Bermuda Şeytan Üçgeninde Uzay Aracı Enkazı Bulundu

1986’da trajik bir şekilde patlayan uzay mekiği Challenger’ın yarısı hâlâ kayıp. Şimdi ise Florida kıyılarında bir parça daha gün yüzüne çıktı.

NASA, Florida’nın Atlantik kıyısındaki okyanus tabanında bulunan enkazın, 28 Ocak 1986’da patlayarak gemideki yedi astronotu öldüren uzay mekiği Challenger’dan geldiğini doğruladı.

Dalgıçlar, bir History Channel belgesel dizisi olan “Bermuda Üçgeni: Lanetli Sulara Doğru”nun bir parçası olarak, Yapımcılar, Üçgen’in kuzeybatısında, kısmen kumla kaplı, modern görünümlü enkaz içeren bir deniz tabanı parçası buldular.

bermuda ucgeni enkazi
Sualtı kaşifi ve deniz biyoloğu Mike Barnette ve batık dalgıcı Jimmy Gadomski 1986 Uzay Mekiği Challenger’ın altı metrelik bir bölümünü keşfederken (Fotoğraf : The HISTORY channel)

Yapımcılar, enkazın NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Uçuş Merkezi’ne yakınlığı göz önüne alındığında, bunun uzay ajansıyla bağlantılı olabileceğini düşündüler ve keşif hakkında NASA ile temasa geçtiler.

NASA, ekibin görüntülerini inceledi ve enkazın Challenger’dan olduğunu doğruladı. NASA, 10 Kasım’da keşfi duyurmadan önce yedi astronotun ailelerini bilgilendirdi.

NASA yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada , “Bu trajedi sonsuza kadar ülkemizin ortak hafızasında kalacak” dedi. “Bu keşif bize bir kez daha, kaybettiğimiz yedi öncünün mirasını yüceltme ve bu trajedinin bizi nasıl değiştirdiğini düşünme fırsatı veriyor.”

uzay mekigi challenger enkazi
“Bu keşif bize bir kez daha ara verme, kaybettiğimiz yedi öncünün mirasını yüceltme ve bu trajedinin bizi nasıl değiştirdiğini düşünme fırsatı veriyor.

Challenger, STS-51L olarak adlandırılan 10. lansmanı sırasında, NASA tarafından işletilen dört uzay mekiğinden biriydi.

NASA daha sonra, fırlatmadan önceki gece donma sıcaklıklarının, katı bir roket itici üzerindeki bir mührü tehlikeye attığını ve yörünge aracının uçuştan 73 saniye sonra patlayarak parçalanmasına neden olduğunu öğrendi.

Challenger’ın şok edici trajedisi, NASA’nın 1961’de başlayan insanlı uzay programındaki ilk uçuş sırasında ölümlere işaret ediyordu. 1967’de Apollo 1’de çıkan yangında ölen üç astronot, yerde fırlatma öncesi testler yapıyorlardı. 2003 yılında, uzay mekiği Columbia yeniden girişte parçalandı ve yedi astronotunu öldürdü.

NASA, büyük ölçüde Kennedy Uzay Merkezi yakınlarındaki terk edilmiş füze silolarına gömülü olan ve Amerikan bayrağıyla boyanmış gövdenin yalnızca bir parçasının sergilendiği Challenger enkazının diğer parçasını da bulmuş oldu.

A&E Ağları History Channel’ın sahibi olan, altı bölümlük belgesel dizisinin 22 Kasım’daki ilk çıkışının Challenger bulgusundan görüntüler içereceğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya 750 Milyon Yıl Önce Nasıldı?

Gizemli Bir Uzay Uçağı 908 Gün Rekordan Sonra İniş Yaptı

Gizemli Bir Uzay Uçağı 908 Gün Rekordan Sonra İniş Yaptı