NASA, Bilim İnsanlarına Yakında Çözümleyecekleri Ay Toprağı Verecek

NASA araştırmacıları bu tatil sezonunda ekstra bir hediye aldı: yeni yılda çalışmak için bir kutu Apollo ay toprağı.

Bu yaz NASA, 1969’da insanları aya inen tarihi Apollo 11 görevinin 50. yıldönümünü kutladı. NASA’nın Apollo programı, 1969 ve 1972 arasında altı mürettebat inişini içeriyordu ve bu sırada astronotlar 842 lbs (382 kilogram) ay toprağı ve kaya topladı. Şimdi, bilim insanları ileri teknikleri kullanarak bu örnekleri daha ayrıntılı olarak inceleme fırsatı buluyorlar.

İlgili makale: Gezegenimizin Daimi Yoldaşı: AY Hakkında Genel Bilgiler

NASA’nın Maryland’daki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Astrobiyoloji Analitik Laboratuvarında bir astrokimya uzmanı olan Jamie Elsila, yaptığı açıklamada, “Bugün araçlarımız daha hassas olduğundan, küçük miktarlarda mevcut olan şeyleri analiz edebiliriz. Artık kimyasal bileşikleri bir karışımdan ayırabilir ve bu da bunların tanımlanmasını kolaylaştırır.” dedi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Astrobiyoloji Analitik Laboratuvarı’ndan bilim insanları, proteinlerin yapı taşları olan amino asitler için Apollo örneklerini analiz etmeye hazırlanıyor. (resim kredisi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi / Molly Wasser)

NASA’ya göre, bu yeni teslim edilen Apollo örnekleri dondurulmuş ve yarım yüzyıl boyunca kapalı kalmıştır. Elsila, bir toz lekesi kadar küçük tanelerde kimyasal bileşimi tanımlamak için regolit olarak da bilinen ay toprağı örneklerini inceleyen ekiplerden birine liderlik ediyor. ( Regolit, kayayı kaplayan gevşek, heterojen, yapay materyaldir. İçerisinde toz, toprak, kırık kaya ve buna benzer materyaller bulundurur. Dünya, Ay, Mars ve bazı asteroitlerde bulunur. )

Apollo 17 görevi sırasında toplanan örneklerle çalışacak

Açıklamaya göre, bilim insanları bu bilgiyi ay yüzeyinin kimyasını ve güneş sistemimizin evrimini daha iyi anlamak için kullanacaklar. Elsila ve ekibi özellikle 1972 Apollo 17 görevi sırasında toplanan örneklerle çalışacak. Bu görev sırasında toplanan ay toprağı, Mare Serenitatis’in doğu kenarındaki Toros-Littrow vadisinde idi.

Soldan sağa NASA bilim insanları Sarah Valencia, Barbara Cohen ve Natalie Curran, Apollo astronotları tarafından toplanan Moon toprak örneklerini tutuyor. (Resim kredisi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi / Molly Wasser)

Apollo örneklerini kullanarak ekip, proteinlerin yapı taşları olan basit organik bileşikler olan amino asitleri arayacaklar. Dünya’nın aksine, ay yüzeyinde erozyona neden olacak rüzgar, fırtına veya diğer jeolojik süreçler yoktur. Bu nedenle, aydan toplanan örnekler, açıklamaya göre güneş sisteminin ilkel kimyasına ışık tutmaya yardımcı olacak.

Gezegen bilimcisi olan Barbara Cohen, “Dünya’da yaklaşık 4 milyar yaşından büyük kayalarımız yok. Bu yüzden ne kadar volkanik faaliyet olduğunu veya Dünya’nın asteroitler tarafından ne kadar ağır bombalandığını bilmiyoruz.” dedi. “Dünya ve ay birlikte oluştuklarından, ayın bulgularını kullanarak erken Dünya’da olanları çıkarmak için kullanabiliriz.”

NASA, Bilim İnsanlarına Yakında Çözümleyecekleri Ay Toprağı Verecek

Ekip, ay örneklerindeki soy gazların miktarını ve türlerini ölçecek. Açıklamaya göre, bu bilgiler toprağın güneş rüzgârından kozmik ışınlara kadar çeşitli radyasyon türlerine ne kadar maruz kaldığına ışık tutacaktır.

Cohen laboratuvarında doktora sonrası araştırmacısı Natalie Curran yaptığı açıklamada, “Bulgularımızı, yüz milyonlarca yıldır Toros-Littrow vadisini ne tür bir uzay ortamının etkilediğine dair bir resim çizmek için kullanacağız.” Diyerek şöyle devam etti: “Bu, o bölgedeki kayaları analiz eden bilim insanlarına, özellikle de yaşam bloklarının Dünya’da oluşup oluşmadığını veya buraya uzaydan teslim edilip edilmediğini inceleyen meslektaşlarımız için önemli jeolojik bağlam sağlayacaktır.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Neden Aya İniş Fotoğraflarında Yıldızlar Yok?

Bilim İnsanları Ay Tozundan Nasıl Oksijen Çıkarılacağını Buldular

Sahte Ay Tozundan Materyaller Üretildi

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzay zaman

Uzay-zaman nedir? Uzay-Zaman Sürekliliği Hakkında Detaylı Bilgi

İntegral

İntegral – Sonsuza Giden Toplam. İntegral Tarihi ve Kullanım Alanları