Yeni Tuhaf İddia; 9. Gezegen Aslında Bir Başlangıç Kara Deliği Olabilir.

Güneş Sistem ’imizin sınırında ne olduğu belirsiz objeler, Sistemin etrafında dönen buz kütlelerini manipüle ediyor. Bu objelerin eğimleri ve yörüngeleri bilinmeyen bir güç tarafından aynı yöne doğru çekiliyor.

Bilim insanları ilk başta bunu yapanın gizemli bir gezegen olduğunu düşünmüş ve hatta ona ‘9. Gezegen, Gezegen X’ gibi isimler koymuşlardı.

İlgili: Kara delik nedir? Detaylı ve sade anlatımıyla kara delik hakkında bilgiler

Yeni Tuhaf İddia; 9. Gezegen Aslında Bir Başlangıç Kara Deliği Olabilir.

(Başlangıç kara delikleri nedir?, Başlangıç kara delikleri büyük bir yıldızın kütle çekimsel çöküşünden oluşan kara delikler değil; evrenin başlangıçtaki genişlemesi esnasında aşırı yoğun bir maddeden oluşmuş olan varsayımsal kara deliklerdir.)

Fakat yeni bir makale, bu çekim kuvvetinin bir başlangıç kara deliğinden gelme ihtimalinin olduğunu belirtti.

İlgili: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Peki, bu başlangıç kara delikleri nedir?

Başlangıç kara delikleri bilim insanları tarafından Büyük Patlama sırasında oluştuğu var sayılan kara deliklerdir.

Başlangıç kara deliklerinin varlığı henüz karara bağlanmış olmasa da, bazı bilim insanları evrenin onlarla iç içe olduğunu düşünüyor.Eğer bu kara delikler gerçekten varsa, evrenin görünmeyen yüzde 80’lik kısmını oluştururlar.

Bilim insanları ortada bir ‘karanlık maddenin’ olduğunu biliyor. Çünkü çekim kuvveti evrende bir şeyleri etkiliyor. Bilimsel araştırmalar için çevrimiçi bir site olan arXiv’de Salı günü yeni bir makale yayınlandı. Bu makaleye göre 9. Gezegen aslında bu başlangıç kara deliklerinden biri olabilir. Araştırmayı yapanlar bulmacanın bu kayıp parçasını bulmak için yeni yollar önerdiler.

Bir teorik fizikçi ve yazarlardan biri olan Gizmodo: “Başlangıç kara delikleri gibi egzotik varlıklarla ilgili düşünmeye başlarsanız farklı şekillerde düşünürsünüz.” dedi.

“Biz onu sadece görünür ışıklarda aramak yerine gama ışınları veya kozmik ışınlarda aramayı destekliyoruz.”

9. Gezegen uzak nesnelerin tuhaf yörüngelerini açıklıyor.

Güneş Sistemimizin kenarlarında astronomların Kuiper Kuşağı olarak adlandırdığı binlerce buzul parçası vardır. Bunların altı tanesinin tuhaf yörüngesi kaynağı bilinmeyen bir çekim kuvveti tarafından etkilenmektedir.

2016 yılında, bilgisayar simülasyonları ve matematiksel modeller, bu çekim kuvvetinin daha önce görmediğimiz uzaktaki gizemli bir gezegene ait olduğunu ortaya çıkardı: 9. Gezegen. 2016 yılındaki çalışmada bilim insanları Konstantin Batygin ve Michael Brown 9. Gezegenin çekim kuvvetinin Dünya’nın kütlesinin 10 katı kadar olduğunu hesapladılar.

Batygin ve Brown, 9. Gezegenin yakından tanıdığımız gaz devleriyle – Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün –  aynı şekilde oluştuğunu yani bir buz çekirdeği ile başlayıp etrafındaki gazları topladığını ileri sürdüler.

İlgili: Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni: Jüpiter

Ayrıca 9. Gezegenin belki de başta Jüpiter ve Satürn’e yakın bir yerde olduğunu ve daha sonra Güneş Sisteminin kıyılarına fırlatılmış olabileceğini böylece Kuiper Kuşağındaki objeleri etkilediğini ileri sürdüler.

Bu gizemli küre Güneş sisteminde bu denli bir çekim kuvveti uyguladığından dolayı Brown onu “Sistemimizdeki en gezegenimsi gezegen” olarak adlandırdı. Ama acaba durum çok daha farklı olabilir mi?

Bir gezegenden çok, bir başlangıç kara deliği olabilir

Yeni Tuhaf İddia; 9. Gezegen Aslında Bir Başlangıç Kara Deliği Olabilir.

İlk başta bahsettiğimiz makaledeki yeni araştırma için araştırmacılar Kuiper Kuşağındaki tuhaf yörüngeye sahip 6 nesneyi incelediler. Ve ayrıca diğer bilim insanlarının hesaba katmadıkları bir şeyi – Güneş Sisteminde objeler yüzünden bükülen bir ışığın nasıl seyahat ettiğini – de göz önünde bulundurdular.

Araştırmacılar ayrıca Güneş sistemimizin dışında başıboş dolanan bir grup gezegenin ışık bükülmelerinden sorumlu olabileceklerini, bu mantıkla 9. Gezegenin de bu başıboş dolanan gezegenlerden biri olduğunu ve Güneş Sistemimizin çekim alanına girdiğini ifade ettiler. Aslında Batygin, Gizmodo’ya 9. Gezegenin gerçek bir kütleye sahip az görünürlülüğe sahip bir nesne olabileceğini söylemişti.

“9. Gezegen belki de dünyanın 5 katı büyüklüğündeki bir hamburgerdir. Fakat cüzdan boyutunda bir kara delik olduğunu söylemek gerçekten zor.”

Yeni araştırmanın destekçileri olan bilim insanları, eğer astronomlar bulabilirlerse bu gizemli objenin direk olarak gözlemlenmesi bize onun bir gezegen mi yoksa kara delik mi olduğunu gösterebilir dedi.
Dolayısıyla 9. Gezegen avına çıkarken X-Işını, Gama Işını ve daha nice radyasyonları hesaba katmak gerekir. Çünkü eğer bir kara delikse etrafında bunlar da bulunabilir.

Eğer bilim insanları bu tip radyasyonlara rastlar ise 9. Gezegenin aslında başından beri bir kara delik olduğu ortaya çıkar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviren: Zehra AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdiki Bilgisayarların Yerini Alacak Yeni Bir Cihaz Geliyor!

Yeni Araştırma: Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir