Orion Bulutsusu’nun İlk Görüntüsüne Göz Atın

Araştırmacılar, James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan Orion Bulutsusu’nun ilk görüntülerini yayınladı.

Orion Bulutsusu, güneş sistemindeki en zengin ve en yakın yıldız yuvasıdır.

Orion takımyıldızında, Dünya’dan 1.350 ışıkyılı uzaklıkta yer alan Orion Bulutsusu, birçok yıldızın oluştuğu madde bakımından zengin bir alandır. Çevresi, güneş sistemimizin 4,5 milyar yıldan daha uzun bir süre önce doğduğu çevreye benzer. Bunu incelemek, araştırmacıların güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair koşulları anlamamızı sağlayacak.

Orion Bulutsusu
Orion Bulutsusu’nun James Webb Uzay Teleskobu’nun NIRCam cihazı tarafından görüntülenenn iç bölgesi. (Kredi: NASA/ESA/CSA/PDRs4All ERS Ekibi/S. Fuenmayor)

Orion Bulutsusu gibi yıldız yuvalarının kalbi büyük miktarda tozla örtülüdür. Dolayısıyla, daha eski olan Hubble Uzay Teleskobu gibi teleskoplarla görünür ışıkta bunu gözlemlemek imkansızdır. James Webb Uzay Teleskobu’nun kızılötesi gözleri, kozmosun ışığını gözlemleyerek bu toz katmanlarına ulaşır.

orion bulutsusu
Hem Hubble Uzay Teleskobu (solda) hem de James Webb Uzay Teleskobu (sağda) tarafından görüldüğü şekliyle Orion Bulutsusu’nun iç bölgesi.

Görüntü, yaklaşık 40 astronomik birim ölçeğine veya güneş sistemimizin büyüklüğüne kadar pek çok muhteşem yapıyı gözler önüne seriyor. (Astronomik birim, yaklaşık olarak Dünya’nın Güneş’e uzaklığını gösteren bir uzunluk birimi.) Görüntü ayrıca yıldız sistemlerinin oluşumunu da ortaya koyuyor. Araştırmacılar, bu sayede, yıldız doğumunun tüm döngüsü hakkında bir anlayış kazanmayı umuyor

Orion Bulutsusu aynı zamanda, yoğun morötesi ışınım yayan, toz ve gaz bulutlarını şekillendirebilen Trapezyum Kümesi adı verilen büyük bir genç yıldız kümesine de ev sahipliği yapmaktadır. (Yamuk Küme veya Trapezium, Avcı takımyıldızı yönünde Orion Bulutsusu’nun kalbinde bulunan sıkı bir açık yıldız kümesidir.)

Bu fenomenin çevreyi nasıl etkilediğini anlamak, kendi güneş sistemimiz gibi yıldız sistemlerinin oluşumunu incelemek için kilit bir sorudur.

Orion Bulutsusu
Kozasının içinde disk bulunan genç yıldız(sağ üstte): Genç bir yıldızın etrafında gaz ve toz diskleri oluşturan gezegen. Bu diskler, Trapezium’un yakındaki yıldızlarının güçlü radyasyon alanının etraflarında bir toz ve gaz kozası oluşturması nedeniyle dağılıyor. Orion Bulutsusu’nda genç yıldızların (diğer adıyla Proplyds) etrafındaki bu dıştan aydınlatmalı ışıkla buharlaşan disklerin neredeyse 180’i keşfedildi ve HST-10 (resimdeki) bilinen en büyüklerinden biri. Neptün’ün yörüngesi karşılaştırma için gösterilmiştir.
Filamentler(sağ altta) : Görüntünün tamamı farklı boyut ve şekillerdeki filamentler açısından zengindir. Buradaki ek, özellikle hidrokarbon molekülleri ve moleküler hidrojen açısından zengin olan ince, kıvrımlı filamentleri göstermektedir.
θ 2 Orionis A(sol altta): Bu görüntüdeki en parlak yıldız θ 2 Orionis A, Dünya’nın karanlık bir konumundan çıplak gözle görülebilecek kadar parlak bir yıldız. Toz taneciklerinden yansıyan yıldız ışığı, yakın çevresinde kırmızı parıltıya neden olur.
Küre içindeki genç yıldız (sol üstte) : Yoğun gaz ve toz bulutları yerçekimsel olarak kararsız hale geldiğinde, çekirdeklerinde nükleer füzyonu başlatana kadar yavaş yavaş daha büyük büyüyen yıldız embriyolarına çökerler – parlamaya başlarlar. Bu genç yıldız hala doğum bulutunda gömülü.
Kredi: NASA, ESA, CSA, Veri azaltma ve analizi: PDRs4All ERS Ekibi; grafik işleme S. Fuenmayor & O. Berné

Bu görüntüler, James Webb Uzay Teleskobu’nun 18 ülkeden yaklaşık yüz bilim insanını içeren öncelikli gözlem programlarından birinin sonucudur.

James Webb Uzay Teleskobu, yaklaşık 6,5 metre (yaklaşık 21.3 fit) birincil aynaya sahip büyük bir kızılötesi teleskobudur ve evren tarihinin her aşamasını inceleyen gelecek on yılın en önemli gözlemevi olacaktır.

James Webb Uzay Teleskobu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı arasındaki etkileyici bir uluslararası iş birliğinin ürünüdür.

Kaynak: Michigan Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın düz değil, yuvarlak olduğunun 10 Basit Kanıtı

metaverse nedir

Metaverse Nedir, Arsa Nasıl ve Nereden Alınır?