Öksürüğünüzün Koronavirüs veya Başka Bir Şey Belirtisi Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Öksürükler değerli bir teşhis aracıdır. Ancak nispeten zararsız bir öksürük, bir koronavirüs öksürüğü veya başka bir şey olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Ara sıra öksürük sağlıklıdır, ancak haftalarca devam eden, kanlı mukus üreten, balgam renginde değişikliklere neden olan veya ateşle birlikte gelen, baş dönmesi veya yorgunluk bir doktora görünmeniz için gereken işaret olabilir.

ilginizi çekebilir: Koronavirüsün Vücuttaki Karmaşık Yolculuğuna Bir Bakış

Öksürük soruları

Öksürük hakkında bir doktora gittiyseniz, doktor bilmek isteyecektir:

  • Öksürük ne kadar sürdü? Günler, haftalar, aylar mı?
  • Öksürük ne zaman en yoğun? Gece, sabah, gün boyunca aralıklı olarak mı?
  • Öksürük nasıl geliyor? Kuru, ıslak, yüksek, yumuşak?
  • Öksürük, kusma, baş dönmesi, uykusuzluk veya başka bir şey gibi semptomlar da görüldü mü?
  • Öksürüğün ne kadar kötü? Günlük aktivitelere müdahale ediyor mu, zayıflatıcı mı, can sıkıcı mı, kalıcı mı, aralıklı mı?

COVID-19 öksürük: kuru, kalıcı ve nefes darlığı bırakır

COVID-19’un en belirgin belirtileri ateş, halsizliktir ve nezle veya grip olmuş gibi hissedebilirsiniz. Enfekte hastaların yaklaşık yarısında öksürük vardır. COVID-19’un akciğer dokusunu tahriş ettiği düşünülürse, öksürük kuru ve kalıcıdır. Nefes darlığı ve kas ağrısı eşlik eder. Hastalık ilerledikçe, akciğer dokusu sıvı ile dolar ve vücudunuz yeterli oksijen almaya çalışırken nefes darlığını daha da hissedebilirsiniz.

Islak ve balgam veya kuru ve kesik?

Islak öksürük, alt solunum yolundan (burnunuza ve boğazınıza karşı akciğerler ve alt solunum yollarından) balgamı ağıza getirir. “Islak” ses, hava yollarındaki sıvıdan kaynaklanır ve nefes alırken bir hırıltı sesi eşlik edebilir. Alt solunum yollarında boğazınızdan daha fazla salgı bezleri vardır, bu nedenle düşük solunum yolu enfeksiyonları ıslak öksürüğe neden olur.

Kuru öksürük balgam üretmez. Genellikle boğazın arkasında başlar ve kaba bir ses çıkarır. Kuru bir öksürük hava yollarınızı temizlemez, bu nedenle hastalar genellikle yetersiz bir öksürük olarak tanımlar.

Öksürüğünüzün Koronavirüs veya Başka Bir Şey Belirtisi Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Burun ve boğaz enfeksiyonları bu bölgelerde tahrişe neden olur ve boğaz ağrısı ile kesik kuru öksürük üretir. Bu tür öksürük sıklıkla grip veya soğuk algınlığında görülür.

Bazen öksürük kurumaya başlayabilir ancak sonunda ıslanabilir.

Örneğin, akciğer enfeksiyonu zatürresi bazen ağrılı nefes darlığına neden olabilen kuru bir öksürük ile başlar. Enfeksiyon ilerledikçe, akciğer hava keseleri (alveoller) akciğer doku sıvısı ve kan gibi enflamatuar sekresyonlarla dolabilir ve öksürük ıslanır. Bu aşamada, balgam köpükleşir ve kanlanır.

Boğmacaya ne dersin?

Boğmaca, hava yollarındaki hücreleri etkileyen ve tahrişe neden olan bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Semptomlar, genellikle uzun bir “boğulma” gibi ses çıkaran ve hava için nefes nefese bırakan yüksek sesli, “nefes alan” bir gürültü ile sonuçlanan öksürükleri içerir. Mukus sıklıkla atılır.
Uzun süreli, güçlü öksürük hava yollarınıza zarar verebilir, kaburga kırıkları veya kas yırtıklarına neden olabilir. Bu nedenle tıbbi yardımın ne zaman gerekli olduğunu bilmek önemlidir.

Öksürüğünüzün sesi ne olursa olsun, dikkatli olun ve eğer bitmezse veya kötüleşirse bir doktora danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şempanzelerin Uzaydaki Kısa Tarihi

Evcil Hayvanlardan Koronavirüse Yakalanabilir Miyiz?