in , ,

Sibirya’da İçinde Tamamen Başka Bir Elmas İçeren Bir Elmas Keşfedildi!

Sibirya’da Elmas İçinde Elmas Keşfedildi.

Sibirya'da İçinde Tamamen Başka Bir Elmas İçeren Bir Elmas Keşfedildi

İnsanlar uzun süredir elmas madenciliği yapıyorlardı, ancak Dünya’nın göbeğinden çekilip çıkarılan yeni bir değerli taş pekala bir ilk olabilir. Elmasın kendisi oyuk- ve içi ise serbestçe hareket eden başka bir elmas.

Bu değerli taş Sibirya’daki bir Rus madeninde keşfedildi ve iç içe geçen Rus matruşka bebeklerinden sonra Matruşka Elmas olarak adlandırıldı.

Elmaslarda yabancı maddeler ve kusurlar son derece yaygındır.Aslında, çoğu elmas çeşitli kusurlara veya içinde hapsolmuş bir parça minerale sahiptir. Bu kötü bir şey değil. Esasen, yeraltının derinliklerinden gelen oldukça nadir bulunan bazı şeylere erişim kazandık çünkü oluştukları sırada elmasların içinde hapsolmuşlardı.

Ama ya elmas içinde elmas?

Bu, Rus elmas madencilik grubu ALROSA’ ya göre, yeni bir şey.

Matruşka Elmas dev bir taş değil- yalnızca 0.62 karat (0.124 gram) ve azami boyutları 4.8 x 4.9 x 2.8 milimetre. İçteki elmas daha da küçük- 0,02 karat (0,004 gram), sadece 1,9 x 2,1 x 0,6 milimetre ebadında.

Keskin gözler, sınıflandırma işlemi sırasında taşta olağan dışı bir şey tespit etti ve değerlendirme için ALROSA Jeolojik Araştırma ve Geliştirme Teşkilatına gönderildi. Orada bilim insanları elması Raman ve kızılötesi spektroskopisi ve X-ışını mikro-tomografisinde incelediler.

Sibirya’da İçinde Tamamen Başka Bir Elmas İçeren Bir Elmas Keşfedildi

ALROSA Jeolojik Araştırma ve Geliştirme Teşkilatı’ndan Oleg Kovalchuk,

“Bizim için en ilginç olan şey iç ve dış elmaslar arasındaki hava boşluğunun nasıl oluştuğunu bulmaktı” dedi.

Araştırmacıların, Dünya’nın kabuğunda meydana gelmiş olabilecek süreçleri kapsayan birkaç görüşü var.

Hipotezlerinden birine göre,

“aşırı hızlı büyüme nedeniyle elmasın içinde gözenekli bir polikristalin elmas cevheri tabakası oluştu ve sonra kabukta meydana gelen daha agresif süreçler yüzünden çözündü.

Çözünmüş tabakanın varlığından dolayı, elmasın biri diğerinin içinde tıpkı iç içe geçmiş bir matruşka bebek gibi serbestçe hareket etmeye başladı.”

Sibirya’da İçinde Tamamen Başka Bir Elmas İçeren Bir Elmas Keşfedildi

Ayrıca,henüz doğrulanmamış olsa da elmasın yaşının 800 milyon yılın üzerinde olabileceğini tahmin ediyorlar. Bir Bloomberg raporuna göre, elmas ileri analizler için Amerika Gemological Institute’a gönderilecek.

Şirket bu kadar nadir görülen bir keşif olduğu için, değerini henüz tahmin edemiyor.

Kovalchuk “Bildiğimiz kadarıyla, küresel elmas madenciliği tarihinde böyle bir elmas olmamıştır. ”      diyor.

        “Bu gerçekten doğanın eşsiz bir yaratımı, özellikle de doğa boşluktan nefret ediyorken. Genellikle, böyle bir durumda, minerallerin yeri boşluk oluşmaksızın diğerleri tarafından doldurulurdu.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uzaydan Gelen Yepyeni Mineral Elmastan 10 Kat Daha Sert

NÜKLEER ATIKLARI SÜPER VERİMLİ ELMAS PİLLERE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Uranüs Gezegeni Hakkında Bilmediğiniz 10 İnanılmaz Gerçek

Kaynak: https://www.sciencealert.com/miners-have-found-a-hollow-diamond-with-another-diamond-rattling-around-inside?perpetual=yes&limitstart=1

Saygılarımla.

Duygu Ardıç

Duygu ARDIÇ

Yazar Duygu ARDIÇ

21 Aralık 1989’da Ankara’da doğdum. Dört kız çocuğuna sahip Faruk Bey ile Halime Hanım’ın üç numaralı kızıyım. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve lisansüstü eğitimimi ailemin yanında tamamladım. Ailem dediysem de annemizi ne yazık ki 7 yıl önce kaybettik. Yolumuza onsuz devam ediyoruz. Meslek olarak ilk ve tek düşüncem veteriner hekimlik idi ve ünvanımı 2014 yılında almış bulunmaktayım. Üzerine cerrahide yeni bilgiler eklendi bu ünvanımın. Bir yandan da felsefeye merak saldım ve açıköğretim fırsatlarını kaçırmadım. İnsanları anlamak merakıyla başlayan çabam dünyayı anlamaya doğru evrildi..Fakat daha pirinç kadar yol almışım. Yeni diller, yeni insanlar, yeni alanlar derken kitap okumakla epey haşır neşir oldum. Felsefe, tarih, arkeoloji, evrim, biyoloji, jeoloji, uzay bilimleri, hayatın kökeni benim için merak uyandıran alanlar. İngilizce okuyabilmenin getirisi olarak da ilginç bilgilere ulaşabildim. Kedi, çay, kitap, birkaç insan ile birkaç kitapla hayatımı özetliyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Aşırı Stres Hücrelerimizin Enerji Üretme Kabiliyetine Zarar Verebilir

Reflü ve mide yanmasında kullanılan bir ilaç sınıfının mide kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı tespit edildi