10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ’ndaki (IARC) araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma; katkısız, şekerle tatlandırılmış ve yapay tatlandırıcı eklenmiş meşrubat
tüketimi ile totalde gözlenen ve sebebe bağlı ölümlerin arasındaki ilişkiyi inceledi.

Çalışma verileri, European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC)
topluluğundan ortalama 16 yıl süreyle izlenen 450.000 kişiyi içeriyordu.

10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ile Ölüm Oranı Arasındaki İlişki

Ayda iki bardak veya daha fazla miktarda yapay yollardan veya şekerle tatlandırılmış meşrubat içenler, bu içecekleri bir bardaktan az içenlere kıyasla daha yüksek bir nedensel ölüm oranına sahipti.
Ayrıca günlük iki bardak veya daha fazla yapay tatlandırılmış meşrubat tüketiminin, dolaşım bozukluklarıyla; günlük bir bardak veya daha çok miktarda şekerli meşrubat tüketimininse sindirim bozukluklarıyla doğrudan ilişkili olduğu bulundu.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), Dünya Sağlık Örgütü ’nün bir parçasıdır. Görevi ise insanlarda kanserin sebepleri ve karsinojenez mekanizmasıyla alakalı araştırmaları yönetmek, sürdürmek ve kanser kontrol stratejileri geliştirmektir.

Bu ajans epidemiyoloji ve laboratuvar çalışmalarını içerir. Ayrıca bilimsel bilgiyi kurslar, yayınlar ve dernek üyelikleri yardımıyla dağıtır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Emine Kızılkaya
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190905090929.htm
Dergi Referansı :

  1. Amy Mullee, Dora Romaguera, Jonathan Pearson Stuttard, Vivian Viallon, Magdalena Stepien, Heinz Freisling, Guy Fagherazzi, Francesca Romana Mancini, Marie-Christine Boutron-Ruault, Tilman Kühn, Rudolf Kaaks, Heiner Boeing, Krasimira Aleksandrova, Anne Tjønneland, Jytte Halk, Kim Overvad, Elisabete Weiderpass, Guri Skeie, Christine L. Parr, J. Ramón Quirós, Antonio Agudo, Maria-Jose Sánchez, Pilar Amiano, Lluís Cirera, Eva Ardanaz, Kay-Tee Khaw, Tammy YN Tong, Julie A. Schmidt, Antonia Trichopoulou, Gürcistan Martimianaki, Anna Karakatsani, Domenico Palli, Claudia Agnoli, Rosario Tumino, Carlotta Sacerdote, Salvatore Panico, Bas Bueno-de-Mesquita, WM Monique Verschuren, Jolanda MA Boer, Roel Vermeulen, Stina Ramne, Emily Sonestedtt, Bethany van Guelpen, Pernilla Lif Holgersson, Konstantinos K. Tsilidis, Alicia K. Heath, David Muller,Elio Riboli, Marc J. Gunter, Neil Murphy. 10 Avrupa Ülkesinde Meşrubat Tüketimi ve Ölüm Arasındaki İlişki . JAMA Dahili Tıp , 2019; DOI: 10.1001 / jamainternmed.2019.2478

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antidepresan Kullanımı ve Serotonin Hakkında Bilgiler

Ölüdeniz Parşömenleri

Ölüdeniz Parşömenleri İçin Kullanılan Eski Bir Teknolojinin İzlerini Bulduk