Dünya Genelinde 2 Milyondan Fazla İnsan Covid-19 Hastalığına Yakalandı

Dünya korkunç bir kilometre taşını geçti: 2 milyondan fazla insan COVID-19 hastalığına yakalandı.
New York’ta ilk COVID-19 vakasının bildirilmesinden bu yana 45 gün, ABD’de kivakaların bildirilmesinden bu yana 85 gün ve Çin’de en baştaki 44 kişiyi hasta eden gizemli bir solunum yolu virüsü ilk öğrenildiğinden bu yana 106 gün geçti.

31 Aralık tarihinde, Çin Sağlık Örgütü yetkilileri, Çinin Hubei Eyaletindeki Wuhan şehrinin Huanan adlı Deniz Mahsülleri Marketinde araştırma yaptıktan sonra solunum yolu enfeksiyonuna yol açabilecek bir hastalığın ortaya çıktığını dünyaya duyurdular. Ancak,Covid-19’un en erken vakası, Kasım ayı ortalarında Hubei Eyaletinde yaşayan 55 yaşındaki bir bireyde ortaya çıkmış olabileceği yönünde bazı iddialar bulunmaktadır.

Avrupa ve ABD’de vakalar artmaya devam ediyor

Dünya Genelinde 2 Milyondan Fazla İnsan Covid-19 Hastalığına Yakalandı

O zamandan beri, COVID-2′ ye neden olan SARS-CoV-19 virüsünü zapt etme çabalarına rağmen dünya çapında bir salgına yol açtı. Ve 128.000’den fazla ölümle sonuçlandı. 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü resmen salgını bir pandemi ilan etti.

Aylar süren karantinadan sonra, Wuhan da dâhil olmak üzere Çin’in çoğu bölgesinin tecridine son verildi. Hayat normal olmaktan uzak olsa da, Çinli bireyler, telefonlarında sağlıklı olduklarını gösteren yeşil bir kod gösterebildikleri sürece seyahat etmelerine izin verildi.

Bu arada, Avrupa ve ABD’de vakalar artmaya devam ediyor. Avrupa’da, İtalya ve İspanya en ağır darbeyi alan ülkeler oldular. Johns Hopkins kontrol paneline göre; İtalya 162.400’den fazla vaka ve 21.000’den fazla ölüm kaydetti, İspanya 177.600’den fazla vaka ve 18.500’den fazla ölüm bildirdi. ABD, 609.000’den fazla COVID-19 vakası ve 26.000’den fazla ölümle dünyaya liderlik ediyor.

Dünya Genelinde 2 Milyondan Fazla İnsan Covid-19 Hastalığına Yakalandı

New York tek başına, diğer tüm ülkelerin sayılarını aştığı 203.000’den fazla vaka ile en zor durumdaki eyalettir. Yalnızca New York’ta 10.000’den fazla insan öldü. Belediye Başkanı Andrew Cuomo, 12 Nisan Pazartesi günü yaptığı günlük basın toplantısında; New York’un hala günde 600 ila 700’den fazla ölüm rapor etmesine rağmen, hastanelerde yatan hasta sayılarında azalma olmadığını söyledi.
Bu görünmez tehdidin birkaç ay içerisinde,dünyayı yerinden oynatmasına, hastaneleri yok etmesine, ekonomileri çökertmesine ve on binlerce insanı öldürebilmesine inanmak gerçekten zor.

Ancak bu salgın, koronavirüse meydan okuyarak her gün işe gelmek zorunda olan kapıcılardan ve ulaşım işçilerden, sonsuz saatler boyunca çalışan ve hayatımızı kurtarmak için hayatlarını riske atan doktorlara, hemşirelere ve sağlık hizmet sağlayıcılarına kadar insanlığın harikalığını bizlere gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA başka bir Dünya mı keşfetti ?

Koronavirüs Yayılırken İşinizi Korumanın 3 Yolu