Uykusuzluk, Yüksek Kalp Hastalığı, Kalp Yetmezliği ve Felç Riskini Artırıyor

Özet: Bir milyondan fazla insanın verilerine göre uykusuzluğa genetik yatkınlık; koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve felç riskini artırıyor. İskemik felcin varyasyonları arasında uykusuzluğa genetik yatkınlık, birincil olarak yüksek “büyük arter felci” riski ile ilişkilendirildi.  Amerikan Kalp Derneği’nin Circulation(Dolaşım) dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre;  uykusuzluk yaşayan kişiler, daha yüksek koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve felç riskine sahip olabilir.

İsveç Stockholm ’de bulunan Karolinska Institutet ’te kardiyovasküler epidemiyoloji ve beslenme epidemiyolojisi doçenti olarak görev yapan Dr. Susanna Larsson tarafından açıklandığı üzere; önceki gözlemsel çalışmalar, toplumun %30 ’a kadarlık kısmını etkileyen uykusuzluk probleminin, kalp hastalığı ve felcin ortaya çıkışıyla bağlantısını ortaya çıkarmıştı.

Gerçekleştirilen gözlemsel çalışmalar, uykusuzluğun bu rahatsızlıklara sebep olup olmadığını yahut bu rahatsızlıklarla yalnızca ilişkili olup olmadığını belirleyememişti.

uykusuzluk

Uykusuzluk üzerine ilk çalışma

Uykusuzluk üzerine kendi türünde ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmada, Larsson ve bir çalışma arkadaşı sonuçlardaki yanılma payını azaltmak için uykusuzluk gibi potansiyel bir risk faktörüne bağlılığı bilinen genetik değişkenleri kullanan“Mendel Randomizasyonu (Rastgeleleştirmesi)” tekniğini uyguladı. Kalp hastalığı ve felçten muzdarip veya muzdarip olmayan 1,3 milyon katılımcının verisi, dört ana bilimsel çalışma ve gruptan temin edildi.

Uykusuzluk, Yüksek Kalp Hastalığı, Kalp Yetmezliği ve Felç Riskini Artırıyor

Araştırmacılar, uykusuzluğun genetik değişkenlerinin önemli ölçüde daha yüksek koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve iskemik felç ihtimalini beraberinde getirdiğini ortaya koydu. Uykusuzluğun “atriyal fibrilasyon” değil, bilhassa“büyük arter felci” ile ilişkisi söz konusu.

“Uykusuzluğun altında yatan nedeni belirleyerek tedavi etmek büyük önem arz ediyor.”
Diyen Larsson, ekliyor: “Uyku, yeni alışkanlıklar ve stres yönetimi ile düzenlenebilen bir davranış.”.

Bu çalışma, sonuçların uykusuzluğun kendisinden ziyade uykusuzlukla bağlantılı genetik değişkenleri temel alması noktasında kısıtlılık gösteriyor. Larsson ’a göre, kardiyovasküler hastalığa sahip bireylerin uykusuzluk çekip çekmediğini tespit etmek mümkün değildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Özgür ÜLKER

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190819082451.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yeni Bir Plastik Kirliliği Bulundu! Tamamıyla Görünüşü Taşları Andırıyor..

Tüberküloz (Verem) un En Ölümcül Tipi için Artık Yeni Bir Tedavi Var