Tuhaf ‘Kurt Adam Sendromu’ Birçok İspanyol Bebekte Göründü

İspanyol ilaç üreticisi Farma-Química Sur, 2019’da ülke çapındaki bebeklerde görülen olağandışı saç büyümesi nedeniyle yargılanıyor. Ebeveynler; çocuklarının içtiği şurup sonucu, nadir görülen “kurt adam sendromu” ile karşılaştıklarını ve daha kötüsünün olmasından korktuklarını belirtti.

Hipertrikoz olarak bilinen bu durum, genellikle daha ince bir tüylenme ile kaplanan vücut bölgelerinde; daha kalın ve yoğun vücut kılları ile karakterizedir.

Tuhaf ‘Kurt Adam Sendromu’ Birçok İspanyol Bebekte Göründü

Kurt adam sendromu Belirtiler

Tarihte bu belirtiler; bireylerin çevre tarafından dışlanma ve kurt çocuk gibi talihsiz açıklamalar ile karşılaşmalarına neden oldu. Zaman değişmiş olmasına rağmen ebeveynler için bebeklerinde gözlemlenen sert saç büyümesi hala şok edici olabilmektedir.

İspanyol günlük gazetesi El País, “Oğlumun alnı, yanakları, kolları ve bacakları, elleri saçla kaplandı. Bir yetişkinin kaşları vardı.

Çok korkunçtu çünkü ona ne olduğunu bilmiyorduk.” sözlerini yayınladı. Selles’in altı aylık oğlu ise Cantabria, Valencia, Andalusia ve Granada bölgelerinde son aylarda hipertrikoz teşhisi konan 17 bebekten sadece biriydi.

Yanlış İlaç Tedavisinden Olabilir Mi?

Ailelerde genetik özellik olarak aşırı kıllanma geçişi olabilmektedir. Ancak bu tip konjenital kıllanma genellikle doğumda belirgindir. Bu nedenle iki yaşına yakın çocuklar; yüzleri gibi alanlarda, kalınlaşmış saç ekleriyle rapor edildiğinde İspanya’nın sağlık düzenleyicisi AEMPS bunun nedenini bulmak için bir soruşturma başlattı.

Tuhaf ‘Kurt Adam Sendromu’ Birçok İspanyol Bebekte Göründü

Görevlilerin, bebeklerin ortak noktalarını bulmaları uzun sürmedi.  Bebekleri hepsi, asit reflü için omeprazol adı verilen bir ilaç ile tedavi edilmişti. Tek sorun omeprazolün aşırı saç büyümesine neden olduğunun bilinmemesiydi.

Bu yüzden müfettişler, neler olup bittiğini görmek için ilacın üretildiği fabrikaya gönderildi. İspanyol sağlık düzenleyicileri El Pais’e verdiği demeçte, “Hindistan’dan orijinal omeprazolün orijinal sevkiyatı analiz edildi ve problem olmadığı ortaya çıktı. Daha sonra toplu olarak satılan ilaçlar  küçük partiler halinde incelendiğinde ise sorun  gözlemlendi.” dedi.

Sürecin bir yerinde, erkek tipi kellik ve alopesi gibi saç dökülmesi durumlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ve minoksidil içeren farklı ilaç şişeleri, omeprazol etiketini alarak bu şekilde satıldı.

Bütün bunlar neticesinde AEMPS, şirketi ilaç serilerinden birini geri çekmeye yönlendirdi. Ancak o zamandan beri ilaç üretimindeki standartlara uymadığı için fabrikayı kapattı ve önümüzdeki altı ay içinde bu durumu düzeltmez ise ilaçları üretmek ve dağıtmak için olan lisansını alabileceğini belirtti.

Tuhaf ‘Kurt Adam Sendromu’ Birçok İspanyol Bebekte Göründü

Bu arada, aileler durumu kamusallaştırma yoluna girdi. Dördü şirkete yönelik suç duyurusunda bulundu. Bir kamu davası da hala devam etmekte. Neyse ki çocukların yaşadığı tıbbi hata, onları uzun vadeli sağlık sorunları ile karşılaştırmadı.

Selles; “Birkaç test yaptılar ve şu an için karaciğerde tam iyilik hali söz konusu değil ancak bize, bu durumun ciddi olmadığını ve yenileneceğini söylediler ”dedi. Bebeklerin vücut kıllarına gelince, kısa bir zamanda incelmesi bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Tuğçe ÇAMLICA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Büyüleyici Açıklamalarla 10 Yaygın Soru

Firavun Fareleri Neden Hep Birlikte Aynı Gün Doğum Yapar?