Bir Entomolog Mars’ta Devasa Böceklerin Olduğunu İddia Ediyor!

Mars’ta mikrobiyal yaşamın varlığına dair kanıt bulma araştırmaları son zamanlarda hız kazanmış durumda. İlerde yapılacak olan Mars misyonları da buna dâhil. Ancak bir bilim insanına göre Mars’ta çoktandır yaşama dair kanıtlar bulmuş olabiliriz. Fakat bu mikrobiyal yaşamdan ziyade devasa böcekler ile ilgili.

Ohio Üniversitesinden böcekbilimci William Romoser, Mars’ın halka açık resimlerine yıllardır dikkat kesilmiş durumda ve resimlerde kayaların arasında hem fosilleşmiş hem de yaşayan böcek gibi görünen yapıların varlığının gözüktüğünü söylüyor.

Hatta yılan benzeri birkaç şeyin olduğunu bile belirtiyor. Bu delillerin daha fazla araştırma yapmak için bir gerekçe olduğunu söylüyor. Romoser, Henüz emsal değerlendirmesinden geçmemiş olsa da bulgularını Amerika Entomoloji Derneği’nin St Louis’deki yıllık toplantısında sundu.

Romoser  “Mars’ta yaşam vardı ve hala var.”diye iddia ediyor. “Dünya böceklerine benzer birçok özellik gösteren Marslı böcekimsilerin faunası arasında belirgin bir çeşitlilik var. Ki bu gelişmiş gruplar şeklinde yorumlanabilir.” diyor.

Mars’taki uzay araçlarının gönderdiği fotoğraflar halka açık durumda ve Mars’ın yüzeyiyle ilgili ayrıntılı görüntüler içeriyor. Jeologlar gezegenin jeolojik tarihi üzerinde çalışmak ve anlamak için bunları inceleyebilir.

Bir Entomolog Mars’ta Devasa Böceklerin Olduğunu İddia Ediyor!

Böceklere en çok benzeyen formlar

Romoser’ın bahsettiği böcek izleri bu fotoğraflarda yer alıyor. Fotoğrafların çoğunun kabuklu, bacaklı, kanatlı, antenli böceklerin varlığına dair kanıtları içerdiğini söylüyor.

Böceklere en çok benzeyen formları gösterenleri seçerek her bir fotoğrafın dikkatlice görsel olarak incelenmesini sağladı. Ayrıca hareketliliğin, etkileşimin ve canlılığa delil olarak gördüğü parlak gözlerin kanıtını içeren belirli fotoğrafları hesaba kattı.

Romoser, “Belirli bir formun net bir görüntüsü belirlenip tanımlandıktan sonra, aynı temel formun diğer daha az net fakat çokta geçerli olmayan resimlerinin tanınması çok daha kolay oldu,” diyor.

Ancak, Romoser’in böcek olarak tanımladığı şeylerin sadece kayalar olması gibi başka bir olasılık daha var.

Bir Entomolog Mars’ta Devasa Böceklerin Olduğunu İddia Ediyor!

İnsan aklı, anlamsız verilerde anlam ararken, orada olmayan şeyler görür. Bu duruma Pareidolia denir. Bu bir şeyi yanlış gözlemleme eğilimidir. Örneğin bulutların şekillerini farklı hayvanlara veya nesnelere benzetmek ya da nesnelerde insan suratı görmek bu fenomenin bir sonucudur. Mars’ın resimlerine bakan insanlarda da bu olgu etkisini gösteriyor.

Daha önce Mars’taki şekillerin insan suratına veya savaşçı bir kadına benzetildiği de olmuştu. Fakat bir süre sonra bunların sadece kaya oldukları ortaya çıktı. 1960 ’lardan beridir Mars’ta araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalarda dört gezici uzay aracı ve beş iniş aracı kullanıldı. Bu zamana kadar gerçek bir bilim insanı tarafından Mars’ta böcek olduğuna dair hiçbir iddia ortaya atılmadı.

Bu yüzden 45 yıl boyunca bir entomoloji profesörü olarak çalışan ve böcek algısı ortalama bir insanınkinden daha keskin bir şekilde oluşmuş olan Romoser ‘ın böcekle ilgili pareidolia yaşadığı tamamen mümkün.

Curiosity Ortaya Çıkaracak

Bir Entomolog Mars’ta Devasa Böceklerin Olduğunu İddia Ediyor!

Doğru ya da yanlış olsa da, cevap için çok uzun süre beklememiz gerekmeyebilir. Şuan Mars’ta çalışmalar yapan Curiosity gezgininden çok daha donanımlı bir uzay aracı 2021’in başlarında Mars’a ulaşacak. Görevlerinden biri de Mars’ta yaşam aramak olan bu araç Mars’ta böcek varsa bunu ortaya çıkaracak.

Bu arada Romoser, tanımladığı fotoğraflara daha yakından bakılmasını tavsiye ediyor.

Özetinde, “Herhangi bir görüntü kendi içinde hiçbir şeyi ispatlamıyor olsa da, tarif ettiğim şeyin mozaiğinin ilgi uyandırıcı olduğuna inanıyorum” yazdı.

“Burada bildirilen araştırmanın tekrarlayıcı ve destekleyici olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflar üzerinde daha fazla çalışmanın gerekli olduğu çok açık.”diyor.

Romoser araştırmasını Entomology‘de sundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Zehra Aydın

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Olağanüstü MRG Çalışması Bazı İnsanların Yarım Beyinle Nasıl Yaşadığını Açıklıyor

Asteroit Madenciliği

Asteroit Madenciliği 2025 Yılında Gerçekleşebilir