Marketlerden Alınan Domateslerin Lezzetsiz Olmasının Genetik Nedeni Bulundu

Domatesler neden lezzetsiz

domates
Marketlerden Alınan Domateslerin Lezzetsiz Olmasının Genetik Nedeni Bulundu

Marketten alınan domatesler hepimize tatsız gelir. Şimdi bilim insanları domatese lezzetini veren bir gen buldular ve bu gen modern hayatta değişen domateslerin %93 de bulunmuyor. Bu buluş belkide meyve reyonundan aldığımız domateslerin tatlarını bize geri getirebilir.

domates
Marketlerden Alınan Domateslerin Lezzetsiz Olmasının Genetik Nedeni Bulundu

Ulusal Bilim Kuruluşu Bitki Genomu Araştırma programını yöneten Clifford Weil:

Birçok defa birisinin size artık aldıkları domateslerden o eski tadı alamadıklarını söylediklerini duymuşsunuzdur? Bu çalışma artık bize bunun nedenini açıklıyor ve domateslerimizin eski lezzetinin geri gelebileceğini söylüyor.

Bilim insanları 725 ekilmiş ve vahşi domatesin genetik bilgisini toplayarak bir pan-genom oluşturdular. Daha sonra bu pan-genomu modern zaman domateslerinden Heinz 1706 olarak adlandırdıkları domates ile karşılaştırdılar. İşte bu domates şimdiye kadarki tüm domateslerin temsili genomlarını içeriyor.
Yapılan karşılaştırmada Heinz 1706 ’nın diğer domates türlerine göre tam 5.000 genomunun eksik bulundurduğu belirlendi. Ayrıca eksik olan genomların çoğunluğu domatesleri patojenlere karşı koruyan genler.

Domatesler atalarına göre genomlarının çoğunu kaybettiler. Bunun sebebi genetik modifikasyon değil, insanların domatesleri özelliklerine göre seçerek daha sağlam domatesler yetiştirmek istemeleri.
 
Cornell Üniversitesinde bitki genetik bilinci Zhangjun Fei:

Modernleşme ve ilerleme döneminde insanlar domatesleri özellikle üretim, boyut ve raf ömrünün uzunluğuna göre seçerek yetiştirdiler. Bu süreçte meyvenin kaliteli olmasını ve strese karşı dayanıklılığını belirleyen bazı genler özellikle kaybedildi.

Moleküler Biyolojist ve Fei’nin çalışma arkadaşı James Giovannoni:

Önceleri bilmediğimiz bu genlerin tanımlanması üreticilere daha iyi domates yetiştirebilmeleri için yardım edebilir.
Bu yeni genler daha önceleri böcek ilaçları yada diğer pahalı, çevreye zararlı yöntemler yerine yetiştirilen domateslere hastalıklara karşı genetik bir bağışıklık sağlayacak.

Mükemmel Domates Tadının Geri Dönüşü

domates
Marketlerden Alınan Domateslerin Lezzetsiz Olmasının Genetik Nedeni Bulundu

Analizlerde ayrıca domatese lezzetini veren nadir bir genin çoğu modern domateslerde bulunmadığı bulundu. Nature Genetics dergisinde bir araştırma raporunda vahşi domateslerin %90’da hala bu lezzet veren genin bulunduğu yayınlandı. TomLoxC olarak isimlendirilen bu gen domatese tat vermek için karatenoidi (meyveye kırmızı rengi veren pigment) kullanıyor.
Fakat yılda ortalama 45 kilo sebze tüketen Amerikalılar için güzel bir haber var; bu gen geri dönüyor! Öncekeri %2 lik bir kısım domateste bu gen mevcuttu fakat yetiştiriciler lezzete odaklanmaya başladıklarında her geçen gün daha fazla domateste bu gen olacak.
Bugünlerde ise %7lik bir kısımda bu gene rastlıyoruz çünkü yetiştiriciler özellikle lezzetli domatesleri seçmeye başladılar. Umarız bu trend git gide büyümeye devam eder!
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? ‘Mide Ekşimesi ‘ni Önlemek İçin 28 İpucu!
Chia Tohumları nedir? Chia tohumu Beslenme Değerleri ve Faydaları
Papatya Çayı Faydaları, Papatya çayı neye iyi gelir?
Editör / Yazar: Beyza Nur GÜLER
Kaynak: http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2019/05/13/tasty-store-bought-tomatoes-are-making-a-comeback/#.XVplVOgzbct

Yeni raporda: ABD ve Rusya Ellerindeki Bombalarını Patlatmış Olsaydı ‘Nükleer Kış’ Yaşıyor Olacaktık

Beyin Kaosun İçinde Düzeni Sağlar