NASA, Geleceğin Astronotları için Mars’ın Su Haritasını Çıkardı.

Gelecekteki uzay yolcuları için potansiyel bir yardım olarak NASA, Mars’ın su haritasını yayınladı. Uzay ajansı Mars Keşif Yörüngesi’nden (MRO) ve Mars Odyssey yörüngesinden gelen uzaktan algılama verilerine dayanarak hazırlanan yeni harita, yüksek Mars enlemlerinde,buz formundaki suyun, yüzeyin bir inç (2,5 cm) içinde gizlenebileceği alanları göstermektedir.

Şu anda, insanlı derin uzay görevleri için tek ve en değerli kaynak sudur. En belirgin nedeni, içme suyu ve oksijen sağlayarak astronotları canlı tutmada hayati önem taşımasıdır, ancak aynı zamanda su roket yakıtı haline dönüştürülebilmektedir.

İlgili: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

NASA Geleceğin Astronotları için Mars’ın Su Haritasını Çıkardı

Ne yazık ki su, Kızıl Gezegene yapılan en basit robotik görevleriçin bile gerekli olsa daMars’ın dünyadaki herhangi bir yerden daha kuru olduğu ortaya çıkıyor. Bu, su bulmanın, maden aramakgibi olduğu anlamına gelir.

Su çıkarmak için gelecekte bir üssün kurulabileceği en olası bölgeleri haritaladılar

Buz formundaki su Mars koşullarında çok güçlü bir ısı iletkenidir. iletkenliği MRO’daki Mars İklim Sireni ve Mars Odyssey’deki Termal Emisyon Görüntüleme Sistemi (THEMIS) kamerası ve Gamma-Ray Spektrometresi ile ölçülebilir.

NASA bilim adamları bu verileri kullanarak, çok sığ bir permafrosttan (kuzey ve güneyin yüksek enlemlerinde görüldüğü buzu çözülmeyen toprak) su çıkarmak için gelecekte bir üssün kurulabileceği en olası bölgeleri haritaladılar.

NASA Geleceğin Astronotları için Mars’ın Su Haritasını Çıkardı

Geleneksel olarak, görev planlamacıları ekvatora yakın olan daha sıcak, daha güneşli bölgelere odaklanmayı tercih ettiler. Ancak NASA’nın Phoenix uzay aracından gelen yeni uydu verileri ve orta enlemlerin insanlı istasyonların kurulması için daha cazip olabileceğini gösterdi.Bu alanlar sadece daha düşük rakımlarda değil, aynı zamanda inen uzay aracını yavaşlatmak için daha fazla atmosfer olduğu anlamına gelir, ancak orada daha fazla buz bulunur.

Özellikle, kuzey yarımküredeki Arcadia Planitia bölgesi ilgi çeken bir alandır. Burada haritaya göre yüzeyin 30 cm derinliğinde buz varlığına işaret eden mavi ve mor yapay renkler ortaya çıkar. Bir sonraki adım, yüzey altı buzunun Mars mevsimleri boyunca nasıl değiştiğini görmek için araştırmayı genişletmek olacaktır.

JPL’den MRO Proje Temsilcisi Bilim İnsanı Leslie Tamppari“Yüzeye yakın buzları ne kadar çok ararsak, o kadar çok buluruz”diyor.“Mars’ı yıllar boyunca birden fazla uzay aracıyla gözlemlemek, bize bu buzu keşfetmenin yeni yollarını sağlamaya devam ediyor. ”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Saygılarımla.
Duygu Ardıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

CRISPR-Cas9 Nedir?

Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi?