Nanoteknolojinin 1600 Yıl Önce Keşfedildiği Öğrenildi

Bilim insanlarına göre, nanoteknoloji ilk olarak yaklaşık 1.700 yıl önce Antik Roma ‘da keşfedildi ve sofistike toplumumuza atfedilen birçok modern teknolojiden biri olarak değil. 290 ve 325 yılları arasında üretilen bir kadeh, eski kültürlerin binlerce yıl önce ileri teknolojiyi kullandığını kanıtlayan en önemli parça.

Nanoteknoloji muhtemelen son yılların en büyük dönüm noktalarından biridir. Bu teknolojik patlama, parçaların belirli özellikler elde ettiği yerde ;modern insanın yüz ile bir metreden bir milyon kat daha küçük sistemler arasında çalışmasını sağlamıştır;.

Lycurgus Bardağı nanoteknolojiyi kanıtlayan en önemli kanıt Fotoğraf © The Trustees of the British Museum

Ancak, nanoteknolojinin başlangıcının en az 1700 yıl öncesine dayandığı keşfedildi. Peki kanıt nerede?  “Lycurgus Cup” olarak bilinen Roma İmparatorluğu zamanına dayanan bir kalıntı, Roma ustalarının nanoteknoloji hakkında 1600 yıl önce bildiklerini gösteriyor gibi görünüyor. Lycurgus Kupası, eski teknolojinin olağanüstü bir temsilidir.

Lycurgus bardağı, modern çağdan önce üretilen teknik olarak en sofistike cam objeler arasında kabul edilir. Uzmanlar, 290 ve 325 yılları arasında üretilen kadehlerin o zamanın şartlarında bile eşsiz ustaların varlığının kanıtı olduğuna inanıyor.

Kadehte tasvir edilen küçük cam heykellerin görüntüleri, Trakya Kralı Lycurgus ‘un ölümünden sahneleri temsil ediyor. Arkasına bir ışık yerleştirildiğinde mat yeşil görünmekle birlikte, yarı saydam kırmızı olur; Cama ufak altın ve gümüş parçacıklarının kakması ( Kakmacılık ahşap veya başka bir maddenin bazı kısımlarını oyarak, buraya daha değerli bir başka madenden veya maddeden parçalar kesip gömmek sûretiyle yapılan süsleme işidir. ) sonucu bu etki elde edilir.

Testlerden ilginç sonuçlar alındı

Lycurgus Bardağı Fotoğraf: Department of Greek and Roman Antiquities,
The British Museum. © The Trustees of the British Museum

İngiliz araştırmacılar parçaları mikroskopta incelediklerinde, metal parçacıklarının çapının 50 nanometreye eşit olduğunu, yani bir tuz tanesinin binde birine eşit olduğunu gördüler. Bunu başarmak şu anki teknoloji ve el ustalığı ile bile zorken ; o zaman için kesinlikle bilinmeyen dev bir gelişme anlamına gelirdi.

Dahası, uzmanlar nesnenin bileşimindeki değerli metallerin “kesin karışımının” eski Romalıların ne yaptıklarını bildiklerini gösterdiğini açıkladılar. 1958 ‘den beri Lycurgus Kupası, British Museum ‘datutuluyor.

Gerçekten çalışan Eski Nanoteknoloji:

Ama nasıl?

Işık bardağa çarptığında, metal parçacıklara  ait elektronlar gözlemcinin konumuna bağlı olarak renklerini değiştirecek şekilde titreşir. Liu, Urbana-Champaign ‘daki Illinois Üniversitesi ‘nden bir mühendis olan Gang LoganLiu,

“Romalılar, sanat için nanoparçacıkların nasıl yapılacağını ve kullanılacağını biliyor. Bunun bilimsel uygulamaları olup olmadığını görmek istedik.”dedi.

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Kaynak: https://www.ancient-code.com/researchers-find-nanotechnology-was-discovered-1600-years-ago/

http://master-mcn.u-strasbg.fr/wp-content/uploads/2015/09/lycurgus.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyumsuz Hayal Kurmak Bir Psikiyatrik Bozukluk Olabilir

Uyumsuz Hayal Kurmak Bir Psikiyatrik Bozukluk Olabilir

Space Perspective Balonlarla Stratosfere Turist Taşıyacak.