Hobbitler İnsan Irkıyla Akraba

Hobbitler: 12 yıl önce Endonezya’nın Flores Adası’nda, uzunluğu 1 metre olan fosiller bulunmuştu. Homo Floresiensis isimli bu yaratıklara boylarının kısa vücut ölçülerinin oldukça küçük olmasından dolayı “Hobbit” de denilmiştir. İlk olarak 12 bin yıl önce yaşadıkları düşünülmüş fakat detaylı incelemeler sonucunda 50-60 bin yıl önce yaşamış olabilecekleri ifade edilmiştir. İnsanların öncelerden bilinmeyen akrabasının iskeletleri ve dişleri – keşfedilenlerden bir tanesi Hobbit olarak adlandırılıyor. 2003 yılında Endonezya bölgesinde Hobbit’lere benzeyen ve bilim insanları tarafından Homo Floresiensis adı verilen bir tür hakkında yeni bir bulgu ortaya çıktı. Önceden modern insanların (Homo Sapiens) atası olarak kabul edilen ve Dik İnsan olarak adlandırılan Homo Erectus kategorisine girdiği düşünülen Hobbit türünün geçmişi bilinenden daha eskiye dayanıyor.

Avusturalya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Hobbit olarak adlandırılan bu türün insandan çok daha önce evrimleştiği ortaya çıkarıldı. Hatta Hobbitlerin varlıklarına dair robot bir resim oluşturuldu. Journal of Human Evolution dergisinde yayınlanan çalışma sonrası Homo Floresiensis türünün kökenine dair birkaç popüler teori çürümüş oldu. Geçersiz hale gelen teorilerin en başında tekil Homo Sapiens mutasyonu olasılığı geliyor.

Hobbitlerin önceleri 18 ile 20 bin yıllık bir tarihi olduğu düşünülürken, yeni ortaya konan bulgulara göre bu tür 60 ile 100 bin yaş aralığında. Mağara adamları olarak adlandırılan Neandertal türe tropik bir akrabalığı olduğu düşünülen Hobbitler, sanıldığının aksine daha ilkel bir tür. Bu türün Afrika’da milyonlarca yıl önce yaşamış olan Homo Habilis ya da Australopithecus Afarensis benzeri oldukları araştırmalar sonunda ortaya konuluyor.
Editör / Yazar: Ali Ekber ÖZGEN
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170421084917.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mevsimler Nedir? Mevsimler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

Alev Nedir