İşte Çin’den Yayılan Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

SARS (Şiddetli akut solunum yolu sendromu) benzeri gizemli bir hastalık olan yeni bir koronavirüs, Çin’in orta bölgesinde Wuhan’da ortaya çıkmasından bu yana Çin ve diğer üç Asya ülkesine yayıldı.

Alarm yükseltildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 31 Aralık 2019’da Çinli yetkililer tarafından 11 milyonluk bir şehir olan Wuhan’da bir dizi zatürre benzeri vaka hakkında uyarıldı. Hastalar karantinaya alındı ve zatürrenin kökenini belirlemek için çalışmalar başladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), salgının merkezinde olduğundan şüphelenilen bir deniz ürünleri pazarını tanımlar. 1 Ocak 2020’de kapalıdır.

İşte Çin’den Yayılan Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Koronavirüs

9 Ocak’ta WHO, Wuhan’daki salgının, soğuk algınlığından SARS gibi daha ciddi hastalıklara kadar geniş bir aile olan daha önce bilinmeyen bir koronavirüs türünden kaynaklandığını söylüyor.
Resmi bir raporlara göre, bugüne kadar yedi tanesi ciddi durumda olan 59 kişi enfekte oldu.

İlk ölüm

Çin sağlık otoriteleri, ilk kişinin 11 Ocak’ta virüsten öldüğünü söylüyor.

Çin’in ötesine yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 13 Ocak’ta virüs Tayland da ilk kez ortaya çıkmasıyla Çin sınırlarının ötesine yayılıyor.

15 Ocak’ta Çin sağlık komisyonu, Wuhan salgınının arkasındaki virüsün insandan insana bulaştığının henüz teyit edilmediğini, ancak olasılığın “göz ardı edilemeyeceğini” söyledi. Ertesi gün Japonya’da Ocak ayının başlarında Wuhan’da kalan bir kişide virüsün ilk vakası doğrulandı.

ABD kontrolleri

İşte Çin’den Yayılan Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yetkililere göre 17 Ocak’ta 69 yaşındaki ikinci bir kişi Wuhan’da öldü. Aynı gün CDC, Wuhan’dan gelen yolcuları havaalanlarında taramaya başlayacağını duyurdu: San Francisco, New York ve Los Angeles’da.

İnsandan insana bulaşma doğrulandı

20 Ocak’ta Çin’de başlayan ve yüz milyonlarca Çinli insanın ülke çapında seyahat ettiği Yeni Ay tatili (25 Ocak) öncesinde üçüncü bir ölüm ve 100’den fazla yeni vaka açıklandı. Virüs kuzeyde Pekin’de, doğuda Şangay’da ve güneyde Shenzhen’de bulundu. 200’den fazla vaka kaydedildi. Virüs, Güney Kore’de Wuhan’dan uçakla gelen Çinli bir kişide de tespit edildi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, salgınla ilgili ilk kamuoyu yorumunda virüsün “kararlı bir şekilde kontrol altına alınması” gerektiğini söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çin 2020 Sonuna Kadar Tüm Büyük Şehirlerinde Plastik Torbaları Yasaklıyor

Yılanlar Çin’in Ölümcül Koronavirüsünün Muhtemel Kaynağıdır. İşte Nedeni