Uyku Sırasında Öğrenmeyi Geliştirmek İçin Zahmetsiz Bir Numara

Uyku Sırasında Öğrenmeyi Geliştirmek. Birçok kişi uyuduğu sırada çaba harcamadan bir şeyler öğrenmenin hayalini kurar. Hem öğrenme hem de uyku sırasında kokuların öğrenme başarısı üzerindeki destekleyici etkisi ilk olarak kapsamlı bir uyku laboratuvarı çalışmasında kanıtlanmıştır.

Freiburg Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, Freiburg Psikoloji ve Ruh Sağlığı Sınır Bölgesi Enstitüsü(IGPP) ve Freiburg Üniversitesi Biyoloji Fakültesi şimdi bu etkinin laboratuvar dışında da kolayca elde edilebileceğini göstermiştir.

Çalışma için, okul döneminde ve geceleri kokulu çubuğa sahip olan ve olmayan  iki okul sınıfındaki öğrenciler İngilizce kelime öğrendiler. Kokulu çubuğu olan öğrenciler kelimeleri daha iyi hatırladılar.
Çalışma, 27 Ocak 2020 tarihinde Doğa Grubu’nun Açık Erişim Dergisi Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlandı.

Freiburg merkezli IGPP ve bilim insanı Algı ve Biliş Araştırma Grubu başkanı Dr. Jürgen Kornmeier, Almanya’daki Freiburg Üniversitesi Tıp Merkezi Psikiyatri ve Psikoterapi Bölümü’nde, “Kokuların destekleyici etkisinin günlük hayatta çok güvenilir bir şekilde çalıştığını ve hedeflenen bir şekilde kullanılabileceğini gösterdik” dedi

Öğrenirken ve uyurken gül kokusu

Öğrenirken ve uyurken gül kokusu

Çalışma için, ilk yazar ve öğretmen Franziska Neumann, güney Almanya’daki bir okulun 6.sınıflarından 54 öğrenciyle çeşitli deneyler gerçekleştirdi.

Test grubundaki genç katılımcılardan İngilizce kelime öğrenirken evde masalarına gül kokulu tütsü çubukları yerleştirmeleri ve geceleri yatağın yanındaki komodinin yanına koymaları istendi.

Başka bir deneyde, İngilizce test sırasında okuldaki bir kelime testi sırasında tütsü çubuklarını yanlarındaki masaya yerleştirdiler.

Sonuçlar, aşamalar sırasında hiçbir tütsü çubuğunun kullanılmadığı test sonuçları ile karşılaştırıldı.
Neumann, “Öğrenciler, tütsü çubukları hem öğrenme hem de uyku evrelerinde kullanıldıysa, öğrenme başarısında yaklaşık yüzde 30 oranında önemli bir artış var” diyor.

Bulgular günlük kullanıma uygundur

Uyku Sırasında Öğrenmeyi Geliştirmek İçin Zahmetsiz Bir Numara

“Seminal ilk çalışmanın ötesinde özel bir bulgu, kokunun bütün gece mevcut olduğunda da işe yaramasıydı” diyor Kornmeier.

“Bu, bulguları günlük kullanıma uygun hale getiriyor.” Önceki çalışmalar, kokunun sadece özellikle hassas bir uyku evresinde mevcut olması gerektiğini varsaymıştı.

Bununla birlikte, bu uyku evresinin, uyku laboratuvarında bir elektroensefalogram (EEG) vasıtasıyla beyin aktivitesinin zahmetli bir şekilde ölçülmesi gerektiğinden, bu bulgu günlük kullanım için uygun değildi.

“Çalışmamız uyku sırasında öğrenmeyi kolaylaştırabileceğimizi gösteriyor.Ve burnumuzun bu konuda önemli ölçüde yardımcı olabileceğini kim bilebilirdi ki? Diyor Kornmeier.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Tüm Zamanların En İyi 5 Fizik Dersi

    Bir Anakonda Erkek Teması Olmadan Kendi Kendini Yapay Şekilde Dölledi ve Doğum Yaptı