New York’taki Bir Kaplanda Koronavirüs Görüldü!

Bir Kaplanda Koronavirüs : New York Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki bir kaplanın COVID-19 sonucu pozitif çıktı. Ve o sırada asemptomatik olan bir bakıcıdan virüsün bulaştığı düşünülüyor.

(asemptomatik: bir hasta mikrobunun taşıyıcısıysa ya da hastalıkla ilgili belirtiler göstermiyorsa)
Nadia adlı dört yaşındaki Malaya kaplanı, kız kardeşi Azul, iki (Sibirya Kaplanı) Amur kaplanı ve üç Afrika aslanı ile birlikte kuru öksürük geliştirdi. Ve kentin hayvanat bahçelerini yöneten Yaban Hayatı Koruma Derneği’nin açık bir şekilde iyileşmesi bekleniyor.

AFP’ye gönderilen açıklamada, “Kediyi çok dikkatli bir şekilde test ettik ve COVID-19 hakkında kazandığımız her türlü bilginin dünyanın bu yeni koronavirüs hakkındaki sürekli anlayışına katkıda bulunmasını sağlayacağız.” Dedi.

Bu hastalığın büyük kedilerde nasıl gelişeceği henüz bilinmemekte

New York’taki Bir Kaplanda Koronavirüs Görüldü!

Bildiri, “İştahlarında bir miktar düşüş yaşamış olsalar da, Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki kediler veteriner bakımı altında oldukça iyiler, uyanıklar ve bekçileriyle etkileşimdeler.’’ “Farklı türlerin yeni enfeksiyonlara farklı tepki verebileceğinden, bu hastalığın büyük kedilerde nasıl gelişeceği bilinmemektedir. Ancak bunları yakından izlemeye ve tam iyileşmeleri öngörmeye devam edeceğiz.”
Virüs ölüm sayısı 4.000’i geçen New York’taki hayvanat bahçelerinin ve akvaryumların dördü de 16 Mart’tan beri kapalı.

Hayvanat bahçesi, “hayvanların COVID-19’un Wuhan pazarındaki ilk olay dışındaki insanlara bulaşmasında rol oynadığına dair bir kanıt olmadığını ve ABD’de herhangi bir kişinin hayvanlar aracılığıyla (ki bunlara kediler ve köpekler gibi evcil hayvanlar da dahil) COVID-19 ile enfekte olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını vurguladı.

New York’taki Bir Kaplanda Koronavirüs Görüldü!

Çinli hastalık kontrol yetkilileri, Wuhan pazarında satılan vahşi hayvanları, dünya çapında bir milyondan fazla insana bulaşmış olan koronavirüs pandemisinin kaynağı olarak tanımlamıştı. ABD Tarım Bakanlığı web sitesine göre; Amerika Birleşik Devletleri’nde kaplan Nadia’nın haberlerinden önce koronavirüs hastalığına yakalanan “evcil hayvanların veya diğer hayvanların raporları yoktu”.
Bakanlığın web sitesinde “COVID-19 ile hasta olan insanların virüs hakkında daha fazla bilgi öğrenilene kadar hayvanlarla teması sınırlaması hala tavsiye ediliyor.”

Mart sonunda, iki köpeğin COVID-19 için pozitif test ettiği Hong Kong’daki benzer vakaları takiben, Belçika’daki yeni koronavirüs ile enfekte bir evcil kedi keşfedildi. Bu hayvanların hepsinin virüsü yaşadıkları insanlardan k inanılıyor.

Bronx Hayvanat Bahçesi, kentin hayvanat bahçelerindeki tüm kedilerin yanı sıra bakıcılar için koruyucu önlemlerin alındığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim insanları sol tarafı erkek, sağ tarafı dişi olan bir arı tespit ettiler.

Kadın sağlığı gerçekten bu kadar kötü mü?