Bilim İnsanları 14.000 yıl önce hayatını kaybeden kadının yüzünü yeniden şekillendirdiler

14.000 yıl önce hayatını trajik bir şekilde kaybeden kadının iskelet kalıntılarının %80’i yüzeyin 386 metre altında bulundu ve bilim insanları bu sayede Maya kadını yüzünü yeniden şekillendirdiler.
Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen doğa bazı kalıntıları çok fazla eskitmiyor.

Bu noktada bilim insanları araştırmaları sonucu, Maksika Sistema Naranjal’da bulunan bir su altı mağarasında 14.000 yıl önceden kalmış bazı kalıntılara rastladılar. Elde edilen bulgular hayatını kaybeden bir Maya kadına aitti.

Bilim adamları, yaklaşık 14.000 yıl önce bir düdenin dibinde zamansız sonla karşılaşan bir Maya kadınının yüzünü yeniden yarattılar. Naharon Kadını olarak da bilinen Havva, öldüğünde 20-25 yaşlarındaydı.

Yüzeyin 386 metre altında karşılaşılan bulgular, Maya kadının yüzünün şekillenmesinde oldukça işe yaradı. Havva veya Naharon Kadını olarak adlandırılan kadının yüz hatları, Brezilyalı bir 3D tasarımcı tarafından fasiyal rekonstrüksiyon kullanılarak uyarlandı.

Yaşadığı dönemdeki haline benzetilmeye çalışılan Maya kadını, iddialara göre öldüğünde 20-25 yaşlarında ve 1.40 santimetre boylarındaydı.

Yucatan’ın mağaraları her zaman su altında değildi tabi; Buz Devri’nin sonlarına doğru yükselen deniz seviyeleri bölgeyi yuttu. Havva’nın kemikleri (yukarıda gösterilmiştir), ancak, yüzeyin 70 feet altında çoğunlukla bozulmadan kaldı.

Sualtı araştırmacısı Octavio del Rio tarafından keşfedilen kalıntılar, orijinal iskeletin yaklaşık %80’ini içeriyordu. 22.6 metrelik bir alan içerisinde bulunduğu ifade edilen kalıntıların arasında aynı trajik ölüme maruz kalmış başka insanların da olduğu belirtildi.

Toplamda 8 kişinin olduğu kalıntıların yaşları ise 11.000-14.000 arasında değişkenlik gösteriyor.

Araştırmacılara göre, sualtı araştırmacısı Octavio del Rio tarafından keşfedilen kalıntılar hala iskeletin orijinal yapısının yaklaşık yüzde 80’ini içeriyor. Adli yüz rekonstrüksiyon tekniklerini kullanan araştırmacılar, hayatta nasıl göründüğünü ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ketojenik diyet nedir

Ketojenik Diyet Nedir? Keto İçin Eksiksiz Bir Bilimsel Kılavuz

Genlerimiz Özgür İrademizi Ne Kadar Kısıtlıyor?

Genlerimiz Özgür İrademizi Ne Kadar Kısıtlıyor?