İtalyan doktorlar Koronavirüsün gençleri ciddi şekilde hasta edebileceği konusunda uyardı!

İtalya’daki doktorlar, gençlerin COVID-19’daki yaşlılar kadar kötü acı çekmeyecekleri kanısına karşı uyardılar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı, gençlerin “yenilmez” olmadığını ve koronavirüsten ölebileceklerini veya “haftalarca” hastaneye hapsedilebileceklerini söyledi.

Lombardiya’nın yoğun bakım ünitesinin başkanı Dr. Antonio Pesenti, birçok gencin ağır koronavirüs vakalarıyla hastaneye kaldırıldığını söyledi. “En şiddetli hasta olan yoğun bakım ünitesindeki hastalarımızın% 50’si 65 yaşın üzerinde ve bu hastalarımızın diğer% 50’sinin 65 yaşından küçük olduğu anlamına geliyor’’ dedi.

Dr.Pesenti, deneyimlerinde iki grup arasındaki tek farkın “genç insanlar genellikle daha sağlıklı olduklarından daha fazla hayatta kaldıklarını” söyledi. İtalya’nın diğer ülkelerden daha yüksek ölüm oranına sahip olmasının bir nedeni, daha büyük bir nüfusa sahip olmasıdır. Bununla birlikte, yaşlıların virüsden ölme olasılığı daha yüksek olması, gençlerin hastalığın daha hafif bir formunu yaşayacağı veya enfekte olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelmez.

İtalya’da 28.000’e yakın koronavirüs hastasının neredeyse dörtte biri 19 ile 50 yaşları arasındadır. Cuma günü Cenevre’de düzenlenen bir çevrimiçi basın toplantısında konuşan  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü TedrosAdhanomGhebreyesus, “Her gün bu virüs ve neden olduğu hastalık hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.

“Öğrendiğimiz şeylerden biri, en sert darbeyi yaşlılara yapmasına rağmen, gençleri de boş geçmemesidir. “Birçok ülkeden elde edilen veriler, 50 yaşın altındaki kişilerin hastaneye yatmayı gerektiren hastaların önemli bir bölümünü oluşturduğunu açıkça göstermektedir. “Bugün gençler için bir mesajım var: yenilmez değilsin. Bu virüs seni haftalarca hastaneye götürebilir hatta seni öldürebilir.

“Hasta olmasanız bile, nereye gittiğinizle ilgili yaptığınız seçimler, başkası için yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir.

İtalyan doktorlar Koronavirüsün gençleri ciddi şekilde hastalayabileceği konusunda uyardı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan araştırma, ülkedeki ilk 2.500 koronavirüs hastasının 705’inin 20 ila 44 yaş arasında olduğunu gösterdi. ABD coronavirüs Görev Gücü Koordinatörü virüs vakalarının dengesiz artışından endişe duyduklarını belirtti.

Çinli doktorlar tarafından yapılan ve Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışmada ortaya çıktığı gibi, çocuklar bile virüsün ciddi vakalarıyla karşılaşabilir. COVID-19 olan 2.000’den fazla küçük çocuk üzerinde yaptıkları çalışmalar, bebeklerde vakaların% 11’inin ciddi veya kritik olarak sınıflandırıldığını bulmuştur.

Bu, yetişkinlerden daha düşük şiddetli hastalık oranıdır, ancak çocukların hastalıktan hala ciddi şekilde hastalanabileceğini göstermektedir. İngiltere’de, COVID-19 için pozitif test ettikten sonra ölenlerin büyük çoğunluğu 60’ın üzerindedir. Şimdiye kadar on beş yaşından küçüklerin koronavirüs nedeniyle öldüğü bilinmektedir ve hepsinin altta yatan sağlık sorunları vardı.

Perşembe günü, İngiltere’nin baş tıbbi memuru Profesör ChrisWhitty, tüm yaş gruplarındaki insanların büyük çoğunluğunun COVID-19’dan kurtulacağını söyledi. Ancak gençlerin hastalıktan etkilenmeyeceklerini varsaymamaları gerektiğini söyledi.

‘‘Üzüntüyle belirtmek isterim ki ölmekte olanların büyük çoğunlu ya yaşı ilerlemiş olanlar ya da sağlık problemi olanlardır’’ dedi. Ancak yoğun bakımla sonuçlanan veya dünya çapında ciddi hastalıklarla sonuçlanan bazı gençler de var. “Bence genç ve sağlıklı her bireye bu konunun ciddiyetini fark ettirmeliyiz”

Çeviren: Berk Keskin Kaynak: news sky

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Küçük Bir İtalyan Kasabası Birkaç Hafta İçinde Koronavirüs Vakalarını Nasıl Sıfıra İndirdi?

Ebola, HIV veya sıtma ilaçları koronavirüsü durdurabilir mi? DSÖ bunu öğrenmek için teste başladı