Bazı Kan Grubu Türleri Koronavirüsten Daha Çok Etkileniyor?

COVID-19 hakkında duymuş olabileceğiniz yeni bir bilgi var. A tipi kana sahip olanlar, yeni koronavirüse daha duyarlıdır. Ancak bu bilgi ne kadar güvenilirdir ve davranışınızı değiştirmeli misiniz?

İlk olarak, bilgi bir çalışmadan gelir.Ancak henüz hakem değerlendirmesi yapılmamıştır ve şu anda medRxiv’te baskı öncesi sunucusunda mevcuttur. Bu salgın gibi hızlı gelişen durumlarda, hakem değerlendirmesinden önce araştırmaya erişmek kötü bir şey değildir, ancak bunu aklımızda tutmamız gerekir.

Çalışma Çinli araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve Wuhan ve Shenzhen’deki üç hastaneden COVID-19’lu 2,173 hastaya odaklandı. Ekip, her bölgedeki normal popülasyondaki kan gruplarının dağılımına baktı ve daha sonra yine her bölgede virüs olan hasta örnekleriyle karşılaştırdı.

Koronavirüs Kan Tipi Karşılaştırmaları

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Araştırmacılar, “Bir araya toplanan veriler üzerindeki meta analizler, kan grubu A’nın, A olmayan kan gruplarına kıyasla COVID-19 için önemli ölçüde daha yüksek bir risk taşıdığını gösterdi .” dediler.

“Kan grubu O, bulaşıcı hastalık için O olmayan kan gruplarına kıyasla önemli ölçüde daha düşük bir risk taşıyordu.”

Ancak makale, sonuçlar anlamlı olmasına rağmen, bunun bir ya hep ya hiç sonucu olmadığını açıkça belirtiyor.

Çalışmaya göre, Wuhan’daki normal popülasyonun yüzde 31 tip A, yüzde 24 tip B, yüzde 9 tip AB ve yüzde 34 tip O kan grubu dağılımı vardır. Virüslü olanlar, karşılaştırmalarına göre, aşağıdaki şekilde dağıtılmıştır: yüzde 38 tip A, yüzde 26 tip B, yüzde 10 tip AB ve yüzde 25 tip O. Benzer farklılıklar Shenzhen’de de gözlendi.

Bazı Kan Grubu Türleri Koronavirüsten Daha Çok Etkileniyor?

Gördüğünüz gibi, normal popülasyon ve virüs olanların yüzdeleri bazı farklılıklara sahiptir. Ancak bu, O tipi kan grubuna sahip kişilerin bağışıklığı olduğu anlamına gelmez ve virüsü alan herkes A tipi olmayacaktır.

Ancak bu başka bir büyüleyici konuyu gündeme getiriyor; kan gruplarımızın belirli virüslerden etkilenme şeklimizi nasıl değiştirebileceği kendi başına ilginç. Bazı virüslerin (örneğin, norovirüsler) kan hücresi antijenlerindeki bu farklılıklardan doğrudan yararlandığını zaten biliyoruz.

Norovirüs bir mide gribidir ve insanlar genellikle sindirim sistemi yoluyla enfekte olur. Kan hücrelerimizdeki bu antijenler aynı zamanda bağırsak hücrelerin yüzeyinde bulunur ve norovirüs, üzerine oturması için belirli antijenleri gerektirir.

Mikrobiyolog Patricia Foster, The Conversation için “Norovirüs’e olan bu duyarlılık farkının ilginç bir sonucu var,” diye yazıyor. “Örneğin bir yolcu gemisinde bir salgın meydana geldiğinde, insanların kabaca üçte biri enfeksiyondan kaçabilir.”

Peki, yeni koronavirüs farklı kan tiplerimizi nasıl kullanabilir? Bu noktada, bilmiyoruz.

MedRxiv’e yüklenen kan grubu belgesinin yazarları emin değiller, ancak hem tip B hem de tip O’nun sahip olduğu anti-A antikorlarıyla ilgili olabileceğini önermektedirler.

Şimdilik bu sadece bir hipotez ve daha fazlasını öğrenene kadar, kesin olarak kabul etmeyin.
Ancak, virüs hakkında her gün yeni bilgileri nasıl öğrendiğimize harika bir örnek. Şu anda insanlarda denenmekte olan bir aşı var. Pandemi dünyayı kendi yoluyla durdururken, topluluklar malzemeleri değiştiriyor ve ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor.

Araştırmanın tamamı medRxiv’de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kütle Çekim Dalgalarının İspatı: LIGO Deneyleri

Grafen Nedir? Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler