in ,

10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ’ndaki (IARC) araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma; katkısız, şekerle tatlandırılmış ve yapay tatlandırıcı eklenmiş meşrubat
tüketimi ile totalde gözlenen ve sebebe bağlı ölümlerin arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışma verileri, European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC)
topluluğundan ortalama 16 yıl süreyle izlenen 450.000 kişiyi içeriyordu.

10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

Ayda iki bardak veya daha fazla miktarda yapay yollardan veya şekerle tatlandırılmış meşrubat içenler, bu içecekleri bir bardaktan az içenlere kıyasla daha yüksek bir nedensel ölüm oranına sahipti.

Ayrıca günlük iki bardak veya daha fazla yapay tatlandırılmış meşrubat tüketiminin, dolaşım bozukluklarıyla; günlük bir bardak veya daha çok miktarda şekerli meşrubat tüketimininse sindirim bozukluklarıyla doğrudan ilişkili olduğu bulundu.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), Dünya Sağlık Örgütü ’nün bir parçasıdır. Görevi ise insanlarda kanserin sebepleri ve karsinojenez mekanizmasıyla alakalı araştırmaları yönetmek, sürdürmek ve kanser kontrol stratejileri geliştirmektir.

Bu ajans epidemiyoloji ve laboratuvar çalışmalarını içerir. Ayrıca bilimsel bilgiyi kurslar, yayınlar ve dernek üyelikleri yardımıyla dağıtır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kanser Riskini Arttıran 7 İlginç Şey (ve Sanılanın Aksine Kansere Sebep Olmayan Bir Şey)

Çinli bilim insanları, Kanser gelişim riskini azaltan gıdaları açıkladı

Şekerli İçecekler ve Kanser Arasında Olan Olası Bağlantı

Pancar Suyu İçin: Sebzelerin Şok Edici Faydalarının Arkasındaki Bilim

Editör / Yazar: Emine Kızılkaya

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190905090929.htm

Dergi Referansı :

  1. Amy Mullee, Dora Romaguera, Jonathan Pearson Stuttard, Vivian Viallon, Magdalena Stepien, Heinz Freisling, Guy Fagherazzi, Francesca Romana Mancini, Marie-Christine Boutron-Ruault, Tilman Kühn, Rudolf Kaaks, Heiner Boeing, Krasimira Aleksandrova, Anne Tjønneland, Jytte Halk, Kim Overvad, Elisabete Weiderpass, Guri Skeie, Christine L. Parr, J. Ramón Quirós, Antonio Agudo, Maria-Jose Sánchez, Pilar Amiano, Lluís Cirera, Eva Ardanaz, Kay-Tee Khaw, Tammy YN Tong, Julie A. Schmidt, Antonia Trichopoulou, Gürcistan Martimianaki, Anna Karakatsani, Domenico Palli, Claudia Agnoli, Rosario Tumino, Carlotta Sacerdote, Salvatore Panico, Bas Bueno-de-Mesquita, WM Monique Verschuren, Jolanda MA Boer, Roel Vermeulen, Stina Ramne, Emily Sonestedtt, Bethany van Guelpen, Pernilla Lif Holgersson, Konstantinos K. Tsilidis, Alicia K. Heath, David Muller,Elio Riboli, Marc J. Gunter, Neil Murphy. 10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ve Ölüm Arasındaki İlişki . JAMA Dahili Tıp , 2019; DOI: 10.1001 / jamainternmed.2019.2478

Emine KIZILKAYA

Yazar Emine KIZILKAYA

Ben Emine Kızılkaya. 8 Aralık 1998'de doğdum ve Denizli'de yaşıyorum. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Okuduğum bölüm itibariyle tıp ve mühendislik alanındaki gelişmelerle ilgileniyorum ve özellikle bu dallarda bir katkım olmasını istediğim için Beyinsizler 'e dahil oldum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Antidepresan Kullanımı ve Serotonin Hakkında Bilgiler

Ölüdeniz Parşömenleri

Ölüdeniz Parşömenleri İçin Kullanılan Eski Bir Teknolojinin İzlerini Bulduk