükümeti yönetecek. Çarşamba günü, Prens Charles, 71 – İngiliz tahtının varisi – koronavirüs testi pozitif çıktı. Kraliyet sözcüsüne göre, o da hafif semptomlar sergiliyor.

Britanya’da yaklaşık 12.000 doğrulanmış koronavirüs vakası ve yaklaşık 600 ölüm var. Johnson en son 11 Mart’ta ülkenin 93 yaşındaki hükümdarı Queen Elizabeth ile temasa geçti. Oğlu Prens Charles, son olarak annesini bir gün sonra kısa bir süre gördü.

Bir gecede, ABD’deki enfeksiyonların sayısı Çin’i geçti.

ABD, Çin’in 82.000’ine kıyasla yaklaşık 86.000 koronavirüs enfeksiyonuna sahip. ABD’de yaklaşık 1.300 kişi öldü .; Çin’de ise 3.300.

Ancak bazı siyaset bilimciler bu rakamlar konusunda dikkatli olma çağrısında bulundular.
New York merkezli Euraisa Group düşünce kuruluşu başkanı Ian Bremmer, bir tweet ile “Çin rakamlarına güvenilmiyor çünkü hükümet yalan söylüyor.” Dedi. “Hükümet yeterli test üretemediği için ABD numaralarına güvenilemiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları, Asya’da İkinci Enfeksiyon Dalgasının ‘Kaçınılmaz’ Olduğunu Söylüyor

Doktorlara Göre İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Koronavirüs Efsanesi