in ,

Efsanevi Viking Kadın Savaşçılarının Doğruluğu Onaylandı.

Efsanevi Viking Kadın Savaşçılarının Doğruluğu Onaylandı

Efsanevi Viking Kadın Savaşçılarının Doğruluğu Onaylandı.

Kafatasındaki korkunç bir yara ile 1000 yaşındaki Viking savaşçısı kadının yüzü yüz rekonstrüksiyon teknolojisi ile ortaya çıktı.

“Vikings” dizisinin sıkı takipçilerinin bildiği üzere shielmaiden[1] savaşçılarını büyük bir hayranlıkla izliyoruz. Bununla birlikte günümüz dünyası, kadınların erkeklerle birlikte savaştığını isteksiz bir şekilde kabul ediyor. Bu nedenle bilim insanları Vikingli kadın savaşçıların gerçek olduğunu söylemekle kalmadılar, böyle bir savaşçının yüzünü de ortaya çıkardılar.

“Vikings” dizisinde Lagertha ve Earl ismindeki kadın savaşçılar oldukça popülerdir. Savaştaki yetenekleri, efsanevi Viking kralı olan Ragnar Lothbrok’u da etkilemiştir.

Efsanevi Viking Kadın Savaşçılarının Doğruluğu Onaylandı.

Lagertha’nın öyküsü, M.Ö. 13. Yüzyıl dönemlerini anlatan Danimarka tarihçisi SaxoGrammaticus tarafından kaleme alınan “Gesta Danorum” adlı kitapta anlatılıyor. Hikâyesi Norveç’te Hálogaland bölgesine ait bir tür yerel tanrı olan efsanevi İskandinav tanrıçası Thorgerd’den ilham alınmış olabilir.

MS 10. yüzyılda Norveç’in Gudbrandsdal kentinde Thorgerd’e bir tapınak da tahsis edilmiştir.

Saxo, Lagertha’yı şöyle tanımlar:

“… Bir kız çocuğu olmasına rağmen bir adamın cesaretini taşıyan ve saçları omuzlarında olan en cesurların arasında savaşan yetenekli bir kadın savaşçı.”

Şimdi ise Lagertha ve shieldmaiden hayranlarının seveceği bir şey var: National Geographic’ten kadın savaşçıların hikâyesinin bir efsaneden çok daha fazlası olduğunu doğrulamak üzere yeni bir belgesel.

Viking savaşçısı bir kadının yüzü

Viking Warrior Women” adlı belgesel, 3 Aralık 2019’da yayınlanacak. Gösteri, antik insan kalıntılarında uzman olan arkeolog Ella Al-Shamahi ile işbirliği halinde olacak.

İngiliz bilim insanlarıyla birlikte Al Shamahi, Viking savaşçısı bir kadının yüzünü son yüz rekonstrüksiyon teknolojisi ile hayata geçirdi. İskeleti, Norveç’in Solør kentinde bir Viking mezarlığında bulundu ve şimdi Oslo Kültür Tarihi Müzesi’nde saklanıyor.

Al-Shamahi, “Çok heyecanlıyım, çünkü bu 1000 yıldır görülmemiş bir yüz… Bir anda gerçek oldu” dedi.

Uzmanlar bunun “savaşta yaralanmış Vikingli bir kadına dair ilk kanıt” olabileceğini söylüyor.

TheGuardian gazetesine Göre:

Arkeolog Ella Al-Shamahi: “Arkeolojik kalıntılar kadın olarak tanımlanmış, ancak mezarlık alanında kadın olduğu için savaşçı mezarı sayılmamıştı.” Dedi.

“Bilim insanları savaşçı kadın mezarlarında sadece ok, kılıç, mızrak, balta gibi savaş aletleri değil bununla birlikte bu savaş aletleriyle alınan darbeleri de kalıntılarda tespit ettiler. Mezarda bir kalkanın üzerinde uzanan kafatası kemiğinde ciddi şekilde zarar verildiği belli olacak kadar bir çukur bulundu.”

Efsanevi Viking Kadın Savaşçılarının Doğruluğu Onaylandı.

Araştırmacılar, yüz rekonstrüksiyonunun oldukça doğru sonuçlar verdiğini söylüyorlar.

Dt. Caroline Erolin, “Ortaya çıkan yeniden yapılanma hiçbir zaman yüzde 100 kesin değildir, ancak gerçek hayatta onları daha iyi tanıyabilmek için yeterli bir sonuç.” dedi.

Al-Shamahi, kadın savaşçıların at sırtında ok kullanabileceklerini ve savaşta erkeklerle çarpışabilecek seviyede olduğunu belirtti.

Dolayısıyla akademisyenler ve diğer araştırmacıların kadın savaşçılara olan gönülsüz inançlarına karşı Vikingli kadın savaşçılar, dönemlerinin saygı duyulan gerçek kahramanları olduğunu destekleyen çok önemli kanıtlarımız var.

[1]Shieldmaiden, iskandinav mitolojisinde savaşçı olarak yaşamayı seçen kadın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Vikingler Nereye Gittiler, Viking Çağı Nasıl Gelişti?

Norveç’te, Vikinglilere Ait Nadir Bir Gemi Gömüsü Keşfedildi

İsveç’te Bulunan Nadir Tekne Mezarında Bir Adam, Bir At Ve Bir Köpek

Araştırmalar Viking nüfusunun yarısının göçmen olduğunu ortaya koyuyor

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Kaynak: https://www.ancient-code.com/face-of-real-life-viking-female-warrior/

Muhammed Ragıb ÇALIK

Yazar Muhammed Ragıb ÇALIK

1997 yılı Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Şu anda stajyer avukatlık yapmaktayım. Arkeoloji ve uzay başta olmak üzere teknoloji, bilim, evrim konulu yazıları büyük bir heves ve ilgiyle takip ederim.

Yorumlar

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

girişimcilik

Girişimcilik İçin Sıfırdan Başlayanlara Girişimcilikte Başarılı Olma Rehberi

91 Milyon Yıl Öncesine Ait Yeni Devasa Bir Köpek Balığı Türü Keşfedildi!