Jüpiter’in Uydularından Biri Olan İo’da Dev Bir Volkan Patlamak Üzere

Uzay Volkanı

Jüpiter’in uydularından İo’da bulunan ve düzenbaz İskandinav tanrısından ismini alan Loki yanardağı patlamak üzere.

İlgili: Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni: Jüpiter

Jüpiter’in Aylarından Biri Olan İo’da Dev Bir Volkan Patlamak Üzere

İo, aktif volkanlar ve dumanlarıyla dolu bir yer ve bu volkanların en büyüğü Loki. Eğer Europlanet Society tarafından yayınlanan hesaplamalar doğru ise ve bilim insanları yanılmıyorsa şu andan itibaren her an patlayabilecek durumdaki volkan güneş sistemindeki en güçlü volkanı daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

İlgili: Jüpiter’in Uydularında Neler Saklı?

Mekanizması

Jüpiter’in Aylarından Biri Olan İo’da Dev Bir Volkan Patlamak Üzere

Space.com ’a göre bilim insanları yıllardır Loki’nin hareketlerini inceliyorlar. Gezegen Bilimleri Enstitüsünden JulieRathburn verdiği bir konferansta yeni yapılan hesaplamalardan ve volkanı patlayacağı güne kadar takip edeceklerinden bahsetti.

Tahmin edilen döngüye göre Loki 475 günlük periyotlarda patlıyor ve süresi dolmaya başladı. Son patlama mayıs 2018’de olmuş ve 474 gün önce bitmişti.

İo’da Dev Bir Volkan Patlamak Üzere

RathburnEuroplanetSociety’e şunları söyledi: “Loki çok büyük olmasından dolayı tahmin edilebilir bir volkan. Patlayacağı zaman temel fizik kuralları geçerli oluyor, küçük volkanları etkileyen bazı komplikasyonlarLoki için o kadar etkili olamıyor.”

2006 ’daki bir araştırmaya göre Loki ritmik olarak patlayan daha sonra donan ve tekrar patlayan düzenli bir döngüye sahip lav nehirlerinden oluşan bir volkan olsa da RathburnEuroplanetSociety’e “Fakat dikkatli olmalısınız, Loki adını düzenbaz bir tanrıdan alıyor ve volkanlar kendilerine hakim olmalarıyla bilinmezler.” ifadelerini kullandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ş. Firdevs Er

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

51. Bölge’de ilk dalga, Bölge’ye girmeye çalışırken tutuklandı.

Avustralya’nın içme suyu kaynakları tükeniyor. Su hırsızlığı başladı!