Sonunda Gezegenlerin Nasıl Oluştuğunu ve Büyüdüğünü Biliyoruz.

Sonunda gezegenlerin küçük toz kümelerinden nasıl büyüdüğünü, nasıl oluştuğunu biliyoruz. İşte Kısaca Gezegenler nasıl oluşur. Gezegenlerin oluşumunda elektriğin düşündüğümüzden daha fazla etkisi olabilir. Minik parçacıkların nasıl küçük gezegenleri oluşturduğundan emin değildik.

Fakat yüksek bir kuleden cam boncukların düşürülmesiyle statik elektriğin bu olaya yardım edebileceği belirlenmiştir.

Bir yıldızın yörüngesinde mikrometre boyutundaki toz zerreciklerinin birbiriyle çarpışıp yapışması ve bu olayın tekrarlanması sonucu büyümesiyle gezegenlerin oluşumu başlar.

Gezegenler nasıl oluşur.
Gezegenler nasıl oluşur.

Giderek büyüyen ve kabarık hale gelen küçük tanecikler artık yapışmak yerine bilardo topları gibi birbirlerinden sekerler. Bu durum milimetre boyutlarına gelindiğinde gerçekleşir ve sekme bariyeri olarak adlandırılır. İlgili: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Gezegen Oluşumu

Bir gezegenin oluşabilmesi için; milimetre boyutundaki toz bulutunun sekme bariyerini aşması ve büyümesi gerekmektedir. Geçmişte, toz parçacıklarının çarpışıp sürtünerek statik elektrik yardımıyla yapışıp büyüyebileceği öne sürülmüştü.

Almanya’daki Duisburg-Essen Üniversitesi ‘nden Tobias Steinpilz ve meslektaşları uzaydaki mikro yer çekimi ve vakum koşulları sağlayabilmek için; Bremen’de bulunan, içi boş ve yaklaşık 120 metre yüksekliğinde bir kuleyi kullandılar.

Gezegenler nasıl oluşur.
gezegen oluşumu

Mancınık yardımıyla kulenin tepesine doğru 0.4 milimetre boyutunda cam parçacıklar içeren bir küre fırlattılar. Küre içindeki yüksek hızlı bir kamera ile düşüşü izlediler. Cam parçacıkların statik elektrik yüklenip birkaç santimetre boyutlarında birbirine yapıştıklarını gözlemlediler.

Steinpilz “Deneylerimizde ve simülasyonlarımızdaki gözlemlerimize göre; parçacıklar statik elektrikle yüklenip santimetre boyutuna geldiklerinde sekme bariyerinin neden olduğu boşluğu kapatabiliriz.” diyor. Sonrasında yerçekimi etkisiyle kümelenip gezegen haline gelebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Can SONKAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim Adamları,Beyinleri Olmadan Nasıl Çalıştıklarını Görmek İçin Denizanalarına Disko’Flaş Işık’ Yerleştirdi

Şeker Beynimize Ne Yapar, Beynimizi Şekerden Nasıl Koruruz?