Soğuk Algınlığı İlaçları ve Soğuk Algınlığına İyi Gelebilecek Ev Tedavileri

Soğuk algınlığı ilaçları en az soğuk algınlığı kadar yaygındır, peki etkili midir? Hiçbir şey soğuk algınlığını iyileştiremez, ancak semptomları hafifletecek bazı ilaçlar vardır. Bunlara bir bakalım.

Soğuk Algınlığı İlaçları 

Soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar.

Soğuk algınlığına yakalanırsanız, bir iki hafta boyunca hasta olabilirsiniz. Yeterli dinlenmenin yanı sıra, bu ilaçlar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir;

Su Tüketin 

Su, meyve suyu, ballı ılık limon suyu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur ve dehidrasyonu önler. Su kaybını kötüleştirecek alkol, kahve ve kafein içeren içeceklerden uzak durun.

Dinlenin

Bedeninizin iyileşmeye ihtiyacı var bunu dinlenerek yapın.

Boğaz ağrısını yatıştırın

Tuzlu su gargarası-8 onsluk (237 ml) ılık suda çözünmüş ½ veya ¼ çay kaşığı tuz-geçici olarak ağrılı ve kaşıntılı bir boğazı rahatlatabilir. 6 yaşından küçük çocukların düzgün bir şekilde gargara yapması pek olası değildir.

Buz cipsi (küçük buz parçaları), boğaz ağırısı spreyleri, pastiller veya sert şeker deneyebilirsiniz. 3 ile 4 yaşında küçük çocuklara pastil veya sert şeker vermeyin, çünkü boğulabilirler.

Burun tıkanıklığı ile mücadele

Reçetesiz salin burun damlaları ve burun spreyleri tıkanıklığı rahatlatır. Uzmanlar, bebeklerde bir burun deliğine birkaç damla salin (tuzlu su) damlatın ve burnu nazikçe ampül şırınga ile emin diyor.
Bunu yapmak için, ampülü sıkın, şırınga ucunu nazikçe yaklaşık 6 ile 12 milimetre burun deliğine yerleştirin ve yavaşça ampülü serbest bırakın. Salin burun spreyleri daha büyük çocuklarda kullanılabilir.

Ağrıyı gidermek için

6 aylık veya daha küçük çocuklar için sadece asetaminofen verin. 6 aydan büyük çocuklar için asetaminofen veya ibuprofen verin.

Sağlık uzmanından çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre doğru dozu isteyin diyor. Yetişkinler asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen ( Advil, Motrin IB, diğerleri) veya aspirin alabilir.

Ilık sıvıları yudumlayın

Birçok kültürde soğuk algınlığı için tüketilen, tavuk çorbası, çay veya sıcak elma suyu gibi sıvılar yatıştırıcı olabilir ve mukus akışını arttırarak tıkanıklığı hafifletebilir.

Havayı nemlendirin

Buharlaştırıcı veya nemlendirici evinize nem katarak, tıkanıklığın giderilmesinde yardımcı olabilir. Suyu günlük olarak değiştirin ve ünüteyi belirtilen talimatlara göre temizleyin.

Reçetesiz satılan (OTC) soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarını deneyin

Yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar için OTC dekonjestanları (tıkanık giderici), antihistaminikler ve ağrı kesiciler bazı semptomların giderilmesini sağlayabilir.

Bunlar soğuk algınlığını önlemez veya süresini kısaltmazlar ve çoğunun bazı yan etkileri vardır. Uzmanlar, bu ilaçların çocuklara verilmemesi gerektiği konusunda hemfikir.

İlaçları sadece talimatlara uygun alın. Bazı soğuk algınlığı ilaçlar dekonjestan (tıkanık giderici) ve ağrı kesici gibi birden fazla bileşen içerebilir, çok fazla ilaç almamak için aldığınız ilaçların etkilerini okuyun.

Soğuk Algınlığı Etkisiz İlaçları

Etkisiz soğuk ilaçların listesi uzundur. Yaygın olanlar şunlardır;

Antibiyotikler

Antibiyotikler bakteriler saldırır, soğuk algınlığına neden olan virüsler için etkisizdirler.

Doktorunuzdan soğuk algınlığı için antibiyotik istemekten veya elinizdeki eski antibiyotiklerden kaçının.

Uygunsuz antibiyotik kullanımı, antibiyotiğe dirençli bakterilerin büyümesine neden olur.

Reçetesiz soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının küçük çocuklarda kullanımı

OTC (Reçetesiz satılan ilaçlar) soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları çocuklarda ciddi ve hatta hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu ilaçların 6 yaşından küçük çocuklarda kullanımına karşı bizleri uyarır.

Çelişkili Yapılan Tedaviler

C Vitamini

Ortalama bir kişinin C vitamini alması, soğuk algınlığı önlemekte yardımcı olmayacak gibi görünüyor.
Bununla birlikte, soğuk algınlığı semptomlarının başlamadan önce C vitamini almak semptomların süresini kısaltabilir.

Yüksek soğuk algınlığı riski olan kişilerde C vitamini fayda sağlayabilir.

Ekinezya

Bu konuda yapılan çalışmalardan bazıları faydasız olduğunu söylemektedir. Diğerleri, soğuk algınlığının erken aşamasında alındığında soğuk algınlığı semptomlarının şiddetinde ve süresinde azalma olduğunu göstermektedir. Sağlıklı yetişkinler için sağlıklı gibi görünüyor, ancak birçok ilaçla etkileşime girebilir. Ekinezya veya farklı bir takviye almadan önce sağlık uzmanına danışın.

Çinko

Soğuk algınlığında çinko kullanımı uzun süredir insanları meşgul eden bir konudur. Bazı çalışmalar, ilk semptomların başladığı 24 saat içinde çinko pastillerinin veya şurubunun alınmasının soğuk algınlığı süresini azalttığını göstermektedir.

Çinko ayrıca zararlı olabilecek yan etkilere sahiptir.

Kullanmadan önce sağlık uzmanına danışın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilebilir?

    beyin duyusal hatıraları nasıl kaydeder

    Beyin Duyusal Hatıraları Nasıl Oluşturur?