Dünya 750 Milyon Yıl Önce Nasıldı?

Dünya 4,5 milyar yıllık zaman diliminde pek çok dönüşüme ev sahipliği yaptı. Günümüzde mevcut yedi kıtanın varlığını biliyoruz ancak 240 milyon yıl önce söz edebileceğimiz tek kıta “Pangea” adında dev bir kara kütlesiydi.

Pangae, bir noktada ya da başka bir alanda Dünya ‘yı süsleyen üç süper kıtadan sadece biridir (diğerleri Nuna, Columbia ve Rodinia’dır) ve tek bir bütün halinde varlığını sürdürebilmiş son kıtadır.

Jeologlar, kara kütlelerinin rutin olarak (yavaşça) parçalanıp milyonlarca yıl bunu sürdürdüğünü ve bunlar olurken düzenli bir üst sınır döngüsü kurulduğunu düşünüyorlar.


Antik dünya fotoğrafı

Aslında, uzmanlar bir sonraki süper kıtanın önümüzdeki 50 ila 200 milyon yıl içerisinde oluşacağını tahmin ediyor ve buna “Amasia” diyorlar. Bu bizi Mountain View, California ‘daki asteroid veritabanı Asterank için çalışan bir yazılım bilimcisi olan Ian Webster ‘a götürüyor.

Webster, dünyanın 750 milyon yıl boyunca tam olarak nasıl değiştiğini görmemizi sağlayan, GPlatelerden gelen verileri kullanarak, dijital bir 3D Dünya (Antik Dünya) simülasyonu geliştirdi.

Daha da iyisi, program 750 milyon yıl öncesinde neyin nerede olduğunu göstermek için adresinizi girme seçeneği sunuyor. Belli bir skalada oluşturulan harita, 600 milyon yıl önceki Edikaran Dönemi (çok hücreli yaşamın sadece dünya okyanuslarında yeni ortaya çıkmaya başladığı, 400 milyon yıl önceki Devoniyen Dönemi) böceklerin ve tetrapodların görülmeye başlandığı ve 170 milyon yıl önceki Jurassic Dönemini kapsamaktadır.

Böcekler ilk ortaya çıktığında veya dinozorlar mahkum oldukları sonla buluştuklarında, Dünya’nın nasıl göründüğünü merak ediyorsanız artık bunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Webster ’ın oluşturduğu sitede “ilk çok hücreli yaşam”, “ilk kara bitkileri” ve “ilk hominidler” gibi göze çarpan olaylara bakabilmemizi sağlayan bir açılır menü bulunmaktadır.

İşte dönemlerden önizlemeler:

600 milyon yıl önce – ilk çok hücreli yaşam


600 milyon yıl önce Antik dünya

Çok hücreli yaşamın ilk izleri  Edikaran Dönemi ‘nde denizde ortaya çıktı.

430 milyon yıl önce – ilk kara bitkileri


430 milyon yıl önce Antik dünya

İlk kara bitkileri kıyı şeridinde ortaya çıktığında deniz yaşamının yarısına yakın bir kitlesel yok olma olayını beraberinde getirmiştir.

20 milyon yıl önce – ilk hominidler


Antik dünya

İlk hominidler, jeolojik etkenlere bağlı olarak zamanla inanılmaz derecede gelişti. Kuşlar ve diğer memeliler modern biçimlerine evrimleşmeye devam ederken, en erken hominidler Afrika ‘da ortaya çıkmıştır.

http://dinosaurpictures.org/ancient-earth#240 (Webster’ın 3D Antik Dünya Simülasyonu)

Editör / Yazar: O. Can CANİKLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları, Salyangozdan İlham Alarak süper yapıştırıcı geliştirdiler

uzay mekigi challenger enkazi

Bermuda Şeytan Üçgeninde Uzay Aracı Enkazı Bulundu