Uzayda doğum nasıl olacak, “Uzay bebekleri” nasıl görünecek?

Bilim insanları günümüze dek uzayda doğum üzerine, aralarında semenderler, balıklar ve sıçanlar bulunmak üzere birçok hamile hayvan üzerine çalıştı fakat uzayda insan hamileliği üzerine çalışmadı.

Sayıca 60’ın üzerinde kadın uzaya yolculuk etti ancak kadınların hiçbiri sıfır yerçekiminde gezinirken doğum yapmak şöyle dursun, yolculukları esnasında hamile bile kalmadı.

Buna karşın, gelecekte Mars’ta koloniler ve şehirler kurulmasının söz konusu olması ile; insanların bir gün Dünya’nın dışında doğum yapması ihtimali kuvvetleniyor ve bu durum bazı ilginç soruları da beraberinde getiriyor.

Uzayda doğum nasıl olacak?

Uzayda doğum nasıl olacak?

“Uzay bebekleri” nasıl görünecek?

Ve en nihayetinde, uzayda doğum yapmak hangi yönlerden farklı olacak?

Aradaki en belirgin fark, yerçekiminin düşüklüğü ve doğum zamanı geldiğinde annenin bebeğini dışarı itmesinin Dünya’nın yerçekimi olmadan daha zor olmasıdır.

Dahası, günün birinde kadınlar uzayda sürekli olarak yaşarlarsa, bazı hamilelik riskleri dünyadakinden çok daha yüksek olabilir.

Dünya ’nın yerçekimi olmadan, bir insan için kemik yoğunluğu kaybı söz konusudur. Bununla alâkalı çalışmalar ortaya koyuyor ki, uzayda geçirilen her ay başına astronotlar kemik yoğunluklarının %1 ila %2’sini yitiriyor ve bu durum doğum esnasında leğen kemiğinin kırılmak veya çatlamak suretiyle hasar görebileceğinden dolayı bilhassa önem taşıyor.

Öyle ki doktorlar, Cam Kemik Hastası (kırılgan kemikli) kadınların doğal doğumdan kaçınmasını tavsiye ediyor, bu da uzayda doğumun diğer yöntemlerle gerçekleştirilebileceği anlamını taşıyor olabilir.

Uzay doğumlarında sezaryen uygulamasının yaygın olarak tercih edilmesi bunun beraberinde gelebilir. Halihazırda, doğum yapma şeklinin insan anatomisine etki ettiğini biliyoruz. Örneğin, kafa boyutumuz annemizin doğum kanallarının genişliği ile sınırlanmıştır.

Uzayda Doğum – Sezaryen uygulaması

Uzayda doğum nasıl olacak, “Uzay bebekleri” nasıl görünecek?
Uzayda doğum nasıl olacak?

Daha yaygın sezaryen uygulaması, işlem esnasında annenin doğum kanallarının genişliğinin kafa boyutunu sınırlandırmamasından dolayı gelecek nesillerde daha büyük kafalı bebeklerin doğmasına sebebiyet verebilir; ayrıca bu gelecekte ortaya çıkması muhtemel tek büyük değişim olmayabilir.

Aynı zamanda renk değiştirebiliriz! Nitekim uzayda,kozmik ışınlar ve benzeri zararlı uzay radyasyonlara karşı daha savunmasız olacağız ve bu tür etkilere karşı koymak için evrimsel olarak, Dünya’da bizi ultraviyole güneş ışınlarından koruyan “melanin” e benzer yeni deri pigmentleri üretebiliriz.

Bu, Dünya dışında yaşayacak gelecek nesillerin farklı renkler alarak evrimleşebileceği anlamını taşıyor.

Derinizde ne kadar melanin pigmentiniz varsa, o kadar koyu tenlisinizdir. Bundandır ki, bazı çevrelerce uzayda yaşayan insanların daha koyu bir tene sahip olabileceği tahmin ediliyor.
Fakat bu değişimlerin meydana gelmesi kadınların uzayda nesiller boyunca doğum yapması gerektiği itibarı ile yüzyıllar hata binyıllar alabilir.

Neticede uzayda yaşayan insanlar, Dünya’da yaşayan insanlardan farklı bir tür olarak değerlendirebilecek derecede değişiklik gösterebilirler. Ama şimdilik, bunların önünü açması için sadece çok cesur bir kadına ihtiyacımız var!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Doğum kanalının şekli ve evrim

Neden Firavun farelerinin hepsi aynı gün doğum yapar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Madde Madde Erken Gebelik Belirtileri

Editör / Yazar: Özgür ÜLKER / Kaynak: Business Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere'de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait

Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş 2.000 Yaşındaki Mezar

Araştırmacılar 'Eşcinsel geni' diye bir şey olmadığını açıkladı

Bilim İnsanları, Araştırmada ‘Eşcinsel geni’ diye bir şey olmadığını açıkladı