Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Tespit Etmek İçin Renk Değiştiren Yara Bandı Oluşturuldu

Antibiyotiğe dirençli bakteriler, insanlık için sürekli artan bir tehdit oluşturuyor. Mikroplar savunma metotlarımızı savuşturacak şekilde mutasyon geçirdikçe sağılımız için daha büyük bir tehlike arz ediyorlar.

Bilim insanları şimdi, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonları erken tespit etmek için yenilikçi bir yol buldular. Bu yöntem, onları daha etkili tedavi etmemizde ve yayılmalarını sınırlandırmamızda bize yadımcı olacak.

İlgili makale: Bakteri Nedir? Bakteriler, İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Çin Bilimler Akademisi’nden bir ekip, bakteriyel bir enfeksiyonun olup olmadığına ve antibiyotiklere dirençli olup olmadığına bağlı olarak renk değiştiren bir yara bandı (bandaj) oluşturdu. Bu bir tür tıbbi trafik ışık sistemi.

Eğer yara enfeksiyonlu değilse kağıt bazlı yara bandı yeşil renge dönüşür. Ancak bakteri varsa renk enfeksiyondan kaynaklanan asitlikten dolayı sarı renge dönüşür. Yara bandı o zaman antibiyotik verir, daha sonra fazla hasara yol açmaması ve yayılmaması için hızlı bir şekilde enfeksiyonu hedef alır.
Bakteri ilaca dirençli olduğu için enfeksiyon tedavi edilemiyorsa, enfeksiyon bölgesinde serbes kalan enzimler sonucu yara bandı kırmızıya döner.

Yara bandı kullanıcısı şansızsa, bakterileri öldüren veya zayıflatan reaktif oksijen türlerini aktive etmek için yara bandı üzerine bir ışık parlar ve enfeksiyonu antibiyotiğe duyarlı hala getirir. Şimdiye kadar yara bandı sadece fareler üzerinde test edildi. Ancak ekip ilaca duyarlı ve ilaca dirençli bakterilerle enfekte olmuş yaraların iyileşmesini başarıyla hızlandırıldığını buldu.

Deneylerinde ekip E.Coliefeksiyonlarına odaklandı. Ekip ilaçlarla kolayca tedavi edilebilien enfeksiyon ve antibiyotiğe dirençli enfeksiyon arasındaki ayrımı bu yara bandı yardımı ile yapabildi. Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik direncini ‘’küresel sağlık, gıda güvenliği ve kalkınmaya karşı en büyük tehditlerden biri’’ olarak tanımlıyor.

Antibiyotiğe dirençli mikropları öldürmek ilaç cephanemizi duyarlı olanları öldürmekten çok daha zor.

Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Tespit Etmek İçin Renk Değiştiren Yara Bandı Oluşturuldu

Antibiyotik kullanımını azaltmamız önemlidir.

Antibiyotiklerin gereksiz yere veya yanlış kullanılması, bir sonraki enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda bakterilerin verilen tedaviye karşı direnç oluşturmasına neden olabilir. Antibiyotik direnci, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçların etkisinin azalması ve ya tamamen yok olmasına neden olur.
Antibiyotik direnci dünya için ciddi bir tehlike haline gelmiştir. Antibiyotik-dirençli bakteriler nedeniyle hastalığa yakalanan bireylerin ve ölüm oranlarının artması dışında hastanede geçirilen günlerin artışı ile tedavi masraflarında ciddi artışa neden olmaktadır.

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ebeveynlik, Çocuğunuzu Kontrol Etmek Değildir!

Koronavirus Üzerinde İlk Uyarıyı Yapan Çinli Doktor Hayatını Kaybetti!