Sibirya’da Keşfedilen Gizemli Heykeller Piramitler Kadar Eski

Son buzul çağının sonunda, mamutlar henüz hayattayken, mağara aslanları etrafta dolaşırken, Sibirya’dan bir grup insan bir ağacı keserek onu insan formuna sokmayı başardı. Bu heykelin ne için yapıldığı hala gizemini koruyor.

Ancak yeni yapılan araştırmalar ahşap heykelin Giza’da bulunan Büyük Piramitler kadar eski olduğunu ortaya çıkardı. Heykelle ilgili yayınlanan çalışmada bu ürkütücü heykelin ne kadar eski olduğunun ortaya konmasının yanında, heykelin ne için kullanıldığına dair bir anlayış öneriyor. Heykel ilk defa 1894 senesinde ortaya çıktı.

Heykel Shigir bataklığında 4 metre turba altına gömülmüş şekilde bulundu. Bu nedenle heykele Shigir İdolü ismi verildi.

Farklı parçalar şeklinde ortaya çıkarılan heykel 1914 senesinde bir araya getirildi. Heykelin tüm parçalarının birleştirilmesi halinde 5,3 metre boyunda olacağı anlaşıldı. Keşfedilmesinden yüz yıl sonra teknolojideki ilerlemeler neticesinde bu inanılmaz sanat eserinin iki bölümünün bulunduğu ve yaklaşık olarak 9 bin 800 yılında olduğu anlaşıldı.

Bu oldukça sıradışı bir buluştu ve birçok akademisyen tarafından bu durumun ahşap bir nesne için imkansız olduğu vurgulandı.

Modern teknikler kullanılarak yeniden incelenen heykelin 11 bin 600 yıl önce tek bir karaçam odunu kütlesinden yapıldığı ortaya çıktı. Bu testler heykelin Mısır piramitlerinin iki katı yaşında olduğunu ve sağlam bir şekilde günümüze ulaşmış en eski ahşap sanat eseri olduğunu ortaya koydu.

sibirya ahşap heykel

Bu açıkça inanılmaz bir keşif.

Ancak Buzul Çağı’ndan çıkan erken dönem insanları için anıtsal bir sanat eseri yapılmasının daha geniş bir etkisi bulunuyor. Asıl ilginci ise Shigirİdolü’nün yapılma tarzı ve imgelerinin Türkiye’deki Göbekli Tepe’de ortaya çıkan diğer Buzul Çağı eserlerine inanılmaz derecede benziyor olması. Göbekli Tepe’deki eserlerinden Shigir İdolü ayıran ise hazırlandığı malzemedir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pisa Kulesi’nin Gizemi Sonunda Çözüldü

Renklerin Beynimizi ve Vücudumuzu Nasıl Etkilediği Araştırıldı

Renklerin Beynimizi ve Vücudumuzu Nasıl Etkilediği Araştırıldı