Güneş Enerjisi İle Çalışan İlk Uyduyu Çıplak Gözle Görmek İster Misiniz?

Planetary Society’nin yelkenli uydusu LightSail 2, yörüngede iki aydan fazla zaman geçirdi. Bu süre zarfında, somun ekmek büyüklüğündeki uzay aracı bir takım gümüş Mylar (alüminyum folyoya benzer) yelkeni açarak – ki bu alışılmışın tersine hiç yakıt tüketmeden çalışmasını sağlar –yörüngesinde ilerlemeye başladı.

Güneş Enerjisi İle Çalışan İlk Uyduyu Çıplak Gözle Görmek İster Misiniz?

Sadece Güneş ışığındaki fotonların itiş gücüyle ilerleyen uzay aracı güneş yelkenciliğinin ilerleme için uygun bir yol olduğunu gösterdi.

LightSail 2’nin temel misyonunu tamamlandıktan sonra uzay aracının yörüngedeki zamanının geri kalanı – bir yıl kadar – dünyanın dört bir yanındaki insanlara kendileri için uzay aracına bir göz atma fırsatı sunacak.

“Bilim Eri” Bill Nye’e ve Planetary Society’deki ekibine göre, dünyanın dört bir yanındaki gözlemciler, eğer koşullar uygunsa Dünya üzerinde süzülen uzay aracını görebilir.

İşte havada süzülen uzay aracını nasıl tespit edeceğiniz.

Gökyüzünde birkaç dakika süzülen soluk bir yıldızmış gibi görünen LightSail 2’nin parlak yelkenleri bir boks sahası kadar geniş olduğundan, uzay aracı dünyanın birçok yerinden çıplak gözle görülebilir.

Güneş Enerjisi İle Çalışan İlk Uyduyu Çıplak Gözle Görmek İster Misiniz?

Güneş ufkun altındayken yörüngedeki LightSail 2 hala parladığından, uzay aracı şafağın ve alacakaranlığın olduğu zaman en iyi şekilde görülebilir. Ama görüp göremeyeceğimiz garanti değildir. İşin püf noktası doğru zamanda doğru yere bakmakta gizli.

Planetary Society’nin dijital editörü Jason Davis’e göre LightSail 2’yi görme şansınız büyük ölçüde uydunun yönüne bağlı. Eğer uzay aracı görüş noktanızın sınırındaysa, onu göremezsiniz. Fakat yelkenler güneş ışınlarını parlak bir şekilde yansıtabilecek bir yerdeyse, gece gökyüzünde parlayan bir yıldız gibi görünür.

Gözlemciler, LightSail 2’nin şu anki pozisyonunu gösteren bir harita için misyonun internet sitesini ziyaret edebilirler. Burada, uzay aracının görülmesi beklenen bir sonraki yeri ve zamanı bulabilirsiniz.
Uzay aracını bulmak her zaman kolay olmadığı için gözlemciler, N2YO.com ( Planetary Society’ye konum verisi sağlayan izleme sitesi) adresini daha fazla bilgi için ziyaret etmek isteyebilir.

Bu web sitesi, LightSail 2’nin bir sonraki 10 gün içinde, belirli bir konumdan ne zaman görülebileceğini gösterir. Site ayrıca, belirlenen geçiş sırasında uyduyu nasıl göreceğiniz hakkında bir tahmin sunuyor. LightSail 2’yi görmek istiyorsanız gözünüzün karanlığa uyum sağlaması için geçişten önce dışarı çıkmayı unutmayın. Uydu, gece gökyüzünde süzülüp duran soluk bir iğne ucu gibi gözükebilir, ilk denemede fark etmezseniz çok hayal kırıklığına uğramayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çevirmen: Zehra Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim İnsanları, John Milton’un ‘Kayıp Cennet’inde Başka Bir Gizli Mesaj Buldular!

2019 Nobel Tıp Ödülü sahipleri belli oldu