Japonya’da Kullanılan Bu İlaç Koronavirüs Tedavisinde Umut Vaat Ediyor

Doktorlar koronavirüs belirtilerini iyileştiren kesin kanıtı buldu. Yeni haberlere göre Japonya’da influenza (grip) tedavisinde kullanılan bir ilaç. Covid-19 ’a neden olan yani koronavirüs tedavisinde etkili olacağa benziyor.

The Guardian gazetesinin raporu şöyle diyor; Çin’in Bilim ve Teknoloji Bakanı Zhang Xinmin: ‘’Faviripiravir veya Avigan adı verilen antiviral ilaçların (antiviral ilaçlar bulaşıcı virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan ilaçlardır) Çin’in Wuhan ve Shenzen şehirlerindeki 340 kişiyi kapsayan klinik deneylerde olumlu sonuçlar gösterdiğini söyledi.

Zhang 17 Mart Salı günü ‘’Yüksek derecede güvenli ve açık bir şekilde tedavi etkili.’’ dedi. Fujifilm Toyoma Chemical tarafından geliştirilen antiviral ilaç grip virüslerini tedavi etmek için Zhejiang Hisun Farmakoloji tarafından üretilmektedir. Geçtiğimiz ay ilacın Covid-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak onaylandığını Farmakolojik Teknoloji bildirdi.

Shenzen’deki Covid-19 testinde pozitif çıkan ve ilaç verilen hastalardan dört gün sonra negatif sonuç alındı. (Hastaların yarısı önceden negatif test sonucu gösterdi ve yarısı dört günden daha geç negatif test sonucu gösterdi. Yeni haberlere göre 11 gün sonra medyan (orta) olarak bu ilaç, ilaç kullanmayan hastalar için negatif bir testle karşılaştırıldı.

İyileşme Gözlemlendi

Aynı deneyde X ışınlarında gösterilen akciğer durumu Favipiravir ilacı alan hastaların %91’inde, antiviral ilaç almayanlarda ise %62 düzeyinde iyileşme gözlendi. Wuhan deneyinde Farmakolojik Teknolojiye göre ilaç aynı zamanda hastanın ateşinin devam süresini ortalama 4.2 günden 2.5 güne kadar kısalttığı görüldü.

İlaç özellikle ana genetik materyali DNA yerine RNA olan virüsleri tedavi etmek için yapıldı. İlaç RNA oluşturan RNA polimeraz adı verilen bir enzimi saklayarak (bu enzim kimyasal reaksiyonları başlatan bir maddedir) bazı virüslerin çoğalmasını önler. Enzim bozulması olmadan virüs kendi genetik materyalini ev sahibi hücrenin içine verimli bir şekilde kopyalayamaz. (Bu bilgi Japon Akademisi Bildirileri, Ser B Fiziksel ve Biyolojik Bilimler’den 2017 yılında alınmıştır.)

Bununla birlikte ilaç şiddetli belirtileri olan hastalarda daha az etkili görünmektedir. The Guardian’a göre Japon Sağlık Bakanlığı’ndan bir kaynak Maininchi Shimban gazetesine verdiği demeçte Avigan’ı (makalenin başında bahsedilen antiviral ilaçlardan biri) 70 ile 80 kişiye verdiklerini ama virüsün zaten çoğaldığında pek işe yarıyor gibi görünmediğini söylüyorlar.

Doktorların hafif ile orta şiddetle semptomları olan koronavirüs hastalarını tedavi etmek için aynı ilacı kullandığını The Guardian bildirdi. Aynı zamanda, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar hakemli bir bilimsel dergide yayınlanmamıştır ve sadece ön bulgular olarak görülmektedir.

Bugüne kadar SARS-CoV-2 virüsünü tedavi etmek için onaylanmış veya bilinen bir ilaç yoktur. Örnek vermemiz gerekirse, diğer hastalıkları tedavi etmek için geliştirilen antiviral ilaçlar koronavirüs tedavisinde kullanımları açısından test ediliyor.

Örneğin Remdesivir isimli ilaç  Ebolayı tedavi etmek için geliştirildi; ancak başka bir koronavirüs tarzı olan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS -Middle East Respiratory Syndrom-) ile enfekte olmuş maymunların tedavisinde son derece umut vaat etti. NBC News’e göre bu ilaç şu anda Çin’de ve ABD’de test ediliyor.

Ayrıca klinik deneyler, deneysel bir koronavirüs aşısını test etmeye başlamıştır. Önümüzdeki altı hafta boyunca yaklaşık 45 katılımcının Seattle’da ki aşı denemesine katılması bekleniyor.

Bu da aşının güvenliğini ve vücudun bağışıklık sisteminin tepkisini koronavirüs ile savaşabilmek için tetikleme yeteneğini test ediyor. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü  Müdürü Dr. Anthony Facci, ‘’ Bu çalışmada ve takip eden iki klinik araştırma evresinde eğer her şey yolunda giderse, aşının tahminen 12 ile 18 ay içerisinde kamu kullanımına hazır olabileceğini’’ söylüyor.

Çeviri: Zeynep Arıtoprak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır. Bu yüzeyler nasıl dezenfekte edilir?

Koronavirüs: Sosyal mesafe nedir ve nasıl yapılır?