İşte, Vücudunuzda Evrimin Kanıtı

Bu düşünce biraz saldırgan gelse de vücut artık hiç ihtiyacınız olmayan antik kalıntılarla dolu bir müzedir. Yirmilik dişler, tuhaf şekilde kulaklarını sallayabilen insanlar gibi birçok garip şey ataların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu olgulardır.

Bu tuhaf kalıntılar sadece binlerce yıldır ortadan kaybolacak kadar değerli olmadıkları için insanlarda görülmeyi sürdürüyor. Bu bulgular sadece doğal seçilim yoluyla evrim çerçevesi için anlam ifade ediyorlar.

İşte tam bu noktada kendinizde bir bulguyu test edebilirsiniz. Bileğinizi içe doğru kıvırdığınızda muhtemelen bilekte yükselen bir tendon görünecektir. Eğer bu tendon siz de bulunmuyorsa şanslısınız. Dünya üzerindeki yüzde 10 ile 15 arasındaki insan popülasyonunda kollarından birisinde ya da her ikisinde bu önemli özellik bulunmuyor.

Bu tendon, çoğumuzun sahip olduğu bir kas olan palmarislongus’a bağlıdır. Ancak orada olması için gerçekte hiçbir sebep yoktur. Bu kasın varlığı, kası olmadan doğanlardan daha belirgin bir kavrama ya da tutma gücü vermiyor.

Aslında bu tendon oldukça önemsizdir. Cerrahlar herhangi bir ameliyat durumunda onu çıkarırlar ve vücudun herhangi bir başka yerinde rekonstrüktif veya plastik cerrahi prosedürleri için kullanırlar. Öyleyse neden işe yaramaz bir doku parçası vücudumuzda duruyor?

Bilim insanları günümüzde birçok memeli türünde palmarislongus’un mevcut olduğunu buldu. Ön kolları lemurlar ve maymunlar gibi hareket ettiren canlılarda bu kas en gelişmiş düzeydedir.

Bir diğer evrimsel kanıt olan kulakların hareket etmesi atalarımız için önemli parçalardan birisidir. Günümüzde birçok hayvan (ceylan, tavşan, kedi vb.) sesin kökenini tespit edebilmek için kulaklarını kıpırdatır. Evrim geçirmeden önce atalarımızda milyonlarca yıl önce bunu yapabiliyordu.

Günümüz insanı kulak hareketine katılan kasların 3 tanesini hareket ettirememektedir. Çalışmalar kulak kaslarının seslere hala yanıt vermeye devam ettiğini gösteriyor. Kulaklarımız hareket edecek kadar güçlü tepki vermiyorlar. Ama yine de en iyi biçimde tepki gösteriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. “Öyleyse neden işe yaramaz bir doku parçası vücudumuzda duruyor? ”
  “Cerrahlar herhangi bir ameliyat durumunda onu çıkarırlar ve vücudun herhangi bir başka yerinde rekonstrüktif veya plastik cerrahi prosedürleri için kullanırlar.”
  Makalenin içindeki cevaba bak yeter.Yaw hakkaten sitenin ismiyle uyum sağlıyor bu haber.Herşeyi yaratan Allah,senin vücudun içinde bir yedek parça koymuş oraya al tamir et diye.
  Biraz işe yarayacak bilimle uğraşında insanlık fayda görsün

 2. Evrimsel bilim insanı kendince mükemmel insan tasarlıyor. (Alice 2.0) kulaklar evrimleşmeden önceki gibi..
  soru; madem hala bu şekildeki kulak daha çok işe yarıyor kulaklar neden bu hale geldi. hem de avcı ve toplayıcı olduğumuz dönemde olmuş yani daha çok lazım olduğu dönemde…
  gerçek bilim insanı görmek istediğine odaklanmaz madalyonun her tarafına bakar.

Mavi Derili İnsanlar

Mavi Derili İnsanlar: Sıra dışı Mavi İnsanların Ardındaki Bilim

Gizemli Roma Nesnesi

Bulunan Bu Gizemli Roma Nesnesi Büyü İçin Kullanılmış Olabilir