Yapay Zeka Artık Meme Kanseri Tanısında İnsan Uzmanlarından Daha İyi

Yapay Zeka Artık Meme Kanseri Tanısında İnsan Uzmanlarından Daha İyi. Bir bilgisayar programı, meme kanserini rutin taramalarda insan uzmanlarından daha doğru bir şekilde belirleyebilir. Araştırmacılar umdukları şeylerin kansere karşı mücadelede bir atılım yapabileceğini söyledi.

Meme kanseri, geçen yıl sadece 2 milyondan fazla yeni teşhis ile kadınlarda en yaygın kanserlerden biridir. Belirgin bir belirti göstermeyen hastalarda hastalığın en erken belirtilerinin saptanmasında düzenli tarama hayati önem taşır.

Ancak taramaları yorumlamak hataya yer açar ve tüm mamogramların küçük bir yüzdesi ya yanlış pozitif geri döner- sağlıklı bir hastayı kansere sahip olarak yanlış tanılamak ya da yanlış negatif olarak yorumlanır.

Şimdi Google Health’teki araştırmacılar, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ‘ndeki binlerce kadının göğüs taramalarında kanseri tespit etmek için yapay bir model yarattı. Görüntüler gerçek hayatta doktorlar tarafından zaten incelenmişti. Ancak klinik bir ortamın aksine, makinenin tanılarını bilgilendirmek için hasta geçmişi yoktu.

Ekip, AI (yapay zeka) modellerinin uzman radyografilere benzer doğruluk seviyesine sahip taramalardan meme kanserini tahmin edebileceğini buldu.

Ayrıca, yapay zeka, kanserin yanlış tanımlandığı vakaların oranında bir azalma gösterdi-
ABD’de yüzde 5,7 ve İngiltere’de yüzde 1,2. Ayrıca kaçırılan tanıların yüzdesini ABD’li hastalar arasında yüzde 9,4 ve İngiltere’de yüzde 2,7 azaltmıştır.

Bilgisayar ‘ikinci görüş’

İngiltere’de tüm mamogramlar, gerekli ama yoğun bir süreç olarak iki radyolog tarafından incelenir.
Google Health ekibi de bilgisayarın kararını ilk insan tarama okuyucusunun kararıyla karşılaştıran deneyler yaptı.

İki tanı kabul edildiğinde, dava çözülmüş olarak işaretlendi. Sadece uyumsuz sonuçlarla makineden ikinci okuyucunun kararı ile karşılaştırılması istendi. King ve ekibi tarafından Nature’da yayınlanan çalışmada, ilk insan uzmanın tanısını doğrulamak için yapay zeka kullanmanın ikinci klinisyen için iş yükünün yüzde 88’ine kadar tasarruf sağlayabileceğini gösterdi.

Ekip daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu, ancak teknolojinin bir gün kanser teşhisleri için “ikinci görüş” olarak hareket edebileceğini umduğunu söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Beyni Dokunma Hissini Vücudun Ötesinde Bile Bulabilir

Körlüğe Karşı Genetiği Değiştirilmiş Altın Pirinç Yasaklama Ağına Dolandı