Atalarımız Kaç Nesli Tükenmekte Olan İnsan Türü ile Aynı Zamanda Yaşadı?

Geçmiş 40,000 yıl boyunca, Homo sapiens yani modern insanlar, dünyadaki tek Homo türü olmuştur. Fakat tarihimizde, türümüze yakın evrimsel kuzenlerimiz vardı;insanlardı ama bizler gibi değillerdi,bizimle aynı zamanda var olup farklı bölgelerde evrimleşiyorlardı.

Bu mağara resmi yapılmadan çok önce atalarımız, birçok eski insan türleriyle tanışıp etkileşime girmişti. (Kredi: Jannarong / Shutterstock)

Neandertaller gibi artık soyu tükenmiş akrabalarımızdan bazıları herkesçe bilinmektedir. Ancak son zamanlarda keşfedilen Denisovan ya da Homo naledi gibi diğer akrabalarımız ders kitaplarında yerlerini yeni alabildiler. Ve bu akrabalarımız yeterince anlaşılmamasına rağmen, eksik fosillerinde ve genetik modellerinde daha fazla insan formu ipuçları bulundu. Yani modern insanlar, Homo türünün birçok varyasyonundan sadece biriydi.
İlgili: Dünya Üzerinde Varolan İnsan Türüne Yakın 7 Homo Türleri
Şimdilerde, en yeni tekniklerle yeni kanıtlar ortaya çıktıkça ve eski bulguları yeniden değerlendirdikçe, atalarımızın gerçekte kaç insan türüyle bir arada yaşadıklarını bilmeye daha yakınız.

Sayıma başlayalım


Modern insanların Neandertaller ve Denisovan ‘larla karıştığı açık bir şekilde kanıtlanmıştır. DNA, her kombinasyonda, iç içe geçmiş üç soyu ikna edici bir şekilde göstermektedir: modern insan / Neandertal, modern insan / Denisovan ve Neandertal / Denisovan. Ve eğer antropologların yorumları doğru ise, gezegeni Homo floresiensis, Homo naledi ve Homo luzonensis ve bunların yanı sıra belki bazı hayatta kalan Homo erectuslar ile de paylaştık.
Homo sapiens ve bu türlerin fosilleri zaman bakımından örtüşür, ancak coğrafi olarak geniş mesafelerle ayrılırlar.Yani atalarımızın gerçekten diğer türleri görüp görmedikleri belli değil.
Son olarak, genetik yapılar, karışımımızda henüz fiziksel fosillerle ilişkilendirilmemiş birkaç tane daha soy olduğunu gösteriyor. Bunlar şimdilik hayalet topluluklar olarak biliniyor.

Homo türleri

Bu bizi, yaklaşık 300.000 yıl öncesinden yani türlerimizin şafağından bu yana, yedi veya daha fazla tür insana götürüyor. Ben, gelenek gereği, tüm Homo türlerini insanlar olarak adlandırıyorum.

Atalarımız Kaç Nesli Tükenmekte Olan İnsan Türü ile Aynı Zamanda Yaşadı?

Önümüzdeki yıllarda sayının artacağına eminim. Denisovanlar, H. naledi ve H. Luzonensis; yeni kazılar sayesinde ve Denisovanlar söz konusu olduğunda eski DNA (aDNA) sayesinde son on yıl içinde açığa çıkarıldı.Bu nispeten yeni teknoloji soyu tükenmiş soyları keşfetmek için muazzam bir potansiyele sahip. Geçmişte, antropologlar, bir ayak kemiği veya dişin bizden biri olacak kadar bize benzeyip benzemediği konusunda tartışırlardı.
Ancak aDNA, fosilleri direkt evrim ağacına  yerleştirebiliyor. Mesela ilk Denisovan bulgusu sadece pembemsi bir kemikti. Kimse bu gösterişsiz fosilin, insan evriminin daha önce bilinmeyen bir dalından geldiğini tahmin edemezdi.
Fakat DNA ‘sı 520.000 yıldan daha uzun bir süre önce modern insanlardan ve yaklaşık 400.000 yıl öncede Neandertallerden ayrılan bir soyu gösteriyordu.
Homo sapiens’in gerçekten bir tür olduğu zamandan sonra Dünya’da yaşayan Homo çeşitleriyle sayıma devam edelim. Yaygın olarak türümüzün üyelerinden olduğu bilinen en eski kemikler Fas, JebelIrhoud’da bulunduğu kabul ediyor ve bu buluntular 315.000 yıl öncesine dayanıyor.
En eski buluntuları sırasıyla 160.000 ve 195.000 yıllarına dayanan Etiyopya’daki Herto ve OmoKibish bölgelerinden çıkartılan buluntular izliyor. Tüm canlı insanların ataları paylaştığı zamanları tahmin eden genetik çalışmalarla tutarlı olarak, ~300.000 yıl öncesi türlerimizin başlangıcı için iyi bir tarih olacaktır.

İnsanlardan Önce


Ancak insan kökenleri modern insanlardan çok daha önce başladı. Şempanzelerin ve insanların ataları 6 milyon yıl önce yollarını ayırdılar.O zamandan beri, modern insanların bulunduğu dal, “hominin” denilen birçok türü içeriyor. Bazıları günümüz insanı olmak için gelişmeye devam etti; çoğunun ise soyu tükendi.
Dik yürüyen maymunlara benzeyen ilk homininler; Sahelanthropus , Ardipithecus ve Lucy fosili gibi Australopith ‘leri içeriyordu.2,8 milyon yıl öncesine kadar,belirli homininlerin, bazı antropologların onları bizim gibi Homo cinsi, diğer bir deyişle insanlar olarak sınıflandırması için yeterince büyük beyinleri ve modern anatomileri vardı.Milyonlarca yıl boyunca, Dünya, bir arada var olan birçok hominin tipini ve devamındaki insan türünü barındırdı.
Öyleyse, “kaç tane çağdaşımız vardı?” sorusu, zaman dilimine bağlıdır.
Homo sapiens ortaya çıktığından beri, yedi veya daha fazla insan türü gezegenimizde yaşam sürdü. Bugün, geriye yalnızca biz kaldık. İnsan evriminde garip bir zaman dilimindeyiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünya Üzerinde Varolan İnsan Türüne Yakın 7 Homo Türleri
Neandertaller Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Eski İnsan Aletlerinde Kültürel Evrimleşme
Editör / Yazar: Meltem ARSLANER
Kaynak: http://blogs.discovermagazine.com/crux/2019/07/08/ancient-human-homo-sapiens-neanderthal-denisovan/#.XWTxfugzbIW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. DİNİ KAYNAKLAR HZ NUHUN 950 YIL TEBLİĞİNDEN BAHSEDER BU DA 1000 YOŞDAN FAZLA ÖMÜR DEMEKTİR. NUH PEYGAMBER TOPLULUĞU UZUN YAŞAYAN BİR KAVİMDİ. TUFAN SONRASI GİTTİĞİ YERDEKİ KISA ÖMÜRLÜ İNSANLARLA KURDUKLARI İLETİŞİM SONUCU ÖMRÜLERİ KISALMIŞ VE ZAMAN İÇİNDE EVRİMLEŞMİŞLERDİR

Günlük Yürüyüşlerde Kullanabileceğiniz Yeni Robotik Şortlar 

Veriye Dayalı Bir Enerji Geleceği Yakındır (NEAR)