Lanetli Olduğu Düşünülen Mumya Lahitten Çıkarıldı.

Lahitler, içindeki mumyaları restore etme ve koruma amacıyla açıldı. Ancak bazı insanlar Sennedjem mumyasının Firavunların Laneti ‘nin tetikleneceğini düşünüyor.

Antik Mısır ’da Yeni Krallık döneminde yaşayan üst düzey görevli Sennedjem ve eşine ait olduğu, yaklaşık 3.400 yıl önce 19. Hanedanının I. Seti ve II. Ramses dönemlerinde yaşadığı düşünülen, çok iyi korunmuş durumda bulunan mumyalar Kahire’de Mısır Medeniyetleri Ulusal Müzesi’nde görücüye çıktı.

mumya

Antik Mısır’da Yeni Krallık döneminde yaşayan üst düzey görevli Sennedjem ve eşine ait olduğu düşünülen, çok iyi korunmuş durumda bulunan mumyalar Kahire’de Mısır Medeniyetleri Ulusal Müzesi’nde görücüye çıktı. Kredi: © REUTERS / AMR ABDALLAH DALSH

Yetkililerin ve basın mensuplarının önünde lahitlerden çıkarılan mumyalar, restore çalışmaları kapsamında uzmanlar tarafından incelendi. Mumyaların, son derece iyi durumda olduğu belirtildi. Daha önce Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi’nde bulunan mumyaların yeni adresinin de artık Kahire olacağı belirtildi.

Sennedjem ve eşi 20 gün boyunca bir sterilizasyon odasında tutulacak, daha sonra da en az bir ay sürmesi beklenen bir süreçle böceklerden arındırılacak. Mumyaların aralık ayında sergilenmesi bekleniyor.

Sennedjem’in Luksor Tapınağı’nı inşa eden işçileri yönettiği düşünülüyor. Mısır Firavunu I. Seti ve II. Ramses döneminde Antik Mısır hanedanına hizmet ettiği düşünülen Sennedjem’in günümüzden 3 bin 400 yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor.

Sennedjem’in mumyasının yerini keşfedenlerin bir bir ölmesi nedeniyle, mumya lanetli olarak kabul edilmişti. Sennedjem ve eşlerinden birine ait olduğu düşünülen mumya, 1886 yılında Fransız Mısır bilimcisi Gaston Maspero tarafından Deir el-Medina’da keşfedilmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Satranç Tarihi. Oyunların Kralı, Kralların Oyunu Satranç

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi Nedir? Çocuğunuzun Gelişimi İçin Faydalı Bilgiler.