Hastanın Kafatasını Açan Cerrahlar Beklenmedik Bir Ziyaretçi ile Karşılaştı

Doktorlar, Rachel Palma ’ya beyninde gözlemledikleri lezyonun beyin tümörü olduğundan şüphelendiklerini ve hatta tarama sonuçlarının kanseri işaret ettiği haberini verdi. Yeni evliliği ile hayatında yeni bir döneme başlayan Palma, bu moral bozucu haberin doğru olduğuna inanmak istemediğini ifade etti.

Sina Dağı ‘ndaki Icahn Tıp Okulu ‘nda baş beyin cerrahisi Jonathan Rasouli, “Eylül ayında, New York ‘taki Mount Sina Hastanesinde bir ameliyathanede ameliyat edilen Palma ’nın kranyumu cerrahlar tarafından açıldı ve cerrahlar kötü huylu bit tümörle karşılaşacaklarını bekliyorlardı. Fakat bunun yerine, kapsül şeklinde bir kütle ile karşılaştılar. Hepimiz ‘Bu nedir?’ diyorduk ve gördüğümüz görüntü karşısında şaşırmıştık.

Kapsül Şeklinde Kütle

Cerrahlar Palma ’nın beyninden onu çıkardı ve incelemek için mikroskop altına yerleştirdi ve bebek bir tenya bulmuş oldu.” dedi. Palma, “Karışık duygular yaşadım.

Kendimi kötü hissettim. Sonuçta hiçbir kimse, beyninde yumurtanın içinde büyüyen bir tenya olduğunu düşünmek istemez. Ama elbette, ben de rahatladım. Çünkü bu durum başka bir tedaviye gerek olmadığı anlamına geliyordu.” dedi.

Uyarı: Bu makalede tenyanın büyüklüğü daha küçük görünmektedir.

Palma “Uzun zamandır uykusuzlukla mücadele ediyordum. Uyuyabildiğim zamanlarda ise kabuslar görüyordum. Ayrıca, halüsinasyonlar yaşıyor ve olmayan olayların gerçekleştiğini hayal ediyordum. Ocak 2018 ’e kadar semptomlar kötüleşti.

Yanlışlıkla yere düşürdüğüm kahve bardağı ve buna benzer şeyleri tutmakta zorlanmaya başladım. İnsanlara mesaj atmakta zorlanıyordum ve bu yüzden onları aramaya çalışıyordum. Kargaşalar yaşamaya başladım. 

Hastanın Kafatasını Açan Cerrahlar Beklenmedik Bir Ziyaretçi ile Karşılaştı
Fotoğraf: (Mount Sinai Health System)

Evimin kapısında kaldım, işe gelirken üniformamı unuttum ve hatta bilgisayar ekranına bakarken kelimelerin ne olduğunu anlamlandıramadım.” bilgilerini ekleyerek yaşadığı sıkıntıları ifade etti ve bu sıkıntılar yüzünden Palma, Sina Dağı Hastanesindeki uzmanları görmeye gitti.

Doktorun randevuları ve acil servise gitmesinden sonra, Palma ’nın beyninin sol ön lobunda konuşma merkezinin yakınında bir lezyon tespit edildi ve lezyonun şekli ile MR incelemesi sonucu, doktorlar bu lezyonun beyin kanseri olduğunu iddia etti.  Ancak inceleme üzerine Rasouli, bunun “açıkça bir beyin tümörü olmadığını” söyledi.

Doktorlar, Palma ‘ya, beyindeki tenya Taenia soliumunun neden olduğu parazitik bir enfeksiyon olan nörokistisrozis tanısı koydu.

Mayo Clinic’in Laboratuvar Tıbbı ve Patoloji Anabilim Dalı ‘ndaki Klinik Parazitoloji Laboratuvarı müdürü Bobbi Pritt, Taenia solyumunun Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olmadığını ancak insanlar hastalığa yakalandıklarında parazitin iki farklı biçimde ortaya çıkabileceğini söyledi ve en yaygın şeklinin, az pişmiş domuz etinden alınan ve bağırsakta yaşayan yetişkin tenyası olduğunu ifade etti.

Pritt, diğer bulaşma yolunun yetişkin formuna sahip kişilerin dışkılarında yer alan mikroskobik yumurtaların, kişilerin  ellerini düzgün bir şekilde yıkamamaları durumunda diğer insanlara geçmesi ile meydana geldiğini belirtti.

Örnek vermek gerekirse, yetişkin tenyası olan kişinin yumurtaları eline bulaştırması ve başka birinin yemeğini hazırlaması durumunda diğer kişinin bilmeden yumurtaları yiyebileceğini, yumurtaların daha sonra ince bağırsağa gittiğini, larvalara dönüştüğünü, bağırsak duvarına girdiğini ve beyin de dahil olmak üzere tüm vücuda geçebilecekleri kan akışına girdiğini söyledi.

Pritt, larva formunun sιvı dolu bir kist olarak göründüğünü, yetişkin formunun antiparaziter bir ilaçla tedavi edildiğini ancak larva formunun tedavisi karmaşık olabileceğini ve tedavinin enfeksiyonun bulunduğu yere ve evresine bağlı olacağını söylerken Palma ’nın beyninde bulunan tenya hakkında;

“İnsanların bunun nadir görülen bir olay olduğunu anlamalarını istiyorum. Her baş ağrısı parazit değildir.” şeklinde ifade etti. Palma, semptomlarının “neredeyse yüzde 100” düştüğünü söyledi ve “Hikayemin en iyi yanı, mutlu sonla bitmesi” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Tuğçe AYAR / Washington Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Beyin Kendini İyileştirebilir Mi?

Nöroplastisite: Beyin Kendini İyileştirebilir Mi?

Dukan Diyeti: Nedir, Listesi, Aşamaları ve Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti: Nedir, Listesi, Aşamaları ve Nasıl Yapılır?