Singapur’da Bir Haftada 1.158 Dang Humma Vakası Görüldü

Singapur’da, 13 Haziran 2020 ile biten haftada 1.158 dang humma vakası görüldü; bu 2014’ten beri haftalık olarak kaydedilen en fazla dang humma vakası. Şu anda Singapur’da dolaşmakta olan dang virüsü serotipi 3 (DENV3), aşılarla ve terapötiklere direnmesini sağlayan bulgular, DukeNUS Tıp Fakültesi’nden bilim insanları tarafından araştırmadan elde ettiği dramatik yapısal değişiklikler ile ortaya çıktı.

Nature Communications’da yayınlanan bulgular, dang enfeksiyonuna karşı etkili aşıların ve terapötiklerin geliştirilmesine rehberlik edebilir durumda. Halk sağlığı yetkilileri koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ederken bile dang enfeksiyonları artmakta.

Singapur nüfusu DENV3’e karşı daha az bağışıklığa sahip

Singapur’daki Mevcut Dang Virüsü İyileşmek İstemiyor. Kendini Gizliyor!

Dang virüsü serotipi 2 (DENV2) daha önce baskın serotipti, ancak DENV3 neredeyse otuz yıl sonra Singapur’da yeniden ortaya çıktı. Bunun anlamı, Singapur nüfusunun DENV3’e karşı daha az bağışıklığa sahip olduğudur. Ve sonuç olarak popülasyonun büyük bir kısmının DENV3 enfeksiyonuna duyarlı olduğu anlamına gelir.

Şimdiye kadar, DENV’yi hedefleyen yüksek derecede koruyucu aşılar veya terapötik etkenler yoktur. Bunun nedeni, bilinen dört serotipten (DENV1-4) birine karşı üretilen antikorların, bir kişiye ikincil bir enfeksiyonda farklı serotip ile enfekte olması durumunda hastalık şiddetini arttırabilmektedir.

Bu, etkili aşının, dört serotipin tümüne karşı aynı anda güçlü koruyucu tepkiler uyarabilmesi gerektiğini düşündürmektedir.  Aşı gelişimine daha fazla komplikasyon eklemek, her serotipte farklı virüs suşlarının olması ve farklı suşların, bir konağın bağışıklık sistemi tarafından tespit edilmesinden kaçınmalarını sağlayan çok farklı şekiller gösterebilmesidir. Duke-NUS ekibi, daha önce DENV2’nin yüzeyinin, konukçunun koşullarına bağlı olarak pürüzsüzden engebeli olabileceğini keşfetmişti.

Duke-NUS’un Gelişen Enfeksiyon Hastalıkları (EID) programından Profesör Sheemei Lok ve bu çalışmanın ilgili yazarı,

“Daha önce DENV2’ye odaklanan önceki yapısal çalışmalar ve bu nedenle eşit derecede önemli olan diğer serotipler iyi çalışmamıştır.” demiştir.

“Bu çalışmada, DENV3’ün kendisini, virüsün konakçıların bağışıklık tepkisi, aşıları ve terapötiklerin kurtulmasına yardımcı olacak. Golf şeklindeki pürüzsüz bir yuvarlak parçacıktan kulüp şeklindeki bir parçacığa dramatik bir şekilde dönüştürebileceğini bulduk.

Ekip ayrıca DENV1, DENV2 ve Zika’da kulüp şeklindeki parçacıklara dönüşebilen bazı suşlar buldu, ancak bunlar virüs popülasyonunun azınlığı olarak mevcut.

Bununla birlikte, bu, flavivirüslerin kendilerini orijinal yapılarından büyük ölçüde farklı olan ve aşıları ve terapötikleri kendilerine karşı etkisiz hale getirebilecek bir konformasyona dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. (konformasyon: Vücudun yapı, biçim ve orantısı.)

Duke-NUS Araştırma Kıdemli Dekan Yardımcısı Prof. PatrickCasey şöyle diyor;

“Singapur dang vakalarında son zamanlarda bir artış gösterse de, bu virüs her yıl dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı enfekte ediyor. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yüksek yaygınlık gösteriyor.

Duke-NUS tıbbı dönüştürme vizyonu doğrultusunda bu çalışmaya yeni bir yön veriyor. Dang enfeksiyonlarını tedavi etmek veya önlemek ve halk sağlığı sonuçlarına katkıda bulunmak için daha iyi terapiler ve aşılar geliştirmek için çalışıyor. “

Ekip şu anda bu yapısal dönüşümün yaygın olup olmadığını belirlemek için daha fazla DENV3 klinik suşu üzerinde çalışıyor.

Yazar: Burak Şen

Babalar da Doğumdan Sonra Depresyon Yaşayabiliyor

Biyosfer Nedir? Biyosfer Hakkında Genel Bilgiler